fonradar

Unutulan Satış Faturası Kdv Düzeltmesi

islm

Katkı Sunan Üye
Kdv beyannamesinde 4/2015 dönemine ait unutulan bir satış faturası bildirilmemiştir.4.000 tl civarında bir faturadır. (Karşı taraf ve biz bu faturayı 4.ay ba-bs sinde bildireceğiz ve faturayı 5.aya kaydedeceğiz. )Sorum şu 4.ay için tarafımıza eksik vergi çıkmakta ve düzeltme baynnamesi vermeden bu şekilde yukarda parantezde bahsetiğim işleri yapsak ceza yer miyiz, vergi ziyasından dolayı.

bu faturayı 5. ay kdv sine girsek 4. ayda girmediğimiz için ceza yermiyiz , ben bunu merak ediyorum.

Satıcı olarak nisan beyannamesini düzeltme yapmanız ödenecek vergi çıktı ise pişmanlıkla veribilir çok az bir pişmanlık zammı ile atlatırsınız.Yazdığınız gibi mayısa yazarsanız vergiyi öteleme yaptığınız için tesbiti halinde daha büyük ceza ödersiniz.Alıcı açısından kdv yi mayısta düşmesi önemli değil yıl içinde indirim kabul ediliyor ancak anbar hesabı yapıyorsa stoklu çalışıyorsa bu mal satıldı ise nisanda alışı olmayan malın satışı tamamı kardır benzer başka mallar varsa o maldan satılmış sizden alınıp unutulan depoda kalmış olabilir yeni dönemde satılır B açısından B yi verdi ise 10 gün içinde düzeltebilir masrafsızdır .Masum unutma olması için bu şekilde haraket etmenizi öneririm.

Kdv beyannamesinde 4/2015 dönemine ait unutulan bir satış faturası bildirilmemiştir.4.000 tl civarında bir faturadır. (Karşı taraf ve biz bu faturayı 4.ay ba-bs sinde bildireceğiz ve faturayı 5.aya kaydedeceğiz. )Sorum şu 4.ay için tarafımıza eksik vergi çıkmakta ve düzeltme baynnamesi vermeden bu şekilde yukarda parantezde bahsetiğim işleri yapsak ceza yer miyiz, vergi ziyasından dolayı.

Aynı konu benim başıma geldi.İade listeme eklemişim ilgili ayda adam bildirimini yapmamış. Sordum ben bildirdim diyor. Yollarmısınız beyannamenizi dedim. Ben 11 ve 12 . ayı topluca 12. ayda bildirdim? Sonra siz muhasebecimisiniz diye sordum adam pişmiş kelle gibi sen ne anlarsın falan dedi......

Bunun anlamı tamamen ilgili ayda ben fazla fatura kesmişim ödeme çıkıyodu çıkmasın diye sonraki aya işledim satışlarımı. O aya bir güzel gider faturasıda aldım. 2 ayıda vergi ödemeden yırttım.Böyle pişkinlik olmaz. İşinizi doğru yapın yakanırsan alacağın ceza astarından daha yükseğe gelecek.

yani masumiyet için işi sallamamak gerek. cevaplarınız için teşekkürler