fonradar

Toplu İşçi Çıkarma Hk.

Merhaba

Bizim A Şirketimiz var ve şirket altındada A-1, A-2, A-3, A-4 adlarında ssk ve bölge çalışma numaraları farklı şirketler var.
Benim sorum toplu işçi çıkarma sayılarının tespitinde şirketlerin tamamının sayısınımı esas alacağız yoksa şirketleri ayrı ayrı değerlendirebilirmiyiz?
(Şirketlerin hepsinin sayısıda ayrı ayrı 300'ün üzerinde)

Re: Toplu İşçi çıkarma hak.

madde 29 :İşyerinde çalışan işçi sayısı:

a) 20 ile 100 işçi arasında ise en az 10 işçinin

b) 101 ile 300 işçi arasında ise en az yüzde on oranında işçinin

c) 301 ve daha fazla ise en az 30 işçinin

Merhaba,

epinarbasi' Alıntı:
şirketleri ayrı ayrı değerlendirebilirmiyiz?

Elbette her şirket ayrı bir tüzel kişiliktir ve ayrı ayrı değerlendirilir. Hatta aynı şirketin değişik bölgelerindeki işyerleri bile ayrı ayrı değerlendirilir.

Sayın Tamer Başkan,

Aynı unvanlı şirketin SSK dosya numaralarını ayrı ayrı değerlendireceğiz. 1. kat Kesimhane, 2.kat Dikimhane, 3.kat Ütü Paket ve farklı SSK dosyaları var. Ayrı ayrı değerlendirilecek. Yanlış anlamadım di mi? Teyit için soruyorum.

auditer' Alıntı:
Sayın Tamer Başkan,

Aynı unvanlı şirketin SSK dosya numaralarını ayrı ayrı değerlendireceğiz. 1. kat Kesimhane, 2.kat Dikimhane, 3.kat Ütü Paket ve farklı SSK dosyaları var. Ayrı ayrı değerlendirilecek. Yanlış anlamadım di mi? Teyit için soruyorum.

Merhaba,
Sanırım yanlış anlamışsın. Eğer işyerleri değişik bölgelerde ise aynı şirket olmalarına rağmen ayrı değerlendirilecektir. Örneğinde ayrı SSK ve Bölge Çalışma numarası almış olsanız bile aynı bölge içinde olması nedeniyle işerlerindeki toplam işçi sayısına göre değerlendirilir.