Tütün Mamulleri ve Alkollü İçki Satışları

mnazif

Katkı Sunan Üye
Sayın Meslekdaşlar,

Başka illerde var mı bilmiyorum,Antalya ili genelinde Tütün Mamulleri ve Alkollü İçki Satıcısı ana bayilerinden alınan bilgilerden hareketle 2005 ve 2006 yıllarında Antalya ili ve ilçelerinde tütün mamulü ve alkollü içki alışları olan mükelleflere yönelik bir beyan araştırması yapılmaktadır.
Bu nedenle kendisine Mali idareden yazı gelen bir şahsın durumu hakkında görüşlerinizi almak isterim.
Mali İdareden Bay Ahmet Kurt'a gelen 2005 yılında ?.???,59 YTL alkollü içki alışınız bulunmaktadır ifadesi bulunan bir yazı gelmiştir.
Oysaki Bay Ahmet Kurt ,Plaj işletmeciliği yapmakta iken Kasım 2002 de işini terk etmiştir.
Aynı işletme Nisan 2003 yılında şahsın babası Bay Hüseyin KURT tarafından işletilmeye başlanmış ve bu işletmenin vergi kaydı baba adına yapılmıştır.Bu işletmenin vergi kaydı halen baba adına devam etmektedir.
Yukarıda anılan Tütün Mamulleri ve Alkollü İçki Satıcısı ana bayilerinden alınan bilgilerden anlaşılan 2005 yılında Bay Hüseyin KURT tarafından satın alınan alkollü içkilerin faturaları henüz anlaşılamayan bir nedenle oğul Ahmet KURT adına ve vergi numarasına düzenlenmiştir.
Esas ilginç olan ise ,oğul Ahmet KURT adına ve vergi numarasına düzenlenmiş olan bu faturalar muhasebe kayıtları sırasında fark edilmemiş ve 40 adet kadar olan bu faturalar baba Bay Hüseyin KURT'un işletme defterine mal alışı ve indirilecek KDV olarak kayıt edilmiştir.
Mali İdareden oğul Bay Ahmet Kurt'a gelen 2005 yılında ????,59 YTL alkollü içki alışınız bulunmaktadır şeklindeki yazı ile bu tuhaf durum ortaya çıkmış bulunmaktadır.
Bay Ahmet Kurt ben mükellef değilim,böyle bir faturadan haberim yok demektedir.
Baba Hüseyin KURT ben bu malları satın aldım demekte ancak faturalar adına değildir.
Faturaların asılları ile suretlerini bir araya getirelim isim ve numaraları düzeltelim deseler bu mümkün değil ortada mali idareye verilmiş bir bilgi bulunmaktadır.
Meslek mensubu ise hatayı yapmış olmanın verdiği sıkıntı ile bir çözüm bulamamaktadır.
Gerçekte olan;Hüseyin KURT alkollü içki almış ve satmıştır.Alış faturalarını muhasebeye vermiş ve deftere kayıt ettirmiştir.
Ancak Alış faturalarında yazılı isim ve vergi numarası Hüseyin KURT değildir.
Sayın meslekdaşlar aranızda bir çözüm önerisi olan var mıdır?Sabırla yardım ve görüşlerinizi bekliyorum.

Ynt: Tütün Mamulleri ve Alkollü İçki Satışları

Babanın işi devir alması ile beraber, muhtemelen marka olan firmada değişiklik yapmadan aynı markayla devam edilmiş
ve durum satıcılara bildirilmediğinden, satıcılar aynı kişiye mal sattıklarını zannetmişler.

durumun baba/oğul olması birşey değiştirmez.Kendine ait olmayan faturayı gider unsuru yaparak kdv sini indirim konusu yaptığından ve pişmanlık hükümleride tabi olmadan geriye doğru kdv ve gelir beyanından düzeltme mi diyorlar ?