Ü N İ V E R S İ T E Y İ B İ T İ R D İ M .

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

K O N Y A L I

Katkı Sunan Üye
arakadaşlar a.ö.f. 4 yılda bitirdim. Şimdi staj yapmak istiyorum. Bunun için odaya dosya açtıracağım fakat ilk staja başlama sınavına nasıl çalışmam gerekiyor. Elinde kaynak olan war mı? Hangi yazarın kitabını tavsiye edersiniz. İLk sınavda kazanabilirmiyim.

[email protected]

K O N Y A L I

Agustos ayında sınava başvurursun.. kasımdaki sınava girersin..

Sınav eskisi gibi kolay degil.. sıkı çalışman gerekiyor..

Önerecegim kitablar...

İslam Çankaya (3 lü kitab: alaniçi-alandışı-soru bankası) : 65 ytl civarı

eger bulabiliyosan Murat Dersanesinin Staja Başlama kitabını al.. Mavi kapaklı ve büyük bir kitap. duyduguma göre 2005 sürümünü de çıkarmışlar.. Ben kazandıgım sınavı bu kitaba borçluyum.. Çok iyi bir kaynak.. Yanlız alandışı yok kitabta..

Ayrıca diger kaynaklara da bakabilirsin.. Deha ; ilkumut vs..
ancak en iyi kaynaklar bahsettiklerim..

değerli konyalı,
okulu bitirdiğiniz için sizi tebrik ederim. ayrıca staj imtihanını da başarıyla verirsiniz ama e-mail adresinde smm ünvanını kullanmışsınız. tabelanız var mı? mesleği icra edip etmediğinizi bilmiyorum ama ilgili mevzuatı aşağıya aldım.
Meslek unvanlarının haksız kullanılması
     Madde 3 - Kanunen kullanmaya yetkisi olmayanlar tarafından serbest
muhasebeci, serbest muhasebeci malî müşavir, yeminli malî müşavir
unvanlarının veya bu unvan veya kavramlara karışacak veya onlara benzer her türlü unvan, ibare veya remizlerin kullanılması yasaktır.
     Odalar, yukarıdaki fıkraya aykırı davranışları öğrendiklerinde
Cumhuriyet Savcılığına bildirmek mecburiyetindedirler. Cumhuriyet
Savcılığınca tahkikatın sonucu, odaya ve ilgililere bildirilir.

yine çalışma yönetmeliğinin ilgili maddesi aşağıdadır. 
Kınama Cezası
     Madde 6 - Kınama cezası, aşağıdaki durumlarda uygulanır:
     a) Üç yıllık bir dönem içinde uyarma cezası gerektiren eylemlerin
yinelenmesi,
     b) Meslek mensuplarınca, sahip olunmayan ünvanların kullanılması,

Sayın ibrahimb..

biraz abartıyorsunuz gibime geldi..

arkadaşın email adresinde smm ile başlıyor sadece..

bir kere "sm : serbest muhasebeci" "smmm : serbest muhasebeci mali müşaviri" simgeliyor.. anlamadıgım smm neyi ifade ediyor..?

değerli özarslan,
ben birşey demedim. sayın konyalı kendini serbest mali müşavir olarak tanıtmıyorsa veya bu ünvanı haksız olarak kullanmıyorsa sorun yok. profiline baktım bu konuda açıklama yok. sadece ve küçücük bir hatırlatma...

Not: şimdi serbest mali müşavir diye bir ünvan yok derseniz bence bu ünvanlara çeki düzen verilmeli. ünvanlarımız muhasebeci ve/veya mali müşavir olmalı. yeminliyi de kaldırmalı...

Sayın Konyalı,
Önce okulu bitirdiğiniz için sizi tebrik ederim.
Hemşehrim hatalısın.
Sayın Balcıoğlu haklıdır. Henüz dikkat ettim hemen e-mailini değiştir.Sonra stajın yanar
Bazı gençler Tıp Fakültesine başlar hemen Dr diye kartvizit bastırır. gençlerde olur böyle şeyler.Biz büyütmeyelim
Şimdilik ne biz gördük ne siz yazdınız.
Ekmek aslanın ağzında, ihbar edilirse hakkınızda hiç iyi olmaz.

