Transit Ticaret İşlemlerinde Muhasebe Kaydı Nasıl Olacak

merhaba arkadaşlar,

ben içindeden çıkamadığım bir konuyu paylaşmak aynı zamanda da cevabını bulmak istiyorum. biz transit ticaret yapıyoruz ( libyadan aldığımız malı türkiye ye sokmadan direk isviçreyesatıyoruz) benim yapmakta olduğum kayıt aşağıdadır ;

------------( mal alım faturası geldiğinde)-------------
153----

320-----

------------( mal satış faturası geldiğinde)-------------
120----

153-----(malın maliyeti)
602-----(transit ticaretten elde edilen kar)

------------------------------------------------------------------------

transit ticarete konu olan işlemin kdv beyannamesine yazılmadığını biliyorum ama bazı kaynaklar benim yukarıda yaptığım işlem gibi olacak diyor bazı kaynaklar satış işlemindeki kayıtta 153 yerine 601 olacak diyor karar veremedim ne yapacağıma kesin bilgisi ve kaynağı olan arkadaşlar cevap verirse sevinirim.

Ynt: transit ticaret işlemlerinde muhasebe kaydı nasıl olacak

mçelebi dün sorduğunuz soruya cevap verebilirdim ancak forum kuralları ortada iken benim cevap yazmam etik olmazdı. şimdi gelelim cevabınıza

153/157
320

120
601

621
153

o konuda kendimi savunacak durumum yok zaten... :'(
ama konuyla alakalı ymm miz bize dediğim gibi 601 yerine 153 yazmamızı istedi. o zaman benim yaptığım kayıt yanlış oluyor bir kaç kişide aynı şeyi söyledi. teşekkür cevabınız için.

601 yerine 153 yazılmaz.

Satış satışdır . 6 lı grup içinde izlenir.
Alış da maliyettir. 150 grubunda izlenir. TDHP planı ve muhasebe ilkelri gereği aktif ve pasif hesaplar arasında mahsuplaşma yapmak doğru değildir.
KDV bambaşka bir konudur.
Doğru hesap bence 601 yurt dışı satışlar olmalıdır.

peki son bir soru daha , ben bu malı yurtdışına satarken resmi fatura kesmeden dış ticaret biriminin kestiği antetli kağıt üzerine yazılan ingilizce faturayı dikkate alıyorum bunda bir sıkıntı olurmu?????

net bir cevabı var. 601. ister kdv beyanında belir ister isen belirtme. zannedersem meslek mensubu arkadaşımızın dediği yanlış anlaşılmıştır. 153 hesabı kimse diyemez...

Genelde Dış ticaret firmaları yurtiçi satışları için ayrı fatura yurtdışı faturaları için ayrı fatura kullanırlar.eğer dış ticaret biriminin kestiği fatura bu ikinci dediğim ise bir problem yok.
birde transit ticarete konu olan satış faturanızı hiç bir şekilde kdv beyannamesinde göstermeyeceksiniz.

mcelebi82 ' Alıntı:
peki son bir soru daha , ben bu malı yurtdışına satarken resmi fatura kesmeden dış ticaret biriminin kestiği antetli kağıt üzerine yazılan ingilizce faturayı dikkate alıyorum bunda bir sıkıntı olurmu?????

Evet olur . Siz yurt dışı satışlar için de mutalaka mb damgalı resmi fatura kullanmak zorundasınız. İhracat servisinin kestiği gayriresmidir. Onu da eklersiniz
Ya da sizin resmi olanı kesip yollamazsınız.

sattığınız yere bir İngilizce fatura göndereceksiniz. Kestiğiniz faturanın aynısını Türkçe resmi fatura olarak da kesmelisiniz.

iki faturanın düzenlenmesi söz konusu değil.fatura bir defa düzenlenecek.sattığınız yere gönderilen fatura ise proforma faturadır.

Yurtdışına Commercial Invoice adı altında fatura gönderilmeyecek mi ?

tamam İsmail beyde aynı şeyi söylüyor zaten. yurtdışına gönderdiğimiz fatura profarma ama kendimizde resmi fatura kesmeliyiz. konu benim tarafımdan anlaşıldı :):):):) teşekkürler....