fonradar

ustalık Belgesi Hk

canan

Katkı Sunan Üye
Arkadaşlar başıma gelen bir olay sizler ne diyeceksiniz;
Dondurma satan bir mükellefim var kendi yapıyor, biz bunun üzerine açılış yaptık tabiki ustalık belgesi yoktu yaz sezonu için çalıştığından 02.05.2005 tarihinde açılışı oldu.Belediyeciler geldi ruhsat istedi olmayınca müracat ettik oda kaydı istendiğinden oda bize dedi ustalık belgesi bizde yok deyince olmaz dedi.önceden ustalık belgesi olan birini ssk olarak yanımızda çalıştırınca oda kayıt yapıyordu (esnaf sicil yani) Şimdi bana demeleri 3 hafta önce yeni kanun çıktı böyle kişilerin dükkan açması yasak.Yani kapatın dükkanı demek istiyorlar bizde öyle yapacaz artık.Ustalaık belgesi olan birinin üzerine açmakta başka care kalmadı.Sizler bu konu hak.ne düşünürsünüz bilemem ama yeni kanunlar herhalde ekonomimizin gelişmemesi hakkında diye düşünüyom. böyle olursa kuaför olmayan nasıl iş yeri açacak kime güvenecekte yadırım yapacak başkasının üzerine.Neyse düşüncelerinizi bekliyorum.

Sayın canan,
Durum hakkikaten ciddi. Nasıl gıda mühendisi olmayan birisi un fabrikası açabiliyorsa ve burada mesul müdür olarak gıda mühendisini çalıştırabiliyorsa, bunu küçük işletmelerde yapabilir. Büyüğe yaşama ve kazanma şansı verilirken küçüğe neden bu verilmiyor...........

Sayın Canan,

AB uyum yasaları gereği oluşan bir durum.
Bakkal dükkanı için bile sertifika gerekiyor.Eski bakkalara Bakkallar derneği kursa geleceksiniz.Daha sonra size sertifika vereceğiz ve böylece bakkalığa devam edeceksiniz deniyor.(Bunu ben bi ay önce apartmanımın altındaki bakkaldan duydum)
TV dee emlakçılar için ve sigorta acentaları için duymuştum.