fonradar

Ücret Kesme Cezası- Detayları

Merhaba Arkadaşlar,

Öncelikle yaşadığım durumu aktarmak istiyorum; Kullanmakta olduğum şirket aracının mesai saatleri dışında kullanımı ile ilgili bir ceza bilgilendirmesi yapıldı. 400km araç kullanımı için tarafıma 800TL para cezası uygulanacağı belirtildi.

Çalışmakta olduğum şirket ile aramda herhangi bir sözleşme gerçekleşmedi ve sadece Zamanında bize güvenlik için imzalattıkları belgede "Mesai saatleri dışında özel kullanım için araç kullanmayacağım" ibaresi yer alıyor.

Sorularım;
1- İş sözleşmesi olmadan, böyle bir araç kullanımı sözleşmesi ceza verilmesinde yeterli midir?
2- Yargıtay Genel Kurulu bir kararında işverenin, yasanın hak verdiği özel durumlar dışında, işçi ücretinden yargı kararı olmadan kesinti yapamayacağına (Yarg. Hukuk Genel Kurulu E.984/454 K.985/1073 T.18.12.1985) vurgu yapmaktadır. İçinde bulunduğum durum belirtilen "Özel durumların" dışındamı kalıyor? ve Bu durumda konuyu nereye nasıl nasıl taşımalıyım.
3- Ceza kesintilerinde kesilen ceza miktarının Devlet bankasına yatırılması zorunlu. Ancak ben bu kesintinin yasal olarak gerçekleştirilip gerçekleştirilmediğinden emin olmak için kontrol etmek istiyorum. Bunu nasıl takip ederim?

Saygılarımla

Ücret kesintisi disiplin cezası verilebilmesi için , bu cezaların önceden çalışana bildirilmiş olması gerekir. Şunu yaptın şu kadar ceza kestik gibi bir mantığın iş knununda yeri yok.
Aylık ücretten yapılabilecek ceza kesintisi 2 günlük ücretten fazla olamaz, daha yüksek rakamlarda disiplin cezası belirlenmişse de her ay 2 gün lük ücret kesintisi ile bu gerçekleştirilebilir, uygulanan bu disiplin cezalarının da çalışma bakanlığı hesabına yatırılması gerekir.
Dilerseniz itiraz edip yasal olarak böyle bir ücret kesme cezası uygulanamayacağını belirtebilirsiniz.

Disiplin cezası noktasında sn.keremcem beye katılıyorum.

İş sözleşmesi olmasa da,bu iş ilişkisinde sözleşmenin unsurları (bağımlılık,iş görme ve ücret ödeme)var ancak disiplin işlemi yönünden sözleşme de yok ise ayrıca yazılı olarak hangi durumlarda d.cezası kesilebileceği belirtilmiş ve işçiye önceden bildirilmiş olması gerekir.
Bence bu olaydaki durum disiplin cezası değil,işin gereği olmayıp mesai saatleri dışında araç kullanımı olmuş ise (ki olduğunu ve itirazında olmadığını anlıyorum)eğer böyle ise işveren önce bunu yani mesai dışı araç kullanımını işçiye sormalı,cevabını almalı,sanırım cevap "hayır kullanmadım"değil,evet kullandım ise bu takdirde işveren aracın kullanımından kaynaklı belki bu masrafı değil ama yakıt giderini işçiden talep edebilir,işci öder veya ödemez, bu nokta ayrıca değerlendirilmeli.
Diğer yönden,
"mesai saatleri dışında özel kullanım için araç kullanılamaz"ibareli belge de imzalanmış ise(ki imzalanmış)bu takdirde
işci bunu önceden biliyordu,buna rağmen kullanmış ise(ki kullanmış)bu durumda kasıt unsuru oluşur mu,oluşmaz mı bilemem ama disiplin cezası yönünden işveren en azından bilgilendirme amaçlı olarak uyarı cezası verebilir,
düşüncesindeyim.