Tevkifattan Kaynaklanan Kdv İadesi

Merhaba Üstadlarım.

Tevkifatlı işlemlerde satıcının iade alacağının nasıl oluştuğu konusunda yardımınızı istiyorum.

İYİ ÇALIŞMALAR.

kdv beyannamesi düzenlerke iade bölümünü doldurmanız gerekiyor ve ondan sonraki iade işlemlerini yapmanız gerekiyor ..

Teşekkür ederim cevabınız için. yalnız sorum beyanname aşaması için değilde işin mantığıyla ilgili.

satıcının tevkifatlı satışta kdv de bir kaybı olduğu için mi iade alıyor. böyle bir kaybı varsa işte bu kaybı nasıl oluşuyor.

Yani kısacası iade almasını gerektiren durum nedir.??

yeni bir servis fiması ile çalışmaya başladık. bu konuyu bende merak ediyorum... ama sanırım pek bilinmiyor....

Sayın Enus,
Bakın 100.000 Üretim yaptınız Alüminyum hammadde satarken %50 tevkifata tabi diyelim. 18.000-Kdv tahsil etmeniz gerekirken 9.000 TL. Tahsil ettiniz.

Siz bu hammadde üretimi için ise 90.000 TL.+%18 kdv hammadde vb. kdv'li Gidere katlandınız diyelim.(16.200 TL. yapar)

Devletten katlanmış olduğunuz fazla kdv'nin iadesini talep edebilirsiniz. 16.200 TL - 9.000 TL.= 7.200 TL.

Sayın namkoor,

Konu bilmemekle ilgili değilde, Herkes foruma işinden vakit ayırıp bakabiliyor. Bazen cevap alabilmek zor olabiliyor.

Bir örnekte ben vereyim

Mükellef hurda kağıt karton naylon topluyor, satın alıyor KDV ödemeksizin.
topladığını imalata sokup bir hammadde granür elde ediyor. satış yaparken %18 kdv hesaplayıp ancak KDV'nin 1/10'unu tahsil edebiliyor. 9/10'u tevkif ediliyor.

(tevkif etmek:
[1] Bir süre için bir yerde tutmak[2] Birini, yapmakta olduğu veya yapmak istediği işten geri tutmak.[3] Ayırıp saklamak.)