Ticaret Sicil İlanı Muhasebe

• Konbuyu başlatan Konbuyu başlatan mes_ar
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

mes_ar

Tanınmış Üye
Merhaba arkadaşlar, yeni kurulan bir işletmenin ödediği ticaret sicil ilanını hangi hesapta göstereceğiz? 795 vergi resim harçlar hesabında gösterip geçici vergide gider olarak düşebilir miyiz?

Ynt: Ticaret Sicil İlanı Muhasebe

Selamlar
Yeni kurulan şirket veya şube açılışlarında ödenen harçlar ve yapılan kuruluş harcamaları 262-Kuruluş ve örgütlenme giderlerinde takip edilir.%20 oranında 5 yıl içinde amorti edilir.Amortisanda 268 hesapta takip edilir.
Saygılar

Bu 22,60 tl. gibi cüz i bir rakam, amortismana neden tabi tutulacağını anlamadım. Amortisman olayını karıştırmayıp kuruluş ve örgütlenme giderine atmamız yeterli olmaz mı?

Merhaba,
Yeni kurulan bir şirketin, kuruluşu sırasındaki yaptığı bütün masraflar; kuruluş ve örgütlenme giderleri adı altında aktifleştirilmesi gerekir.

Bu hesap altında giderleri bekletemezsiniz. Amortisman ayırmanız ve 5 yıl içinde itfa etmeniz zorunludur.

22,60.-TL cüzi bir rakam olsada, kuruluş masraflarına dahil olduğu için sayın Kurt unda belirttiği gibi 262 nolu hesapta toplayıp, 268 nolu hesapla da itfa etmeniz gerekir.

peki o halde ilk kayıt;

262 22,60
100 22,60

ve bu yıl sonunda
268 4,52
262 4,52

şeklinde mi yapmam gerekiyor?

Rakamı söylemediniz,küçük mü büyük mü nerden bilelim :) Sonuçta kuruluş masrafı kuruluş gideridir. Kuruluş giderine atılırsa ancak amorti ile kapanır.Kaldı ki masraf kalemi sadece bu değildir herhalde. Bunun noteri vs.de vardır.hepsi totalde kuruluş gideridir.Sadece bir makbuz olarak düşünmemek lazım.
Saygılar

Öncelikle kuruluş giderinde kasa hesabı pek kullanılmaz.Kuruluş aşamasında ortada henüz bir kasa yoktur.Kuruluş giderleri önce ortaklar tarafından hisseleri oranında karşılanır.(331) Sonrasında sermaye taahhüt edilmişse oradan kasaya para aktarılır veya veya ortaklar kendi cebinden kasaya para koyar. Kasada para biriktikçe de (satış halinde veya sermaye taahhüdüyle) ortaklara olan borçları ödenir.
Maddelerinizde sadece 100 yerine 331 kullanın.Diğerleri doğrudur.Giderler arasında kdv varsa onlarıda 191'e alabilirsiniz.
Saygılar

Not: Amortisman maddeniz hatalı..Yeni farkettim.

Amortisman gideri borçlu
268 alacaklı olacak.

5 yıl sonra da

268
262 maddesiyle hesapları kapatacaksınız..

ya arkadaşlar vergi resim harç ya da dışardan sağlanan fayda hizmete atıp kurtulsam olmaz mı, 5 yıl kim uğraşacak bunlarla?

Kuruluş gideriniz sadece sicil makbuzundan ibaretse gidere yazın gitsin :)

bu vakıf işletmesi, ortağı yok, kurucusu vakıf. bu durumda ortakların ödediği bir para sözkonusu değil. tescile kayıttan önceki harcamalar gayri resmi olarak cepten yapılmış. benim bahsettiğim kuruluştan sonraki tarihte bana gelen 22,60 tutarındaki evrak başka da birşey yok.

Siz başta söylemeniz gerekeni en sonda söylüyorsunuz ama,böyle olmaz ki :)
başta söyleseydiniz direkt gidere yazın gitsin derdim :)

neyse en sonunda anlaştık, ne de olsa hemşehriyiz biraz geç anlaşmamız normal :)

kuruluşta değilde toplantıdan sonra yapılan ticaret sicil harcı ve gazete ilan bedeli hangi muhasebe koduna yazılır??