Tüzel Kişi Yönetim Kurulu Üyelerine Ödenen Ücretler

mistanbul

Katkı Sunan Üye
Üyelik
11 Mar 2021
Mesajlar
66
Konum
Kayseri
Merhaba arkadaşlar,
ABC Anonim Şirketi, DEF Anonim şirketinin ortağı olup aynı zamanda DEF A.Ş. nin yönetim kurulu üyesidir. ABC A.Ş. ni kendi ortaklarından biri temsil etmektedir (TTK 359.madde). DEF A.Ş. yönetim kurulu üyelerine hakkı huzur adı altında ücret (TTK 394.madde) ödeme kararı almıştır. Tüzel kişilik olarak yönetim kurulunda bulunan ABC A.Ş. nin aldığı ücretin durumu ile ilgili bir kaç soru sormak istiyorum. Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

1. DEF A.Ş. ücret ödemesi yaparken ABC A.Ş. ye ödediği ücretten gelir vergisi ve damga vergisi kesintisi yapacak mıdır?
2. ABC A.Ş. bu ücreti gelir olarak kayıt edecek midir? Edecek ise hizmet geliri midir yoksa iştirak kazanç geliri midir?
3. Bu ücret ödemesi KDV ye tabi midir?

Teşekkürler, iyi çalışmalar.
 

emrcnr7

Katkı Sunan Üye
Üyelik
26 Haz 2018
Mesajlar
223
Konum
kemer
Merhaba arkadaşlar,
ABC Anonim Şirketi, DEF Anonim şirketinin ortağı olup aynı zamanda DEF A.Ş. nin yönetim kurulu üyesidir. ABC A.Ş. ni kendi ortaklarından biri temsil etmektedir (TTK 359.madde). DEF A.Ş. yönetim kurulu üyelerine hakkı huzur adı altında ücret (TTK 394.madde) ödeme kararı almıştır. Tüzel kişilik olarak yönetim kurulunda bulunan ABC A.Ş. nin aldığı ücretin durumu ile ilgili bir kaç soru sormak istiyorum. Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

1. DEF A.Ş. ücret ödemesi yaparken ABC A.Ş. ye ödediği ücretten gelir vergisi ve damga vergisi kesintisi yapacak mıdır?
2. ABC A.Ş. bu ücreti gelir olarak kayıt edecek midir? Edecek ise hizmet geliri midir yoksa iştirak kazanç geliri midir?
3. Bu ücret ödemesi KDV ye tabi midir?

Teşekkürler, iyi çalışmalar.
1-ödediği ücret için gelir vergisi ve damga vergisi kesintisi yapılacaktır.
2-gelir olarak kaydedilmez(üstadlar yorumlasın), siz bu ödenen huzur hakkı ücretlerini şirkete gider yazabilirsiniz.
3-kdv ye tabi değildir.
4-huzur hakkı bordrosu düzenleyeceksiniz her ay, 4/b kapsamında olduğu için sgk primine tabi değildir.
5-ödenen huzur hakkı için düzenlenen bordroda agi ödemesi yapabilirsiniz.
 

Day-Dream

Tanınmış Üye
Üyelik
16 Ağu 2012
Mesajlar
1,754
Konum
İstanbul
Tüzel kişiye ödenen huzur haklarına fatura kesilmesi lazım diye bir özelge görmüştüm.
Konuya ilişkin olarak Mali İdare tarafından 11.04.2014 tarihinde verilen özelgeye göre:​

  • İştirak edilen tüzel kişiler nezdindeki yönetim kurulu üyeliği nedeniyle bu iştirakler tarafından ödenen huzur hakkı bedelleri şirket geliri olup, bu bedellerin kurum kazancına dahil edilerek vergilendirilmesi gerekmektedir.
  • Yönetim kurulu üyeliği dolayısıyla iştiraklerden alınan huzur hakkı bedellerinden, şirketi yönetim kurullarında temsil eden personele yapılacak ödemeler ücret olarak kabul edilmekte olup, bu ödemeler üzerinden şirket tarafından Gelir Vergisi Kanununun 94 üncü maddesinin birinci fıkrasının (1) numaralı bendine göre gelir vergisi kesintisi yapılması gerekmektedir.
  • Şirketin, iştiraki olduğu firmaların yönetim kurulu üyeliğinden elde ettiği bedeller, bu firmaların yönetim ve idaresine yönelik hizmetin karşılığı olduğundan; bu bedellerin, genel oranda (%18) KDV'ye tabi tutulması gerekmektedir.
 
Üst