Türk Lirası Ve Dövizli Kesilen Faturaların Küsürat Farkları Hk.

Merhaba

Fatura görüntüsünde hem TL hemde döviz tutarları olduğunda küsürat farkı oluşmaktadır.Bu durum normal midir yoksa bizim kullandığımız entegratör ile ilgili midir ?

Küsurat derken; dövizi kurla çarptığınızda alttaki TL'yi kuruşu kuruşuna vermemesinden bahsediyorsunuz herhalde.
Hal böyleyse tamamen sistemsel.Buna müdahale edemiyoruz.Maalesef bnezer sıkıntı Defter Beyan sisteminde de yaşanabiliyor.Kuruş farklarına çok takılmayın derim.Bizler genelde virgülden sonraki iki haneyi baz alırken,çoğu sistem 4 haneyi hatta 5 haneyi baz alıyor.
0,00000 sayısını biz 0,00 olarak dikkate alıyoruz, sistemler 0,0000 gibi baz alıyor.Döviz kurlarında bu daha da bariz.
Tamamen sisteme tanımlanan dijital hesaplama yöntemiyle alakalı diye düşünüyorum.aradaki olası kuruş farklarını olağandışı gelir-gider hesaplarına atarak kapatıyorum ben.

Küsurat derken; dövizi kurla çarptığınızda alttaki TL'yi kuruşu kuruşuna vermemesinden bahsediyorsunuz herhalde.
Hal böyleyse tamamen sistemsel.Buna müdahale edemiyoruz.Maalesef bnezer sıkıntı Defter Beyan sisteminde de yaşanabiliyor.Kuruş farklarına çok takılmayın derim.Bizler genelde virgülden sonraki iki haneyi baz alırken,çoğu sistem 4 haneyi hatta 5 haneyi baz alıyor.
0,00000 sayısını biz 0,00 olarak dikkate alıyoruz, sistemler 0,0000 gibi baz alıyor.Döviz kurlarında bu daha da bariz.
Tamamen sisteme tanımlanan dijital hesaplama yöntemiyle alakalı diye düşünüyorum.aradaki olası kuruş farklarını olağandışı gelir-gider hesaplarına atarak kapatıyorum ben.
Peki bu durumla ilgili bir yazı var mıdır? Müşterilere kesmiş olduğumuz faturalarla ilgili bazen şikayet gelebiliyor.En azından yazıyı kendilerine iletirsek bu olay çözülebilir

Çok zor,ben hiç rastlamadım,pek araştırmadım da.Ama internet,sonsuz bir okyanus,mutlaka bir yerlerde birşeyler bulunabilir :)

Dövizli fatura keserken bende çok karşılaşıyorum bu sorunla, matrah+kdv toplam ile tutmuyor, arada ki farkı atarken muhasebe kaydı:
Faturada: matrah:1000 kdv 180,01 oluyor
Olması gereken:matrah:1000 kdv:180.
Muhasebe kaydı yaparken luca da 180 olarak atıyor, toplam rakam tutmuyor,
600-1000
391-180
679-0,01
120-1.180,01 olarak mı işlemeliyiz ?

Dövizli fatura keserken bende çok karşılaşıyorum bu sorunla, matrah+kdv toplam ile tutmuyor, arada ki farkı atarken muhasebe kaydı:
Faturada: matrah:1000 kdv 180,01 oluyor
Olması gereken:matrah:1000 kdv:180.
Muhasebe kaydı yaparken luca da 180 olarak atıyor, toplam rakam tutmuyor,
600-1000
391-180
679-0,01
120-1.180,01 olarak mı işlemeliyiz ?
Hayır bence faturayı kaydederken gerekirse manuel gördüğün gibi gir.Lucaya otomatik yaptırma.Beyanı da olması gerektiği gibi ver.Kdv tahakkuk kayıtlarını yaparken 391 hesap küsurat bakiyesi verecek.(beyanname 180 lira olarak kabul edecektir) O tahakkuk kaydında bakiyeyi 679'a atarak kapat.

Fatura'ya göre işlediğim zaman luca'da çift tıklama yapınca ilave edilecek kdv'ye atıyor, ilave edilecek kdv'de görünmesinin bir sakıncası olur mu ?
1 kuruş eksik olması gerekirken fazla gördüğü için. İlave edilecek kdv'den silerek mi vereyim beyanı ?

İdare izah ister mi ? önceden haksız indirim yapılmış gibi görünür mü? kusura bakmayın konuyu biraz uzattım.