fonradar

Ünvanın Aynı Olması

Asıl şirket ankarada. istanbulda da aynı kişiler 2 ortak daha ekleyerek yeni bir şirket kuracak. yeni kurulacak şirketinde ünvanının aynı olmasında bir sakınca var mıdır? Şirketin yılbaşından önce veya sonra kurulmasının bir avantajı veya dezavantajı olabilir mi? ilginize teşekkür ederim.

Tescil yapmadan önce ticeret odasında ünvan sorgulaması yapılır.Bildiğim kadarıyla şirkete koyacağınız unvanın çekirdek kısmı, unvandan sonra gelen iki faaliyet konusunun,daha önce kurulmuş olan bir başka şirketin unvanı ile aynı olmaması lazım.

Kuracağınız yeni şirketinizi Yılbaşından sonra kurmanız halinde maliyet olarak bir fark olur sanırım...

!!!

Kurulu bulunan Şirket den Muvafaktaname almak koşulu ile aynı unvan altında başka bir şirket kurulmasına izin verilmektedir. (Aynı unvan altında başka firmalar mevcut ise her birinden ayrı ayrı muvafakat alınması gerekir ki buda çok zor bir ihtimal)

selamlar.

muvafakatname olayını duymadım ama ben olsam ne muvafakatname verirdim ne de kurulmasına müsaade ederdim
yılbaşından sonra kurulursa noter masraflarında, tescil harçlarında ve oda kayıt masraflarında artış olur.
ancak anasözleşmeyi ve imza beyannameleri 2006 sonunda yapılır ve 15 günü geçmemek kaydıyla 2007'de tescil için müracaat edilirse bir nebze tasarruf edilebilir.
ancak vergi yönünden defter tasdiki yönünden nasıl bir yük olur onu bilemem