Türmob bağımsız denetim eğitimini nasıl buldunuz

gitarist34

Katkı Sunan Üye
Arkadaşlar Türmob bağımsız eğitimi sitesiyle ilgili görüşlerimi paylaşıyorum.

Sitenin işlevliği ile ilgili olarak gerçekten hayal kırıklığı yaşanıyor, tasarım bilmeyen acemiler yapmış sanki.
Giriş yaparken bekletiyor, sonra kişisel bilgileri gir bölümü adamı sinir ediyor. Ayrı ayrı sayfalar nedir öyle yaa..
Bizim ismmmo web tasarımcısından yararlansalardı keşke. Bir de adres girerken bucak, mezra falan... Sanki mağarada müşavirlik yapan var, bunların kafası bir yerlerde kalmış ama bilemiyorum.
Bütün bilgiler zaten türmobda var, sen niye tekrar tekrar bilgi istiyorsun ki... Yalnızca TC kimlik no ve ona verdiğin şifreyi iste yeter değil mi... Bir saatte ancak işlerin bitiyor, hem sitenin ağırlığı hem de türmobun ne istediğini bilmemesi yüzünden daha girmeden çıkmak istiyorsun. Bu gün ise derslere girilmiyor. Site bence işe yaramaz.

Ders ve hoca olarak iyi buldum, Nejat hoca ve diğer hocalarımızın emeğine sağlık, yalnız videolar bence iyi olmamış, hocaları da boşuna çekim yapıp yormuşlar. İnsan güzel slaytlar üzerine hocaları konuşturur, ana tema slaytlar veya her neyse ekranda çok net görünür, isterlerse yanına küçük karede hocalarımızın görüntülerini de koyabilirlerdi. Bu şekilde slaytlar hiç belli olmuyor sisli havada eğitimciler habire kendilerini yoruyorlar.
Yani şunu demek istiyorlar ''bakın yalnızca ders notu değil görüntüde var, yani millet alışverişte görsün''
Bence böylece hocalara da haksızlık etmişler.

Sonuca gelince yalnızca insanlara kitap ve not gönderip veya pdf, slayt ile idare edebilirlerdi. Ama işte böyle hantal bir yapıyla bu kadar yapmışlar. Kamu gözetim kurumuna benzemişler. Ama onlara diyorum ki '' kardeşim profesyonelce iş yapın ve kendinize güldürmeyin''

Hiç unutmuyorum türmob daha önce bağımsız denetim için başvuru yaptığımda '' bağlı olduğunuz odanızdan ruhsatınızı onaylatın'' demişti. Halbuki ruhsatları veren oydu ve böyle komik durumlara düşüyordu.

Ynt: Türmob bağımsız denetim eğitimini nasıl buldunuz

Açıkcası bende eğitim portalını beğenmedim.
Ama herşeye rağmen yinede teşekkür ederiz bu hizmeti bizlere sundukları için.

arkadaşlar sayfaya girince nerede bu dersler? başka bi başvuru daha yapılacak mı?

gitarist34 bilgi girişlerini daha başvuru aşamasında yapmalıydınız sonradan uğraşmak zorunda kalmazdınız.
stajer34 şimdilik sadece İstanbul için denetim açık.

Arkadaşlar iyi akşamlar,

Portala giriş yaptım eğitim videolarından 1.bölümden 5-6 dk. ancak dinledimiştimki sayfa kapandı tekrardan portala girip eğitim videolarını tıkladığımda her seferinde parola ekranına geri dönüyorum..5-6 defa denedim bir türlü giriş yapamadım..benzer sorunu yaşayan var mı?

şükürler olsun ki 10. denemeden sonra tekrar videoyu açabildim nihayet...

Günaydın eylülduru,

Ben dün girerken sizin sıkıntıları aynen yaşadım yani giremedim, ancak akşam saat 6 gibi ders notlarına rahat girdim.

bugün şu saat itibari ile sisteme giriyorum ama kütüphaneden ders notları açılmıyor, bir hata oluştu diye mesaj veriyor. Neyse bekleyelim bakalım.

gitarist34 ' Alıntı:
Günaydın eylülduru,

Ben dün girerken sizin sıkıntıları aynen yaşadım yani giremedim, ancak akşam saat 6 gibi ders notlarına rahat girdim.

bugün şu saat itibari ile sisteme giriyorum ama kütüphaneden ders notları açılmıyor, bir hata oluştu diye mesaj veriyor. Neyse bekleyelim bakalım.

