Türmob' un Bağımsız Denetim lisanslama Sınavı Başlıyor...!

hanmiroğlu

Katkı Sunan Üye
TÜRMOB'un bu aylarda yayınlayacağı yeni bir yönergeyle bağımsız denetim merkezi devreye girecek ve denetim sınavlarını yavaş yavaş yapmaya başlanacak...

smmm olmak yetmiyor .spk mı türmob mu her ikisimi hiçbirimi ...

Ynt: Türmobun ,Bağımsız denetim lisanslama Sınavı Başlıyor..

SMMM lik yetiyor. Ama beklentileriniz daha farklı ise ayrıca SPK lisansı da gerekli.

hanmiroğlu ' Alıntı:
TÜRMOB'un bu aylarda yayınlayacağı yeni bir yönergeyle bağımsız denetim merkezi devreye girecek ve denetim sınavlarını yavaş yavaş yapmaya başlanacak...

smmm olmak yetmiyor .spk mı türmob mu her ikisimi hiçbirimi ...

Değerli Meslektaşlar
Söz edilen yönerge eğer ki çıkacaksa (bağımsız denetim gibi kapsamlı gibi bir konu da) yönergenin de kapsamlı olması gerekiyor. Spk Ser:X No:22 Nolu tebliği ile kapsamlı bir düzenleme yaptı. Türmob'un da kaanatimce kapsamlı bir yönerge hazırlaması gerekiyor Bir de spk'dan lisans alanların muafiyet durumları dahil bir çok belirlenmesi önem taşıyor Çünkü sınav dersleri büyük ölçüde aynı olacaktır diye düşünüyorum

Saygılarımla

kanunkaide ' Alıntı:
SMMM lik yetiyor. Ama beklentileriniz daha farklı ise ayrıca SPK lisansı da gerekli.
denetim alanında
smmm lik yetmiyor ya da şöyle söyleyeyim malesef yetmeyecek...

Neden?

Ynt: Türmob' un Bağımsız Denetim lisanslama Sınavı Başlıyor...!

hanmiroğlu ' Alıntı:
yüksek lisans mezuniyetini stajdan geçen sürelerden saymadıklarına göre spk dan bağımsız denetim lisansı alanlara da muafiyet getirmeyebilirler...

Merhaba Hanmiroğlu Arkadaş

Kanaatimce staj ile denetim farklı konulardır. Şöyleki 1-Spk bağımsız denetim lisanlama sınavı konuları ile yapılması düşünülen bağımsız denetim sınavı büyük ihtimalle benzer olacaktır Aynı konular ve dersleri kapsayacaktır Bu yüzden 1-2 ders yada tamamı muafiyet olması mantıklıdır 2-Halka açık şirketlerin denetimini yapan bir denetçiye sen normal şirketlerin denetimini yapamazsın demek varolan bir birikimi hiçe saymaktır bence 3- Yükseköğretim mezuniyetinde fiilen çalışmayı anlayamadım fakat muafiyetlerde genelde fiilen çalışma esas alınır. Örneğin Spk 10 yıl bağımsız denetimde çalışanlara muafiyet tanıdı Bu daha önce 3568 sayılı meslek yasamız da çıkarken böyle olmuştu
Kısaca bu konuda görüşlerim böyle Başka görüşleriniz varsa burada paylaşabiliriz
Saygılarımla

Herkese Merhaba, Mali Müşavir Stajeri olarak benim sahsi dusuncem kesinlikle bu sinavin SPK tarafindan yapilmasi gerektiğidir, neden bu sekilde dusundugumu izah etmeye calisayim. Öncelikle Yillardir SMMM olan veya YMM olan ancak suan ki SMMM staj baslatma sinavi ve staj süresi hakkinda bilgisi olmayan insanlar vardir, bu tecrube ile sabittir.

Genç ve idealist bir meslek mensubu adayi olarak, şuan ki yönetim ve sistemi anlayabilmiş değilim, öncelikli sorum şu olacak, 45 yaş ve üstü SMMM'lerin yüzde kaçı üniversite mezunu? İstisnalar elbette ki mevcuttur, ancak malesef ki istatistiki bilgiler icler acisi, kısa bir süre önce bir gece içerisinde ruhsat almış olan meslektaşlarmiz olduğundan herkes haberdardır. Sizler hiç Hukuk Fakültesi bitirmeden Avukat veya Hakim/Savci olmus birisini tanidiniz mi? Yada Tip Fakültesi bitirmeden Hekim olabilmiş birisine rastladiniz mi? Ancak bizim mesleğimizde çok enteresan bir durum mevcut, şimdi biz yeni nesil SMMM'ler ve adaylari olarak, 4 yıl boyunca fakülte eğitimimizi tamamliyoruz, daha sonra staj başlatma sınavına giriyoruz, staj başlatma sinavinda başarılı olduğumuz takdirde 3 yıl gibi uzun bir süre staj yapmak zorunda birakiliyoruz, yetmiyor staj sonrasinda yeterlilik sinavlarinida veriyoruz. Tabi bu arada yaptigimiz masraflari ve omrumuzden gecen yillari kimse umursamiyor. Staja karşı değilim ancak 3 yil gibi uzun bir süreyi sorguladiğimda aldiğim cevap şu oluyor ; daha kaliteli meslek mensubu kitlesi istiyoruz. Evet bu cevap Turmob'un ciddiyetini ortaya koyuyor, daha kaliteli meslek mensubu! Bu yüzden mi SM olarak çalışan yüzlerce insan uyduruk bir sinava tabi tutularak SMMM olabiliyor. Bizler bu işin stajina başlamak için bile 16 dersten sinava giriyoruz, Sm'den SMMM'ye geçiş sınavı sorularını hepimiz gördük, tamamen formalite, hadi bunuda gectik, staj süresine geri dönelim, hangi meslek grubunda 3 yil kadar uzun bir staj süresi mevcut? ufak bir hesaplama yapalim, 18 yaşında ilk üniversite giriş sınavında başarılı olmuş bir öğrenci fakülte yaşamı boyunca hiç dönem uzatmadan mezun olmaya hak kazandı diyelim 22 yaşında mezun oldu, ve SMMM staj baslatma sinavina girdi ve ilk hakkinda bu sinavida kazandi, 3 yil staj yapti 25 yaşına geldi, bitti mi hayir, daha yeterlilik var hadi onlarida ilk sinavda verdi 26 yaşına geldi ve bu örnek hiç zaman kaybı olmadan tüm sinavlardan başarıyla geçmiş bir insanin yaşı, evet bizler Türmob'un sistem kurbanlariyiz, malesef ki Türmob piyasaya daha fazla meslek mensubu cikmasini istemiyor bu çok açık ortada şartları düşündüğünüzde farketmek zor değil, çünkü sayi ne kadar artarsa pastadan alinan dilim küçülüyor.

3 yil staj süresinden Yüksek Lisans diplomasinin 1 yil eksiltmesi uygulamasida sonlandirilmiş durumda gözüküyor, oysa Türmob belli ücretler karşiliği verdiği yeterlilik eğitimi ve staj baslangic hazirlik eğitimi sürelerini bu süreden düşüyor, hani kaliteli meslek mensubu isteniyordu?

Şimdi SPK Bağımsız Denetim Lisanslama sinavı yapıyor diye bakiyorum bizim dinazorlar köpürüyor, ne oldu? Sınava girmek size göre değil sanirim? Hemen kanuna siğindiniz her SMMM YMM denetçidir diye, kendinize güvenin biraz kaliteli meslek mensubu büyüklerim, bu sinavi Türmob veya SPK yapsa ne değişecek, zaten tebliğde açıkça belirtilmiş SMMM ruhsati olmayanlar bu ruhsati kullanamayacak, 3 dersten sinava girmekten bu kadar mi korkuyorsunuz? Hiç düşündünüz mü acaba bizler şuana kadar kaç sinava girmişizdir? Sinavi Türmob'da yapabilir ancak belirli bir kalite standarti icersinde SM'den SMMM'ye geçiş şeklinde değil, yada astronomik ücret karşılığında değil!

Evet bu sinavi kesinlikle SPK yapmalidir, Kanun açıkça belirtmiş SMMM ruhsati şarttır diye, korkmayın gelin haydi şimdi eşit koşullarda yarışalım, sinavi yapan kurumun adi Türmob olsa ne SPK olsa ne olacak. Acaba Ankara SMMM odasinin Bağımsız denetim eğitimleri başlatıp 850 tl eğitim ücreti talep etmesinin bir sebebi mi var? 2.000 TL ye staj dosyası actırıp 3.000 TL ye ruhsat bedeli bicmek zaten yeterli değil mi? Artik rant peşinde koşmayın, hepiniz birleşip sadece bir gecede aldığınız ruhsatlarınızla Bağımsız Denetim yapabileceğinizi düşünüyorsaniz çok ütopiksiniz, uğraşmayın boşuna, yada sinavi Turmob yapiyor diyelim gercekten seviyeli bir sinav yapinda her meslek mensubunda bulunmasın bağımsız denetim sertifikasi, kaliteyi düşürmeyin çıtayı yükseltmeye bakın.

Yazdıklarım tartışma amaçlı değildir, elbette ki üstadlarimiz mevcuttur, hepsine saygimiz sonsuzdur, zaten onlarda bizi anlayisla karsiliyorlar. Son olarak demek istediğim biz bu mesleğe girerken kanunlar 4 yıllık fakülte mezunu olmak şartından bahsediyordu, ancak bir günde ortaokul lise mezunları SMMM oldu, ne oldu demek ki her SMMM YMM denetçidir. kismina ters olunca kanun algınız oluştu sanirim?

Herkese saygılar, sevgiler

45 yaşında, 13 yıl önce sınıvala smmm ruhsatı alan bir meslektaş olarak yukarıda yazılanlara tamamen katılıyorum. ::)

keynes' e katılmakla berber, sm den smmm geçiş yapanları Yüksek Öğretim şartını yerin getirmeyenlerin bağımsız denetim lisansı alma hakları yoktur. bu bağlamda TURMOB'un yapacağı eğitimler ile SMMM ruhsatlarını eşitlemesi mümkün değildir.

şahsi kanaatim SPK nın lisanslamaya devam etmesidir. Önümzdeki dönem bende başvuru yapacağım.

Sevgilerimle;

deeper_blue ' Alıntı:
keynes' e katılmakla berber, .......

Ben de diyorum, keynes ile bağımsız denetim arasında nasıl bir bağıntı kurdunuz, meğersem kullanıcı adı keynes miş.

:D Allatan Adam smith nick' i yok............ :D

Su anda her kurum (bbdk, hazine, epdk) kendi sinavlarini yapiyor. Ancak temelde spk sinav kosul ve kriterlerini baz aliyorlar. TURMOB' un ortaya koyacagi sinav eger bu kriterler altinda kalirsa itibari olmayacaktir.

Heleki spk lise veya ilkogretim mezunlarina halka acik sirketleri denetleme yetkisi versin

2007 3.dönemde başlanan bağımsız denetim sınavına ilişkin SPK sitesinden alınan bazı istatistikler;

- 1,725 kişinin sınav başvurusu yapmış.
- 430 kişi lisans almaya hak kazanmış (%25)
- dönemler itibariyle başarı ortalaması %6,3
- başvuru yoğunuğu 2009/1 döneminde artmış.

Özetle 45-50 bin meslek mensbunun olduğu sektörde lisans sahibi oranı %1 dir.

Merhabalar
bende spk nın bağımsız denetim sınavına girdim ve kazandım.Keynes arkadaşa sonuna kadar katılıyorum.
Turmob un bu sınavı yapmasına da sonuna kadar karşıyım. Şuanda bu sınava giriş ücreti 125 ytl.
3 dersin toplam bedeli sadece 125 tl.Turmob un şuanki mantığı giriş ücreti 2000 tl bu üç dersi bölüp 10 ders yapıp belkide ders başına 100 tl.Malesef bağlı olduğumuz meslek kuruluşumuz bizleri sadece para makinesi olarak görüyor.Meslekte kalite söylemi işin reklam kısmı.

1-keynes arkadaşım, doktorlarında, avukatlarında fakültesi var. Muhasebe fakültesi yok. İşletme, iktisat, ekonomi vs. fakültelerde gördüğümüz 1-2 dersle mi SMMM olacağız? Avukatlarda staj var, doktorlarda asistan oluyorlar ve TUS a giriyorlar.

Staj süresi, e-use (100 küsür saat eğitim) vs. gibi konular IFAC baz alınarak güncellendi. İngilizce şartı da gelecek.

90 lar döneminde kimse muhasebeci olmadığı için 6 ay daktilo kursu bitireni SM yaptılar. Bu gerekliydi. Kaldırıldı. En azından artık olmayacak. Asıl problem mesleğe sınavsız girişlerdi. Yok 10 yıl çalış YMM ol şu kadar çalış SMMM ol. Kaldırılması ciddi güzel bir adım.

