Tübitak 1512 Kapsamında Hibe Alan Mükellefin Stopajı...

gulpembe

Katkı Sunan Üye
Arkadaşlar Tübitak 1512 kapsamında hibe kazanan bir girişimciye nisan ayında tek ortaklı bir LTD şirket açılışı yaptım. Mükellef 24 Haziranda Ankaraya gidip Tübitak ile sözleşme imzaladı.Ayrıca proje yürütücüsü olarak Tübitağa verdiği proje içerisinde kendisine 4000 TL brüt maaş yazmış.Bende bu alacağı maaş ile ilgili 24 Haziran(sözleşme imza tarihi olduğu için) tarihli bir maaş alabileceğine dair bir karar alıp 5 temmuzda notere onaylattım. Sözleşmeler kargo ile mükellefe gönderilecekti ama gelmedi henüz. Mükellef internetten baktığında Tübitak sözleşme imza tarihi olarak 2 temmuzu yazmış ve o tarihi baz almış.
Sorum şu:
Şimdi bu alacağı maaş ile ilgili malum stopaj kesintisi yapıp muhtasar beyanname ile beyan etmem lazım. Ama bu döneme bu kesintiyi yapmam lazım mı? Yani mükellefin maaş alabileceğine dair kararı 24 haziran olarak aldım ama Tübitak sözleşme imza tarihi 2 temmuz olarak girmiş sisteme. Bende kararı 5 temmuzda onaylattım. Konu ile ilgili bilgisi olan arkadaşlar düşüncelerini yazarsa sevinirim...

projenin başladığı tarihin baz alınması gerektiğini düşünüyorum... tübitak ile iki ylıdır ayrı ayrı projeler için anlaşan firmama muhtasar için projeye başlandığı dönemi dikkate aldım.iki ortak ücret alıyor bunların ücreti de bankadan ödeme gösteriliyor daha resmi olması için.

projenin başladığı tarihin baz alınması gerektiğini düşünüyorum... tübitak ile iki ylıdır ayrı ayrı projeler için anlaşan firmama muhtasar için projeye başlandığı dönemi dikkate aldım.iki ortak ücret alıyor bunların ücreti de bankadan ödeme gösteriliyor daha resmi olması için.

Cevabınız için teşekkür ederim. Ortakların aldığı maaşı sadece bordroda gösterip ücretin gelir vergisini beyan ediyorsunuz değil mi? Başka bir işlemi yok?

ortağa normal bodro yapıyorum muhtasarda gösteriyorum muhtasar beyanname ekindeki teşviğe ait ek belge var onu dolduruyorum indirimleri hesaplıyor.

tübitak ile yapıtığımz proje deki vergi indirimini 5746 sayılı kanuna göre yapıyorum.

Bilgiler için teşekkür ederim. Bu mükellefime bugün itibariye Tübitaktan para, şirket adına açtırılan hesabına yattı. Maaş ödemesini nasıl yapacağız mükellefe? Alacağı maaş 4000 TL brüt. Bunu ne şekilde ödeyeceğiz? Bir prosedürü var mı acaba?

Tübitak 1512 Kapsamında Hibe Alan Mükellefin Maaş Ödemesi...

Arkadaşlar Tübitak 1512 kapsamında projesi desteklenen mükellefimin Tübitak destek parası bugün hesabına yattı. Proje kapsamında kendisi 4000 TL brüt maaş alabilecek Tübitakla yaptığı sözleşmeye göre. Temmuz ayı itibariye maaş ödemesi yapabileceğiz. Peki bu maaş ödemesini yapmanın bir şekli var mı? Parayı net tutar üzerinden hesaplayıp bankadan ödemesini geçsek yeterli olur mu?