Toptan Balık Satışında Kdv Durumu

merhebalar;
bir perakende balık satıcısınn defterini tutuyorum, işletmenin balık komisyoncusundan aldığı faturalarda kdv bölümü yok ne kdv'den istisnadır ne kdv dahildir gibi bir ibare yok fatura aşağıdaki gibi
perakende satıcı

ürün adı miktar b.fiyat tutar
..... .... .... ...

toplam .....

Ynt: toptan balık satışında kdv durumu

Balık Komsiyoncularının genelde taşra kesimlerde olması nedeni ile Basit usulde vergiye tabidirler. Basit usule tabi Mükelleflerin teslimler KDV den istisna olup, Komisyoncunun mükellefiyet durumunu araştırın.

Ynt: Toptan Balık Satışında Kdv Durumu

değil üstadım, bahsettiğim komisyoncu Ltd.şti dir.

eğer KDVden istisna teslimleri olur ise bunun için kaşe basıyorlardı yanılmıyorsam..yani istisnanın hangi yasa maddesine dayandığını gösteren bir kaşe..bu yüzden bir kısım toptan balık alımları KDV'den muaf olabiliyor.bunu ben de yaşadım..

II SAYILI LİSTE

A) TEMEL GIDA MADDELERİ

1- Kümes hayvanları ve balıklar ile bunların etleri (herhangi bir katkı maddesi kullanılarak imal edilen ürünleri hariç), % 8

Listede görüldüğü üzere Toptan ve peraknde ayrımı yapılmaksızın (Küçük çiftçiler hariç) %8 kdv ye tabidir.

Merhaba arkadaşlar,

Sanırım, limited şirket, balık satışını/teslimini komisyoncu sıfatıyla yapmakta ve KDV hesaplamamaktadır.

Komisyoncu sıfatıyla teslim olabilir mi, yoksa kendi namına alıp satması mı gerekir?

Buna göre konuyu yorumlamak ve çözmek gerekir.

aynı şekilde de banada geliyor faturalar

kdv Kanunu 17/4b gereği diyor faturalarda;

17/4b) (3297 sayılı Kanunun 6'ncı maddesiyle değişen bent) Gelir Vergisi Kanununa göre (4369 sayılı Kanunun 81 inci maddesiyle değişen ibare. Yürürlük; 29.07.1998) gerçek usulde vergiye tabi olmayan çiftçiler ile aynı Kanunun 66'ncı maddesine göre vergiden muaf olan serbest meslek erbabı tarafından yapılan teslim ve hizmetler,(5)

osman bey yani bu dayanağı olan bir muafiyetmi dersiniz kdv ayırmayan satıcımı yanlış yapıyor yoksa biz bu faturaların kdv sini indirerek işlediğimiz içinmi hata yapıyoruz

işin muafiyet-istisna yönünden emin değilim ancak eğer faturada ayrıca gösterilmeyen KDV'yi iç yüzde ile hesaplayıp indirim konusun yapıyorsanız hata yapıyorsunuz (KDVden muaf değil ve dahil olarak evrak tanzim edilmiş ise).