Turmob Eğitimleri Hk;

Ynt: Turmob Eğitimleri Hk;

konuyu sadece sınava hazırlık olarak görmeyelim TÜRMOB eğitimleri konu hakkında bilgi sahibi olamayan meslek mensupları için bulunmaz şans. Ayrıca hafta sonu verilen iki günlük UFRS eğitimlerininin ne kadara verildiği göz önüne alındığında fazla haksızlık ediliyor diye düşünüyorum.

Önce konuya vakıf olmak sonrasında belgelendirmek gerek......

deeper_blue ' Alıntı:
konuyu sadece sınava hazırlık olarak görmeyelim TÜRMOB eğitimleri konu hakkında bilgi sahibi olamayan meslek mensupları için bulunmaz şans. Ayrıca hafta sonu verilen iki günlük UFRS eğitimlerininin ne kadara verildiği göz önüne alındığında fazla haksızlık ediliyor diye düşünüyorum.

Önce konuya vakıf olmak sonrasında belgelendirmek gerek......

sayın deeper_blue bende bunu söylüyorum zaten 2 günlük eğitimle ne ögrenebileceğiz. bu neden 2 gün... bize odalarımız neden tam anlamıyla tam set tfrs'yi öğretmiyor.. zaten tam seti öğrenen kobi tfrs'yi öğrenmiş olacaktır.

ayrıca unutmayın ki odalara meslek mensubu nisbi aidat ve maktu aidat ödüyor. yani eğitimler bedava değil...

organizasyonun faydalı olduğu tartışılmaz fakat türmob basında yaptığı açıklamalarla

beklentiyi o kadar yükselttiki sonuçta dağ fare doğurdu.

Bir de bu eğitimlerin ücretsiz olmasını hala büyük bir hizmetmiş gibi algılayan meslek mensuplarına

şaşırıyorum.harcanan paralar zaten bizim paralarımız?????özel kurslarla kıyaslamayı bırakalım zira

adı üzerinde 'özel'

mrpizmir ' Alıntı:
Türmobun bağımsız denetim alanında eğitim düzenlemek ve sınav yapmak yetkisi yoktur. Yapılan eğitimin kamu gözetim kurumu açısındanda bir geçerliliği yoktur.Kamu gözetim kurumu kendi sınavını ve eğitimini kendi yapacaktır.
Türmobun yaptığı meslek içi eğitimdir.
yapma be:)) bılırkısı konustu:))

Sen yap bakalım o zaman ! (Ne biliyorsun bu konuda yaz!)
Yeni meslek kanununa eklenen maddeyle( sürekli meslek içi eğitimi zorunlu tutabilme hakkıyla) bu eğitimler veriliyor.Hayr böyle değildir ,diyenler kanundan kanıtını yazabilirler.Biz de öğrenmiş oluruz.
saygılar

mrpizmir ' Alıntı:
Sen yap bakalım o zaman ! (Ne biliyorsun bu konuda yaz!)
Yeni meslek kanununa eklenen maddeyle( sürekli meslek içi eğitimi zorunlu tutabilme hakkıyla) bu eğitimler veriliyor.Hayr böyle değildir ,diyenler kanundan kanıtını yazabilirler.Biz de öğrenmiş oluruz.
saygılar
bu yıılardır suren bı celıskı bagımsız denetımın ymm we malımusawrlerın yetkı konusunda cok gec kalındı,yenı turk tıcaret kanuna gore bu ayıp kapatılcak ole olmasa turmob bu calısmaya gırmezdı unıwersıteyı bıtırıp ıkı test sınawıyla denetcı olma faslı bıtmıstır beyler!

kaya34 ' Alıntı:
mrpizmir ' Alıntı:
Türmobun bağımsız denetim alanında eğitim düzenlemek ve sınav yapmak yetkisi yoktur. Yapılan eğitimin kamu gözetim kurumu açısındanda bir geçerliliği yoktur.Kamu gözetim kurumu kendi sınavını ve eğitimini kendi yapacaktır.
Türmobun yaptığı meslek içi eğitimdir.
yapma be:)) bılırkısı konustu:))

