Tutanak Tutulan Bir Kişi Basit Usül Mükellefiyet Açabilirmi

MUSTAFA3428

Katkı Sunan Üye
1-Vergi dairesi tarfından tutanak tutulan bir kişi Basit usül mükellefiyet açabilirmi. gelir vergisi 46-47-48 maddelere baktım açamaz diye bir ibare göremedim veya atladım Tutanağa 200 TL Kira yazmışlar (kira tutarı basi usül şartlarının altında kalıyor) Birde basit usül mükellefler muhtasar beyanname veriyorlarmı
2-Tutanağa istinaden açılan gelir vergisi mükellefiyetinde muhtasar aylık oluyor diye biliyorum 3 aylık olabilirmi

Ynt: Tutanak Tutulan Bir Kişi Basit Usül Mükellefiyet Açabilirmi

Mükellef ne işle uğraşıyor?

Oto Lastik Tamiri

BASİT USULÜN HUDUDU
Madde 51- Aşağıda yazılı olanlar, [2] basit usulden faydalanamazlar:
1.Kollektif şirket ortakları ile, komandit şirketlerin komandite ortakları;
2.İkrazat işleriyle uğraşanlar;
3.Sarraflar ile kıymetli maden ve mücevherat alım satımı ile uğraşanlar;
4. [3] Bu Kanunun 94. maddesinin birinci fıkrasında sayılan kişi ve kurumlara karşı inşaat ve onarma işini taahhüt edenler ile bu mükelleflere karşı derece derece taahhütte bulunanlar;
5. Sigorta prodüktörleri;
6. Her türlü ilan ve reklam işleriyle uğraşanlar veya bu işlere tavassut edenler;
7. Gayrimenkul ve gemi alım satımı ile uğraşanlar;
8. [4] Tavassut işi yapanlar (dayıbaşılar hariç);
9. [5] Maden işletmeleri, taş ve kireç ocakları, kum ve çakıl istihsal yerleri, tuğla ve kiremit harmanları işletenler;
10. [6] Şehirlerarası yük ve yolcu taşımacılığı yapanlar ile treyler, çekici ve benzerlerinin sahip veya işleticileri [7] (Yapısı itibariyle sürücüsünden başka ondört ve daha aşağı oturma yeri olan ve insan taşımaya mahsus motorlu kara taşıtları ile yolcu taşıyanlar hariç);
11. [8]
12. [9] Maliye Bakanlığınca teklif edilen ve Bakanlar Kurulunca kararlaştırılan iş grupları, sektörler, il ve ilçeler, büyükşehir belediyeleri dahil olmak üzere il ve ilçelerin belediye sınırları (mücavir alanlar dahil), belediyelerin nüfusları, yöreler itibariyle veya sabit bir iş yerinde faaliyette bulunulup bulunulmadığına göre gerçek usulde vergilendirilmesi gerekli görülenler

yukarıda yazılı olanların içinde değilse,basit usul olabilir.Tabi şartlarını taşıdığı sürece.
Ayrıca basit usullerde muhtasar beyan verilmez.

Serpil Hn Teşekkür ederim de bunların arasında oto lastik tamiri geçmiyorki

yukarıda yazılı olanların içinde değilse,basit usul olabilir.

demiş idim yukarıda. Gözünüzden kaçtı galiba.

Evet Biz Kanun Maddeine odaklanınca alttaki açıklamyı görmemişiz bu kişiye tutulan bir tutanak var ama 01.12.2009 tarihi itibari ile faliyete başlamış diye tutanak olursa basit usül olamz diye aklımda kalmış ama doğrumu teyit etmeye çalışıyorum

Arkadaşlar sorumla ilgili hala muallaktayım yardım edebilecek kimse yokmu

Öncelikle 1. sorunuza cevap vereyim basit usulün genel ve özel şartlarında tutanak tutulan mükellefler basit usulde mükellefiyet tesis edemezler diye bir ibare yok.Sizin aklınızda kalan "basit usule tabi ticaret erbabından, sahte veya muhteviyatı itibariyle yanıltıcı belge düzenlediği veya kullandığı tespit edilenler, bu hususun kendilerine tebliğ edildiği tarihi takip eden aybaşından itibaren ikinci sınıf tüccarlara ilişkin hükümlere tabi olurlar" ibaresi olabilir.Zannediyorsamda kafanızı bu karıştırıyor.

Mükellefiyet açtığınız zaman eğer bir bildirimde bulunmadıysanız vergi dairesi muhtasar beyannamenizi aylık olarak açacaktır.Siz bir dilekçe vererek bunu 3 aylık şekline dönüştürebilirsiniz

basit usule tabi olma şartlarını taşıyorsa neden olmasın. :)