Ufrs-Düzeltme Sınıflandırma Kaydı

Merhaba arkadaşlar

Bilen arkadaşlardan bir konuda destek rica ediyorum.Ufrs'ye uygun mali tabloları hazırlarkrn bilindiği üzere düzeltme ve sınıflandırma işlemleri yapılıyor bunlardan biri de Rapor tarihi itibariyle 1 yıllık süre içinde 280 hesaptaki yasal kayıtlar 180 hesaba gönderiliyor ve sınıflandırma kaydı yapılıyor Örneğin;30.06.2009 tarihli ufrs bilançomu hazırlıyorum..yasal kayıtlarıma göre 30.06.2010 tarihine kadar olan 280 hesap rakamım 100 TL ben bunu 180 hesaba aktarırken belli bir iskonto oranı uyguluyor muyum? Uyguluyorsam bu oran nedir neye göre tespit ediyoruz? ( denetim firması bu işlemi yaparken bir oran kullanıp rakamda düzeltme yaparak geçirmiş)

Teşekkürler

Ynt: Ufrs-Düzeltme Sınıflandırma Kaydı

Merhaba

Demek istediğini anladım 280 ve ya 180 hesaplardan bir iç iskonto oranı ile net bugünkü değere getiriyorsun yani ilerideki nakit çıkışlarının bugünkü değerini bulup hazırladığın tarihteki bilançoyu olabilecek en gerçekçi hale getirmen gerekli

Yasalda 30.06.2010 da 280 den 180 hesaba virman yapmıyoruz.
IFRS de 280 den 180 hesaba virmanda herhangi bir iskonto işlemine tabi tutmuyoruz.

Üstad

Ifrs de Firmanın olası nakit giriş ve çıkışlarını net bügünkü değere getirmiyor muyuz ?

Saygılarımla

Olası nakit giriş ve çıkışlar biraz genel bir kavram.280 hesapta ki çeşitli giderleri örnek sigorta,kira,çeşitli giderleri 180 hesaba aktarırken herhangi bir iskonto işlemine tabi tutmuyoruz.

selda.yurek ' Alıntı:
Merhaba arkadaşlar

Bilen arkadaşlardan bir konuda destek rica ediyorum.Ufrs'ye uygun mali tabloları hazırlarkrn bilindiği üzere düzeltme ve sınıflandırma işlemleri yapılıyor bunlardan biri de Rapor tarihi itibariyle 1 yıllık süre içinde 280 hesaptaki yasal kayıtlar 180 hesaba gönderiliyor ve sınıflandırma kaydı yapılıyor Örneğin;30.06.2009 tarihli ufrs bilançomu hazırlıyorum..yasal kayıtlarıma göre 30.06.2010 tarihine kadar olan 280 hesap rakamım 100 TL ben bunu 180 hesaba aktarırken belli bir iskonto oranı uyguluyor muyum? Uyguluyorsam bu oran nedir neye göre tespit ediyoruz? ( denetim firması bu işlemi yaparken bir oran kullanıp rakamda düzeltme yaparak geçirmiş)

Teşekkürler

Bahsettiğiniz 280 heabın içeriği nedir?