Kırıcı olmak ile bir yere varılmaz.Arkadaşımızın söylediği kesinlikle doğrudur.Bu eğitimler meslek içi eğitimlerdir.İnanmayanlara ise doğru, bir telefon kadar yakındır.Açın telefonu KGMDSK'na öğrenin. :)

Hepimizin üzerinde mutabık kaldığu UFRS de yetersiz olduğumuz. kobi ufrs ile eğitimler başlamak verimli olacaktır. zira hedef kitlemiz kobi ve altı firmalar (büyük firmalar, büyük denetim firmaları vs...)

Hiç bir eğitim katıldıktan sonra sizleri tam donanımlı yapmaz, katıldığınız eğitimkonu hakkında detaylı çalışma yapmak için zemin oluşturacaktır. konuya ilişkin bir çok uygulama kitapları ve nette ulaşabileceğiniz kaynak mevcut. Eğer aksine bir beklenti içinde iseniz bu çok yanlış olacaktır.

eğitim olsada olmasada bu aidatlarımızı ödememiz gerekiryor. zira yılda 250.-TL çokta büyük bir para değil.....

Yeni ticaret kanunundan sonra yayınlanan 660 sayılı khk ile denetimin tüm düzenlemesi kamu gözetim muhasebe ve denetim standartları kurumuna geçmiştir.Yeni ticaret kanunun denetim alanındaki kısmı bakan caniklinin ifadesiyle; şirketlere ağır yük getirecektir, denilerek değiştirilme ve gevşetilmeyle karşı karşıyadır.
test sınavıyla denetçi olmak kısmı ise Test sınavına karşı olunabilir .FAKATspk sınavından bağımsız denetim lisansı alan kaç kişi bağımsız denetim şirketinde çalışmaktadır?Kaçı smmm 'dir?(Bu oran çok düşüktür)
bağımsız denetim şirketleri yeni mezunları işe alması açısıdan eleştiriyorsa oda onların istihdam politikasıdır.İstaihdam politikalarını değiştirmesini önerebilirsiniz.

saygılar

UMS-URFS yabancı denetim şirketleri,arkasından tfrs ve TMS onun arkasından TTK-BK-660 KHK ile meslek mensuplarının hayalleri de gerçekleri de karışmış durumda.
İşin içinden çıkılabilecek mi?
Şu ana kadar olan zaman diliminde bunun altından çıkılabileceğine ilişkin en ufak bir belirti bulunmamaktadır.
Yapılmak istenilen şey;
a-Muhasebe standartları mı?
b-Denetim standartları mı?
c-Uluslararası muhasebe standartlarına uyumu sağlanmış yani TMS'nın hayata geçirilmesi ile TFRS'mi mi?
e-Bu şıkların tümünün uygun bir kombinezonu mu?
Muhasebe denetim standartları farklı bir şey,finansal raporlama standartları farklı bir şeydir.Muhasebe standartlarının uygulanması sonucunda oluşan nihai hedef bilanço ,gelir gider tablosu ve açıklayıcı dipnotlardır.TFRS ise bu sonuçlardan yola çıkarak bilanço ve gelir gider tablosunun tüm ayrıntıları ve teknikleri uygulanılarak yeniden inşaasıdır ki finansal yatırımcıların herbir noktayı ve projeksiyonu görebilme amacına yöneliktir.
SPK'nın lisanslama faaliyeti uzun yıllar bu konuda yeterli bir birimin oluşmamasından dolayı oluşan boşluğun telafisine yönelik idi.
Çok basit bir şekilde örnekler isek;
Bir şirketin aşırı kar yaptığı bir dönemdeki tüm işlemleri doğru bir şekilde bilançolarına yansıdığı takdirde,sadece bu bilançonun ve gelir gider tablosunun doğruluğu ile finansal yatırımcıyı çekemezsiniz.Finansal yatırımcı şirketin yükümlülüklerinde şirket aleyhine açılmış davaların ne olduğunu ve ne kadar tazminat yada ceza istenildiğini ve ne kadar zamanda gerçekleşebileceğini de öğrenmek isteyecektir.
Bütün ulusal şirketlerin tüm işlemlerini ve gizli kalması gereken bilgileri raporlama maarifeti ile kamuya açtığınız anda karşılaşılabilecek zorlukları ve rekabetleri durduramazsınız.
O halde bağımsız denetimin kapsama alanı muhasebe denetimi ile sınırlı olmalıdır.TFRS sistemi ise bir üst denetim olmalıdır.
Bu şekilde düşünülmüş olacak ki MDSK'nun başına KG eki yapılmıştır.Böylece KGMDSK'nun asıl amacı finansal yatırımcılardan ziyade Kamu gözetimini yani kamu çıkarlarını önceliğe taşımıştır.
Bağımsız olması gerekir iken maliye bakanlığına bağlanmasının ve maliye ağırlığının bu kurulda olmasının başka bir açıklayıcı sebebi olabilir mi?
Onun için heyecanlamadan kurul'un açıklamalarını bekleyelim.
saygılarımla,

