zirve

ücretsiz izin dönüşü

Üyelik
23 Haz 2005
Mesajlar
17
günaydın arkadaşlar. ücretsiz izin konusunda yaptığınız yorumları okudum ve buna yönelik bir soruda ben sormak istiyorum. mesela diyelimki işciyle işveren aralarında anlaştılar ve işci atıyorum 1 ay ücretsiz izine çıkardı. işveren bu ücretsiz izin dönüşünde işciyi işe almak zorunda mı. çıkartabilir mi işten.
 
Üyelik
12 Haz 2005
Mesajlar
142
sayın hümeyra,

ücretsiz izinde işçi dilekçe ile işverene talebini bildirir. işveren eğer uygun görürse işçiye izni verir. bu işçiyi çıkartmak için geçerli sebep değildir. çünkü; işveren kendisi rıza göstermektedir. bizim uygulamalarımızda, işçinin dilekçesinin altına işveren "işçinin izin kullanmasında herhangi bir mani bulunmamaktadır, işçi izni ...... tarihinden ........tarihine kadar ücretsiz izin kullanabilir" diye şerh düşüyoruz ve fotokopisini işçi alıyor. eğer işçi bir nüshasını almışsa işçi işe gelmedi diye çıkartma şansınız yok, işçi böyle bir yazı sizden almamışsa bile şansınız çok az. işçiyi neden çıkardığınız önemli, işçi şahit gösterir ve haklı çıkarsa işe geri almak zorunda kalabilirsiniz.

Saygılarımla,
 
K

Kemal

Ziyaretçi
Ücretsiz izin dönüşü

Merhaba,

Ücretsiz izin bitim tarihinde işyerinde olan işçiyi işveren ücretsiz izinle bağlantılı olarak hiçbir şekilde işten çıkartamaz.İşe almak zorundadır.
 
Üst