fonradar

Toplu Sigortalı İşe Giriş Çıkış Menüsü

Dikkatinizi çekmiştir sanırım.
Sigortalı İşe Giriş Çıkış Bildirimi kısmına girdiğinizde
https://uyg.sgk.gov.tr/SgkTescil4a/
sitesine yönlendiriyor. Yapılan çalışmayla ilgili orda daha geniş izah mevcut.
Şuan için bir örnek excel dökümanı hazır değil sanırım.

Bu konuyla ilgili başka bir foruma yazdığım sorunu direkt alıntılıyorum:

Kendimce excel den bir .xml dosyası yapıp çeşitli formüllerle tanımlamalar oluşturdum. Ancak e-bildirgeye eklediğimiz excel dosyası gibi çok kullanışlı değil. 90 kişiden fazla kişiyi (hemen hemen hepsinin işe giriş tarihi, meslek kodu aynı) bir anda ekledim. Beklemede şuan. Onay bekliyor.
Ancak bu işlemi yaparken bazı meslek kodlarının mevcut olmadığını gördüm. Bu konuda bilgisi olan var mı?
Listeleri alıp, genel bir karşılaştırma yaptım. Toplu Sigortalı İşe Giriş-Çıkış kısmındaki meslek kodları ile internetten elde ettiğim (sanırım) İşkur'un sitesinden indirilen meslek kodları arasında;
Toplu Sigortalı İşe Giriş-Çıkış ekranındaki Meslek Kodlarında (3 Eylül itibariyle 5019 adet meslek kodu tanımlı) olan ama İşkur'dan elde ettiğim meslek kodlarında (5776 adet meslek kodu tanımlı) olmayan 511 tane meslek kodu tanımlı. Örneğin; 9510.03 Afiş Asıcısı, 7522.39 Ağaç Palet İmalatçısı vb.
Tam tersi durum İşkur'dan elde ettiğim meslek kodlarında olup, Toplu Sigortalı İşe Giriş-Çıkış ekranındaki Meslek Kodlarında olmayan 1268 adet meslek kodu tanımlı.
Örneğin; 1111.01 Cumhurbaşkanı, 1111.05 Milletvekili, 9901.02 Stajyer (Öğrenci), 9629.08 İnternet Salon Görevlisi gibi.
5019-511 veya 5776-1268 = 4508 adet meslek kodu ikisinde de ortak tanımlı.
Acaba Stajyer (Öğrenci), Salon İnternet Görevlisi gibi kodlar silindi mi diye düşündüm. Hemen tek tek Sigortalı İşe Giriş-Çıkış yapılabilen ekrana girdim deneme amaçlı. Bu kodlar orda mevcut ve karşıma çıkıyor. Ancak Toplu SGK İşe Giriş-Çıkış ekranında olan yukarda bahsettiğim kodlar yine orda mevcut değil.
Bu konuda bilgisi olan var mı? Ayrıca dikkatinizi çekmek için de söyleyeyim dedim.

Son düzenleme:
Okulumuzun stajyer öğrencilerinin girişlerini yaptım yaklaşık 500 kişi toplu giriş ile. Toplu girişte stajyer koyulmamış. İl sigortayla görüştüm topu iş-kur a attı. İş-kur bizim işimiz değil diyor. Bende müdürümün onayı ile öğrencilerin öğrenim gördükleri meslek dallarının teknisyeni olarak yazdım. Yani (Yapı Yüzey Kaplama Dalındaki bir öğrenciyi - Yapı Yüzey Kaplıma Teknisyeni) olarak. Tek tek girişte hepsine stajyer öğrenci seçerken şimdi bu şekilde yaptım. Bakalım önümüzdeki aylarda SGK dan bu işe ilişkin bir geri dönüş (ceza-denetim) gelecek mi?