Üniversitelere Verilen Öğrenci Taşıma Hizmetinde Uygulanacak Kdv Oranı

Merhabalar,
Üniversitelere vermiş olduğumuz öğrenci taşıma hizmetine uygulayacak olduğumuz kdv oranı konusunda yüzde 8 mi yüzde 18 mi olacağı konusunda kesin bir bilgiye ihtiyacımız vardır.

15- Üniversite ve yüksekokullar ile 5580 sayılı Özel Öğretim Kurumları Kanunu, 2828 sayılı Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu Kanunu ve 573 sayılı Özel Eğitim Hakkında Kanun Hükmünde Kararname kapsamında verilen eğitim ve öğretim hizmetleri, "Okul Servis Araçları Hizmet Yönetmeliği" kapsamında verilen öğrenci taşıma servis hizmetleri ile "Özel Öğrenci Yurtları Yönetmeliği" hükümlerine tabi yurtlarda verilen hizmetler,

Bu maddeye göre %8 KDV hesaplayacaksınız üstadım.

15- Üniversite ve yüksekokullar ile 5580 sayılı Özel Öğretim Kurumları Kanunu, 2828 sayılı Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu Kanunu ve 573 sayılı Özel Eğitim Hakkında Kanun Hükmünde Kararname kapsamında verilen eğitim ve öğretim hizmetleri, "Okul Servis Araçları Hizmet Yönetmeliği" kapsamında verilen öğrenci taşıma servis hizmetleri ile "Özel Öğrenci Yurtları Yönetmeliği" hükümlerine tabi yurtlarda verilen hizmetler,

Bu maddeye göre %8 KDV hesaplayacaksınız üstadım.

Başlık üzerinden epey bir zaman geçmiş ama KDV oranlarını araştırırken kafama takılan bir soruyu sormadan edemeyeceğim. KDV Kanunu II sayılı listedeki "Okul Servis Araçları Hizmet Yönetmeliği" , 25 Ekim 2017 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan "OKUL SERVİS ARAÇLARI YÖNETMELİĞİ " ile yürürlükten kaldırılmış. Yani KDVK II sayılı listedeki bahsedilen Yönetmelik "Okul Servis Araçları Yönetmeliğine" atıf yapıyor. Söz konusu yönetmeliğin 1. maddesinde ise;
"Bu Yönetmeliğin amacı; okul öncesi eğitim ve zorunlu eğitim kapsamında bulunan öğrenciler ile kreş, gündüz bakımevleri ve çocuk kulüplerine devam eden çocukların taşıma faaliyetlerini düzenli ve güvenli hale getirmek, taşıma yapacak gerçek ve tüzel kişilerin yeterlilik ve çalışma şartları ile denetim işlemlerine ilişkin usul ve esasları belirlemektir." ifadesi yer alıyor.

Aynı yönetmeliğin 3. maddesindeki tanımlar kısmında ise:
"Okul: Okul öncesi, ilköğretim, orta öğretim kurumları ile kreş, gündüz bakımevi ve çocuk kulüplerini"
"Okul servis aracı: Genel olarak okul öncesi eğitim ve zorunlu eğitim kapsamında öğrenciler ile çocukların taşınmalarında kullanılan ve bu Yönetmelikle belirlenen şartları haiz ticari tescilli yolcu taşımaya mahsus taşıtı,"
olarak tanımlanmış. Bu noktada üniversite öğrencilerinin "Okul Servis Araçları Yönetmeliği" kapsamında olduğu söylenebilirmi? Nitekim bahsettiğiniz maddede "Üniversite ve yüksekokullar ile 5580 sayılı Özel Öğretim Kurumları Kanunu kapsamında verilen eğitim ve öğretim hizmetlerinden" bahsediliyor. Servis taşımacılığından değil. Yanılıyorsam lütfen düzeltin.

Saygılarımla.