Günaydın :)

Ben dün akşam sisteme giriş yaptım ama 25 i akşamı hiç girememeiştim..umarım sıkıntız bir şekilde atlatırız şu eğitim sürecini..

36 saatlik denetim eğitimi deniyor ben denetim videolarının toplam süresine baktım 11 12 saat civarı acaba bende mi bi sorun var

00. Eğitim Videosu Bölüm 01
01. Eğitim Videosu Bölüm 02
02. Eğitim Videosu Bölüm 03
03. Eğitim Videosu Bölüm 04
04. Eğitim Videosu Bölüm 05
05. Eğitim Videosu Bölüm 06
06. Eğitim Videosu Bölüm 07

00. Bağımsız Denetim Eğitim Videosu Bölüm 01
01. Bağımsız Denetim Eğitim Videosu Bölüm 02
02. Bağımsız Denetim Eğitim Videosu Bölüm 03
03. Bağımsız Denetim Eğitim Videosu Bölüm 04
04. Bağımsız Denetim Eğitim Videosu Bölüm 05

bu şekilde görünüyor

arkadaşlar, bu vidoların izlenme mecburiyeti var mı ?

arkadaşlar ismmmo dün bir duyuru yayınladı hiçbir mecburiyeti yok gönüllülük esası geçerli biz kendimiz için ilgileneceğiz ayrıca test yapacaklarmış

Arkadaşlar bu test dedikleri nedir?Testi geçemessek 42 saatlik yüzyüze eğitim alamaycak mıyız?Ben nerden bileyim test cevaplarını yüzyüze eğitim almasını istediklerine vermediklerine ? Bence denetim eğitiminide diğer eğitimler gibi yüzyüze vermeleri ama bu sefer isteğe bırakmaları yani bağımsız denetçi olmak isteyen smmm eğitim almasıdır.Sonuçta bağımsız denetçi lisansını bunlar vermeyecek..............Benim vereceği eğitime test engeli koyması beni düşündürdü........

Egitim sayfası bir türlü açılmadı bugün iç ice gecmis sekilde ekranda. Explorer 9 kullanıyorum

Bende eğitim notlarının neden yazdırılamadığını sordum bilgisayardan ders çalışmak işkenceeeee.. Bir hafta sonra yazdırılabilir şekilde konacakmış oldu 7 mayısta süre doluyor dedim çok mu zordu PDF olarak sisteme ders notlarını koymak. :mad:

Engin Bey Merhaba,
Çok haklısınız eğitim notları yazdırmaya karşı korumalı hazırlanmış.,
Kensinlikle türmob a gerektiğinde tepki , gerektiğinde destek vermeliyiz.
benim bağlı bulunduğum odada denetim eğimleri başlamadı, tesmerle görüşürüyorum yakında diyor (yakın kelimesi birkaç günümü , birkaç ayımı ifade ediyor yetkili cevap veremiyor)

ben kendi adıma aşağıdaki maili türmob a gönderdim,
tüm meslektaşların gerektiğinde benzer tepkileri vermesi, veya türmob a sabip çıkması gerektiğini düşürüyorum.
eleştirmek için değil, sadece haksız durumların altını çizmek adına türmob a gönderdiğim maili aşağıda yayınlıyorum.

-------------------------------
Sayın yetkili;
Yıllardır arzu ettiğimiz uzaktan eğitim çalışmalarında özellikle son bir yılda yapılan çalışmalardan dolayı emeği geçenlere teşekkür ederim.
Kolay bir iş olmadığının çok farkındayız. Ancak yüz yüze eğiticilerin eğitimine bu kadar zaman ve masraflar yapılmaktansa uzaktan eğitimin kullanılması çok daha faydalı ve yararlı olacaktır.
Pek çok meslektaş gibi yüz yüze eğitimlerin çok faydalı olduğunu söylememiz çok zor.