Tekrar tebrik eder, başarılar dilerim.

Sayın mevlütözarslan

SMM ve SMMM aynı anlama gelir bazıları ilkini bazıları ikincisini kullanır.

Re: kazanırsın

sayın ibrahim bey;

dikkat ederseniz benim smm yamamdaki gayem "Satılan Malın Maliyeti"

olaraktır. Ben hiçbir zaman unvan gaspı yapmış değilim. Benim sorduğum

soruyu başka yönlere çektiğiniz için sizi kınıyorum.

HERKEZ HAKKI OLANI KULLANSIN................

sayın smmahmet,
smm'nin hem burada hem de özel mesajda satılan malın maliyeti olduğunu öğrenmiş olduk. doğrusu mükellefleriniz sizi böyle çağırıyorsa diyecek birşey yok. ben böyle birşey yaptınız demiyorum. sizi tanımam bilmem. ama sizin bu yazdıklarınızdan bu ünvanı haksız yere kullandığınız anlaşılıyor. a.ö.fü 4 yılda bitirmişsiniz iki yılda da stajı bitirip meslektaş olacağız öyle mi? buyrun burdan yakın. ne bu böbürlenme? altaki yazı zaten kişiliğinizi haber vermiyor mu?

Sınavlarla gençlerin hayatını öyle zorlaştırdık ki ileride bizi hiçde hayırla yad etmeyeceklerdir. Aslolan insanlara bir meslek öğretmek ve bir üretim alanında iş tutup üretime katılmaları ve hayatlarını alınterleri ile kazanmaları ise neden bu kadar sınav yapıyoruz.Bırakın çocuklar eğitim süreci içerisinde elensinler.İyi olmayan iyi öğrenmeyen, öğrenemeyen mezun olamasın ve kendini yetiştirmek için gayret sarfetsin. Müfredatlar o kadar gereksiz ayrıntı ile yüklü ki bir işin bir mesleğin gerektirdiği asli bilgileri öğrenmeden üniversitelerden, liselerden mezun olan insanlar bir işe girdiklerinde sudan çıkmış balık gibi oluyorlar.Bunları alıp birde işbaşında acemi muamelesine tabi tutup yetiştiriyorlar. Bazı meslek hariç olmak üzre lise ve üniversitede öğretilemiyen bir mesleği bir gence işin başında bir yılda öğretip onu uzman seviyesinde çalışma hayatına katmak mümkündür. Hoş sizin üniversite mezunu genciniz iş bulamazken eğitimi boşverip hayata saldıran nice insanlar zengin olup (meşru yada gayrimeşru yollardan) bu üniversite mezunlarını kapılarında iş için yalvartmaktadırlar. Nüfusumuz 73 milyon ve 52 Devlet ünv. var.Yanıbaşımızdaki 49 milyon nüfuslu Ukrayna'da 300 tane devlet ünv.si, ABD'de ise yaklaşık 4000 adet ünv.kimlikli eğitim kurumu var deniyor.Bu şunu gösteriyor ki sınavlar çözüm üretmiyor sadece ülke gençliğinin büyük kısmını eğitim sistemi dışına itmek için bir araç olarak kullanılıyor ve bu genç kitlesi terkedilmişliğin verdiği duygu ile bir de işsizliğin kucağında her yere çekilebilir duruma geliyorlar. ABD de ortalama bir insan Dünya haritasında Türkiye'yi bilmediği için kendini ezik hissetmiyor ama o ABD'linin ürettiği yazılım ürünleri ile bilgisayar mikroişlemcileri sayesinde Dünya bilişim devrimini gerçekleştiriyor. Artık yetmedimi sınav saçmalığı dersiniz? Acaba ne zaman yeterli sayı ve kalitede üniversite açarak gençliğimizin enerjisini kitlesel üretime döndürecek hamleleri yapacağız? Herkese saygılar sunuyorum.

Değerli arkadaşlar,

Bu forumu takip etmeye başladım başlayalı bu "smm" konusu o kadar çok ve o kadar sert tartışıldıki, merak ediyorum daha kaç kez tartışılacak diye... Kolay gelsin...

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...