fonradar

TTK Yönelik Bir Denetim Şirketi Kurulmalı (mı)

mohicans

Tanınmış Üye
Sayın meslektaşlar,
Yeni TTK 07/2012 tarihinde yürürlüğe giriyor. Bildiğiniz üzere Denetçi, ancak ortakları, yeminli malî müşavir veya serbest muhasebeci malî müşavir unvanını taşıyan bir bağımsız denetleme kuruluşu olabilir. denmektedir.
Bu konudaki yönetmelik çıkarma yetkiside Sanayi ve Ticaret Bakanlığına verilmiştir.
Sizinde bildiğiniz üzere daha önceki uygulamalardan da anlaşılacağı üzere genellikle içinde sınav şartını barındıran yönetmelik veya tebliğ çıktığında daha önceden kurulan denetim şirketlerine bu sınav hususları uygulanmamakta ve bu denetim şirketlerini kuranlara direk olarak yetki verilmektedir.
Bu konudaki düşüncelerinizi açıklarmısınız.
Ben bir TTK ile ilgili olarak bir denetim şirketi kurmak istiyorum.

Ynt: TTK Yönelik Bir Denetim Şirketi Kurulmalı (mı)

Bence düzenlemeden önce şirket kurmak avantajlı olur. Düzenlemeyle birlikte sınav veya ek şart vs sözkonusu olursa en kötü ihtimalle atıyorum mevcut şirketlere 31.12.2015 e kadar bu şartları yerine getirmeleri için süre verilir. Böyle bir düşünceniz varsa bence tam zamanı

Ynt: TTK Yönelik Bir Denetim Şirketi Kurulmalı (mı)

bence yeni yönetmelik spk lisansını aldıktan sonra çıkarsa muaf tutulur gibi geliyor o yzdn marttaki yada mayıstaki sınava sıkı çalışmak lazım eğer spk lisansımız yoksa