fonradar

Ücretli Çalışanlarda Bireysel Emeklilik Sistemi

sule

Katkı Sunan Üye
merhaba. bu sene değişen bireysel emeklilik sistemi hakkında bilgisi olan var mı acaba?
ben şirkette personel maaşlarını hazırlıyorum. firmamızda bireysel emeklilik için her ay ödeme yapan birkaç personel var.
(bunu işveren yaptırmıyor, kendileri yaptırıyorlar.)

önceden maaşlarına yansıtıyordum vergi avantajından faydalanıyorlardı.
şimdi yeni sistemde yine maaşlarına yansıtacak mıyız ödedikleri birey. emek. tutarlarını?

ayrıca özel sağlık sigortası yaptıran personeller de var. bunlar da aynı şekilde vergi avantajından
yararlanıyorlardı, burada herhangi bir değişiklik yok sanırım.

bilgisi olan biri yardım ederse çok sevinirim.

Ücretli tarafından Bireysel emeklilik sistemine ödenen katkı payları ile ilgili olarak bordro üzerinde vergi matrahından yapılan indirim, yerini Devlet katkı sistemine bırakmaktadır. Yani Bireysel emeklilik sistemine yapılan ödemeler artık Bordrolara yansımayıp; Bireysel emeklilik sistemine yapılan ödemelerin % 25 ine karşılık gelen tutar devlet katkısı olarak hesaba ödenecektir.

Devlet katkısı tutarının hesaplanmasına esas teşkil eden katkı paylarının üst limiti, brüt asgari ücretin yıllık tutarı kadar olacaktır.
Devlet katkısı olarak ödenen tutar ve getirisinin,
Ø en az 3 yıl sistemde kalırsanız %15’ine,
Ø en az 6 yıl sistemde kalırsanız %35’ine,
Ø en az 10 yıl sistemde kalırsanız %60’ına,
Ø emeklilik hakkı kazanırsanız tamamına hak kazanabileceksiniz.
Ayrıca sistemden vefat veya maluliyet nedeniyle çıkılırsa, Devlet katkısı ve getirilerinin tamamına hak kazanılacaktır.

6327 sayılı Kanunun 5 inci maddesiyle Gelir Vergisi Kanununun 63 üncü maddesinin birinci fıkrasının (3) numaralı bendinde yapılan değişiklik uyarınca, 1/1/2013 tarihinden itibaren, vergiye tabi ücret matrahının tespitinde, bireysel emeklilik dışında kalan şahıs sigortaları için ödenen primlerin elde edilen ücretin % 15'ine kadar olan kısmı ücret matrahının tespitinde indirilebilecektir.

ismail ATMANLIOĞLU' nun makalesinden alınmıştır

Son düzenleme: