zirve

Ulusal Marketlerden Mal Alışı;

Üyelik
24 Haz 2005
Mesajlar
29
mükellef ulusal marketlerden yüklü miktarda hemen hemen her gün ticari mal almaktadir.Ulusal marketlerde bilindiği gibi nakit ve kredi kartından başka bir ödeme aracı ile alış yapılamıyor.Bazı promosyon ürünlerinde ise sadece nakit kabul ediliyor.Mal alımı yapan kişi örneğin günlük 30.000,00 ytl alış yapıyor bunun 15.000,00 ytl si kredi kartlı diğer kalanı nakit mal alınan firma hiç bir sakınca görmeden(8.000 ytl ve üzeri alışlarda nakit ödenemez)kuralını yok sayarak tahsil etmekte ve faturanın üzerine nakit kaşesini basmaktadır.Vergİ Denetmenleri mal alan firmayı incelemeye aldığında 8.000 ytl üzeri ödemelerinin tevsik edilmesini istemektedir.Tevsik edilemediğine göre; bu durumda Ulusal market de kanunen ceza alacaktır.sorum şu;ulusal marketlerden mal almak için mutlaka kasadan geçmek gerekiyor. mal tutarını bankadan havale etmek imkansız gibi bir şey çünkü o zamanda kasiyer buna müsade etmemektedir.sizce nasıl bir yol izlemeliyim kredi kartı ile mal alışının dışında
 
Üyelik
4 Ocak 2006
Mesajlar
1,112
Ynt: Ulusal Marketlerden Mal Alışı;

En iyi yöntem kasanızı mümkün olduğunca kullanmamaktır. Yani kasadaki işlem hareketlerini en aza indirmektir. Kasada para tutmamaktır (sadece 100-500 ytl tutmaktır).

Neden,

Ulusal marketler 15.000.-YTL nakit ödeyeceğiniz zaman, bankadan kasaya sadece 15.000.-YTL çekersiniz ve bire bir markete ödersiniz, böylece kasadan çıkan paranın izi sürüldüğünde bu iz bankaya dayanacağı için savunma gücünüz artar ve bu parayı tevsik etmiş olursunuz. Yani paranın geldiği yer zaten kayıt altındadır ve bellidir.

Fakat bu yöntemin şartı, kasanın başka işlerde kullanılmamasıdır. ya da yontem için yeni bir kasa hesabı açıp tek bu parayı izlersiniz.

Bundan sonrası marketin işidir.

Zaten muhtemelen market de tahsil ettiği bu parayı aynı gün kuruşu kuruşuna bankaya yatırarak tevsik içine giriyordur.
 

Benzer konular

Üst