1-Denetim eğitimleri nihayet uzun zaman sonrasında bugün İstanbul SMMM odasının üyelerine açıldı. Acaba diğer odalara ve kendi odama ne zaman bu eğitimler sistemden açılacak. (?.. odası mensubuyum), Eğitimleri tüm meslektaşlara sistem üzerinden açmak ve herkesin çok kısa sürede eğitime başlamasını sağlamak çok zor olduğunu düşünmüyorum. Acaba İstanbul odası mensupları 1.sınıf hizmete tabi diğer odalar 3.sınıf hizmete tabiyse, o zaman meslek mezuatımızda bir değişiklik yapılsın meslektaşlar da serbestçe oda seçimi yapabilsinler.

2-.Eğitim Cd.ler gerçekten güzel hazırlanmış ancak bunların içindeki eğitim materyallerinin yazdırılması engellenmiş gerekçesini bilmiyorum ama eğerki bir hizmet yapılacaksa sağlayacağı fayda dikkate alınmalıdır. yaklaşık 1500-2000 sayfalık bir dökümanı siz olsanız bilgisayar başında okur , çalışırmısınız. ? zaten her günümüz sabahdan akşama kadar bilgisayar başında geçmekte ve gözlerimiz bozulmuş durumda. Bunun yerine bu eğitim dökümanlarını yazdırılabilir şekilde verilse ve isteyen meslektaşlar bu eğitim dökümanlarının ilgili bölümlerini kendi bürolarında yazdırıp , kısa zamanda değişecek muhasebe ve denetim eğitimlerine hazırlansa acaba daha mı kötü olur,
Lütfen bundan sonra yapılacak hizmetler ve çalışmalarda bu hususların özellikle dikkate alınması hususunda gereğini önemle arz ederim.
Sonuçta Türmob ve Tesmer bizimdir, amacımız eleştirmek değil, eşit hizmet ve yapılan işlerde alınabilecek faydanın maksimum olması noktasıdır.
Saygılarımla.

ayyuk ' Alıntı:
36 saatlik denetim eğitimi deniyor ben denetim videolarının toplam süresine baktım 11 12 saat civarı acaba bende mi bi sorun var

00. Eğitim Videosu Bölüm 01
01. Eğitim Videosu Bölüm 02
02. Eğitim Videosu Bölüm 03
03. Eğitim Videosu Bölüm 04
04. Eğitim Videosu Bölüm 05
05. Eğitim Videosu Bölüm 06
06. Eğitim Videosu Bölüm 07

04. Bağımsız Denetim Eğitim Videosu Bölüm 05

bu şekilde görünüyor

katılıyorum. evet bu 36 saatlik eğitim nasıl oluyor? geri kalan 25 saat nerede? ben mi birşeyleri atlıyorum?

eğitimde hocanın en çok söylediği şey ders notunun her daim elimizin altında olması. Fakat forumda da yazıldığı gibi bu dosyalar korumalı. her ne kadar pdf koruma kaldırma programları, hatta siteleri mevcut ise de bu yola bizi teşvik etmenin ne kadar anlamsız ve aynı derecede ne kadar ayıp bir üslub olduğunu göstermek için ben de mail yoluna başvuracağım.

Ayrıca başta Nejat Bozkurt'un hazırladığı bu ders dökümanın yazdırma, kopyalama, alıntılama koruması olmasına aslında pek şaşırmadım. Zira kendisinin muhasebeciler hakkındaki düşüncelerini merak edenler kendisinin muhasebe denetimi kitabınının önsözünden okuyabilirler.

Türmob denetim eğitimlerinin bağımsız denetçi lisansı alımı aşamasında lisanslama sinavı öncesi elde edilmiş bir bilgi olacağını düşünüyorum. Aksi KGDSK bu eğitimleri dikkate alarak lisanslama aşamasında smmm ve ymmlerin böyle bir eğitimi almış olmaları koşulu getireceğini düşünmüyorum. Buna rağmen ilgili portaldan etiğimi takip ediyorum.