Tevkifat hk.

Üyelik
2 Haz 2005
Mesajlar
28
selamlar,

devlet memeuru bir profesör(akademisyen)bir kooperatif e seminer verilmesi karşılığında 500.00.-ytl alıyor.kooperatif gider pusulası kestiğinde profesörden herhangi bir kesinti yapacakmı.(% 10 veya 15 stopaj)


teşekkürler-selamlar-saygılar...
 
Üyelik
14 Mar 2006
Mesajlar
81
sn.Demirkale,

%17 stopaj kesilmezi gerekmez mi?Çünkü profosör serbest meslek erbabı değil GVK.m.18 e dahil olur,dolayısıyla %17 stopaj kesilmesi gerekir.
 
Üyelik
18 Ağu 2005
Mesajlar
306
Sn. meltemg,

GVK/94. Md.
2. Yaptıkları serbest meslek işleri dolayısıyla bu işleri icra edenlere yapılan ödemelerden (Noterlere serbest meslek faaliyetlerinden dolayı yapılan ödemeler hariç);

a) 18. madde kapsamına giren serbest meslek işleri dolayısıyla yapılan ödemelerden,%17

b) Diğerlerinden,%22

SERBEST MESLEK KAZANÇLARINDA

Madde 18 Müellif, mütercim, heykeltıraş, hattat, ressam, bestekar, bilgisayar programcısı ve mucitlerin ve bunların kanuni mirasçılarının şiir, hikaye, roman, makale, bilimsel araştırma ve incelemeleri, bilgisayar yazılımı, röportaj, karikatür, fotoğraf, film, video band, radyo ve televizyon senaryo ve oyunu gibi eserlerini gazete, dergi, bilgisayar ve internet ortamı, radyo, televizyon ve videoda yayınlama veya kitap, CD, disket, resim, heykel ve nota halindeki eserleri ile ihtira beratlarını satmak veya bunlar üzerindeki mevcut haklarını devir ve temlik etmek veya kiralamak suretiyle elde ettikleri hasılat gelir vergisinden müstesnadır

Yukarıdaki maddeler incelendiğinde prof.'ların 18. madde kapsamında sayılmadığından yola çıkarak Diğerleri olarak düşünülmüş ve %22 denilmiştir. İşlerinizde kolaylıklar dilerim.
 

Benzer konular

Üst