Sınavı Türmob yapmalıdır. Bu işler dünyada meslek örgütlerinin elindedir. Spk nın "denetçi yetiştirme veya lisanslama" gibi bir görevi yoktur.

2- Deeper blue arkadaşım Türmob % 10 kota koydu. Yani mantık olarak Spk 1735 kişiden 430 kişi alıyorsa, Türmob, 1735 kişiden 180 kişi alıyor staj için ;)

sn smmm35 spyk sınavını taşeron aracılığıyla yaptırıyor 1 seans. Türmob 2 gün sabahtan akşama kadar sınav yapıyor. 5000 kişi falan. her sınıfta 3 gözetmen var. Maliyetler aynı değil;)

Bence de fazla. Türmob desin kişi başı maliyetim şu, aLDIĞIM para bu.

Spk, Denetim firmalarına diyor ki, kardeşim sen bunun muhasebesini tut, denetimini yap, denetçini yetiştir. Yani denetim firmaları hem muhasebesini tutabiliyor hem denetleyebiliyor. Sec duysa bir yeriyle güler.

Ben "bağımsız denetçiden" şikayetçiyim. Şikayet edeceğim. Avukatı Baro'ya şikayet ediyorum mesela değil mi?

Kime şikayet edeceğim. Ey Spk, çatır çatır lisans dağıtıyorsun eyvallah. Bu adam etik davranmazsa senin hangi bölümüne şikayet edeceğim. Disiplin cezaların nedir. Disiplin kurulun nerede?

Bir unvan veriyorsun. Kim denetleyecek bu denetçileri?

Lisansı ben veriyorum ama sen odana ya da Türmob a git. Ah güzel Türkiye'm ;)

SPK, yabancı ülkelerde bağımsız denetim yetkisi sağlayan belge sahibi olmaları? ifadesi ile yabancı denetçilerin "karşılıklık ilkesine bakılmadan" Türkiye?de faaliyette bulunmalarına imkan sağlamaktadır git abd ye ama amca benim spk lisansım var senin denetim firman benim ülkemde çalışıyor yabancı denetçinde çalışıyor :( get out ;)

konuyu oyunca aşağı yukarı herkesin aynı fikirde olduğu anlaşılıyo peki neden birşeyler yapamıyoruz, yada neden sesimizi kimse duymuyor. evet 3 yıllık staj süresei var bu 3 yılı kaliteli meslek mensubu yetiştirmek için mi koydular !!! saçma , kaç stajyer gerçekten hakettiği değeri görüp hakettiği işte çalışıyor.
lise stajyeri muamelesi görende var aramızda, yanında staj yaptığı smmm yada ymm tarafından "benimle iyi geçin" tehditleriyle çalışan, yada cebinden sigortasını ödeyen yada maaş almadan çalışan kaç kişi var bunuda görüyorlar mı acaba . staj süresince bitirmemiz için 450.00 tl karşılığı e-use staj cd yolluyolar, gerçekten o cdlerin bi faydası varmı yada gerçekten bizi sınava hazırlayacak iyi bir mesleki seviyeye çıkarakacak bilgiler varmı için de ???
evet 3 yıl staj yapacağız ama bu 3 yıllık staj süresince kaç stajyerin gerçekten profesyonelleşeceğini , kaç kişinin sadece stajyer olduğu için muhasebe hariç her işe koşturulduğunu , kaç kişinin staj yeri bulamadığı için başka işler yapıp ama sigortasını cebinden ödeyerek başka bi yerde kendini stajyer olarak gösterdiğini bilecekler mi?
3 yıllık stajn alınan yüksek ücretlerin bu mesleğin kaliteli olmasına gerekli etkiyi göstermeyeceğini ne zaman görecekler acaba.
eşke e-use cdlerinin yerine verdiğimiz 450 tl karşılığı ayda 1-2 defa mesleğimizle ilgili seminerler düzenlenseydide oraya gidip bir kaç birşeyler öğrenseydik.
galiba sürekli keşkelerle yapmaya devam edeceğiz bu mesleği :(

çok doğru söyledin ağzına sağlık

Staja Giri? Sınavı Ba?arı Durumu Tablosu
Sınav Dönemi Katılan Başarılı Başarısız
2009/1 Mart

katılan:12.571
Başarılı:2.168
Başarısız:10.403

2009/2 Haziran
10.694
1.479
9.215

2009/3 Kasım
11.583