eğitim olsada olmasada bu aidatlarımızı ödememiz gerekiryor. zira yılda 250.-TL çokta büyük bir para değil.....

İstanbulda aidatını kaç kişi düzenli ödüyor.Böyle bir istatistik var mı? İyi gelir elde ettiği halde aidatını ödememe alışkanlığında olanlar var. Zorluklarla ödeyenlerde var.özelllikle yeni büro açanlar.
Eğitimler şu ana kadar kobi tfrs adını duymamışlar için mutlaka yararlı olacaktır.Farkındalık yaratacaktır en azından.
Spk kursları yakında kamu gözetim kurumunun kurslarına yerini bırakacak.Kendi çalışmak yerine kursa gitmeyi gerekli gören bir kitle var. Kurslarda zorla gelin bizde eğitim alın demiyorlar.Hiçbirinde sihirli değnek yok.Kendi çabanız olmadıktan sonra yetersiz kalacaklardır.2.cil mevzuat ve kamu gözetim kurumu koşulları açıklandıktan sonra herşey daha da berraklaşacaktır.
saygılar.

gokhanuy ' Alıntı:
UMS-URFS yabancı denetim şirketleri,arkasından tfrs ve TMS onun arkasından...
.
.
...

Değerli Meslektaşım
Teşbihte hata olmaz derler, yazınızda abiyane tabirle "sapla saman birbirine karışmış"

ismmmo 6 şubat tarihinde kobi tfrs eğitimi veriyor cevahir otelde... başvuru yapmayan arkadaşlar başvuru yapabilirler. ama benim anlamadığım nokta zaten yeni eğitim proğramında kobi tfrs eğitimi verilecekti. neden şimdi cevahirde kobi tfrs eğitimi veriliyor. ben anlamadım...

TAXTOTAX ' Alıntı:
gokhanuy ' Alıntı:
UMS-URFS yabancı denetim şirketleri,arkasından tfrs ve TMS onun arkasından...
.
.
...

Değerli Meslektaşım
Teşbihte hata olmaz derler, yazınızda abiyane tabirle "sapla saman birbirine karışmış"

Hangilerini sap,hangilerini de saman olarak karıştırıyor iseniz lütfen ayrıntıya girerseniz hem forumdaki arkadaşlarımızın bilgileri tazelenir hemde cevap yazabileceğim bir usul oluşur.Yorumlarımızı kişiselleştirmeden,kelime cımbızlamadan yapar isek,forum okuyucusuna da hakkettiği saygıyı göstermiş oluruz.
saygılarımla,