Türkiye'de İtfaiye Teşkilatı Muğla

AKDENİZ36

Katkı Sunan Üye
Turkiyede itfaiye teskilati cok zayif etkisiz.yangindan korkan itfaiyeciler var .bir sehir yanginda kul olacakti ama sansi var muglanin koy gitti ve kac hektar orman yandi yazilacak cok sey var itfaiye teskilatina ama sonuc olarak turkiyede itfaiye yoktur diye yazabiliriz bir iki kelimeyle

Geçmiş olsun... yapılacak bir şey yok, sadece buradan ders çıkarabildik mi? onu göreceğiz.

Orman yanginlari suyla helikopter destegiyle sonmez.kim orman yanginlarina suyla mudahale ediyorsa o itfaiyeci olamaz ya da bilgisi yoktur.suyla mudahale etmeye calisan mugla itfaiyesi kacin kacin diye bagirmak zorunda kaldi evet biraz espiri mizah ama gercek bu suyla orman yanginini sundurmeye calisirsa itfaiye kacin kacin demekten baska bir sey birakmaz yangindan sonra yangin yerinde...

Orman yanginlari suyla helikopter destegiyle sonmez.kim orman yanginlarina suyla mudahale ediyorsa o itfaiyeci olamaz ya da bilgisi yoktur.suyla mudahale etmeye calisan mugla itfaiyesi kacin kacin diye bagirmak zorunda kaldi evet biraz espiri mizah ama gercek bu suyla orman yanginini sundurmeye calisirsa itfaiye kacin kacin demekten baska bir sey birakmaz yangindan sonra yangin yerinde...
Orman yangını neyle söner ???

Muğla sanırım 2014 yılında 6360 sayılı kanun ile büyük şehir oldu, büyük şehir sonrası il sınırları içerisinde itfaiye hizmetleri büyük şehir belediyesi sorumluluğu altına alındı(tüm büyük şehirlerde olduğu gibi).

İtfaiye konusunu 2 taraflı düşünmekte yarar var, bir tarafta yangın diğer tarafta hayatını riske atarak yangını söndürmeye çalışan personel. Bu onun görevi denilebilir itiraz edemem fakat Muğlayı bilmemekle beraber son 5-6 yıldır personel çalıştırmaya dayalı ihaleler ile bir çok kamu hizmeti taşeron eli ile yapılmaya başlandı, yöneticilerin en büyük övünç kaynağı "1 memur maaşına 4 kişi çalıştırıyorum" veya "1 sendikalı işçi ücretine 3 kişi çalıştırıyorum" dan öte gitmemiştir. Konusunu bilen insanlar küstürülmüş, bazıları istemeyerekte olsa emekli edilmiş, başka kurumlara gönderilmiş vs., İtfaiye teşkilatlarıda bu ihalelerden nasibini alan yerlerden biridir.

siz yangın konusunda 3 saat eğitim verdiğiniz bir işçiye asgari ücret vereceksiniz ve hadi git yangını söndür diyeceksiniz. Kusura bakmayın ama daha suya sabuna gelmeden halledilmesi gereken başka şeyler var.

Bu arada haklarınıda teslim edelim, Gece bayraklama yapılacak itfaiye, yollar su iye yıkanacak itfaiye, evin anahtarı içeride kaldı itfaiye, kedi ağaçta kaldı itfaiye, trafik kazası oldu itfaiye, suda karada havada her yerde varlar, kolay iş değil...

ben muhasebeciyim itfaiyeci degilim ama benim bilgim orman yanginlarinda su kullanilmamasi gerektigi yonunde yada yanginin sonme asamasinda suyun kullanilmasi asagida ki gibi orman yanginlari soner ya da kontrol altina alinir 1-orman yangin plani hazirlanir. 2-kontrol edilmeyen ormanlik alanin kalmamasi orman arazisinin buyumesi ve kuculmesi tespit edilmeli 3-buyuk ormanlik alanlarin bolunmesi yangin riskine gore parsellenmesi 4-emniyet vanalari yapilmasi 5- orman yangilnlarinda daha cok kazma kurekle mudahale edilmeli itfaiyenin su hortumuya fazla vakit kaybedilmemeli vs...

Öyle küt diye orman yangını su ile helikıopterle söndürülmez diyince işin uzmanı olduğunuzu düşündüm bir an , o nedenle sordum nasıl söndürülür diye aslında.
Çok kısa zaman önce ABD de başlayan yangınlarda tepede vızır vızır uçan söndürme helikopterleri, uçaklarının , elinde bildiğimiz kazma kürekle yangına müdahale etmeye çalışan amerikalı itfaiyecilerin görüntüleri hala yayınlanmakta da.
Orada da yetkililer kaçın diyerek insanları olası tehlikeden uzaklaştırmaya çalışıyorlar.

suyla orman yanginini sondurme ye calisirken haberlerde gordum yadirgadim itfaiyeyi.her agac altin degerindedir hic bir onlem alinnamis hic ormanlara bakilmamis bakilsaydi bu kadar hektar yanmazdi ya da bu kadar zarar vermezdi yangin

Orasını bilemem ama ormanların çoğu çam ağacı. Çam kozalağı da alev aldığı zaman el bombasından farksızdır, hangi yöne ne kadar uzağa fırlayacağı belli olmaz. Kazma kürekle yangın söndürmeye kalkılmaz 1 dönüm yanacak ise 10 dönüm elden gider. Yangın söndürülürken de belli bir bölge mecburen feda edilir. Belki duymuşsunuzdur zaman zaman ilerlemeyi durdurmak için bir başka taraftan bilinçli olarak yakılır. Hemen hemen her ormanda artık ara ara boş bırakılan yollar bulunmakta bu yolar ilerlemeyi durdurmak yangını belli bir bölgede tutmak içindir.
Ormanda yangın çıkmaması için o yangınları çıkaranlarla mücadele etmek gerekir. (Genelde sahil bölgelerinde yazlık villa amaçlı olarak yakılan alanlar malum.)

bir de üniversitesi var orman mühendisliği her yıl en az 200 üzerinde mezun veriyor bu kadar ağaç çıkmıyor ülkemizde ormanlarda bu kadar ağaç yok her yıl 200 tane ağaç çıkıyor mu ormanlarda; bir ağaç 30 yıl bekliyor ki hatta ki bir insan boyuna ulaşsın ?
bir de itfaiyede kaç tane orman mühendisi çalıştırıyor sorusunuda sormak lazım öğrenim durumları büyük çoğunlukla ya lise mezunu yada orta öğretim mezunu olarak ortaya çıkar .
artık orman yangınları haberlerinin bir sonu olmalı bence o kadar önlenemeyecek bir şey değil ?