Uzun Süreli Raporlarda Kıdem Tazminatı Sorunsalı

Merhaba arkadaşlar;

Bu durumu yaşadığım için yazıyorum. Konu hakkında desteğinizi rica ediyorum.

Özetle durum şöyle.
İse giriş tarihim 06.11.2019
Çıkarılış tarihi 13.11.2022

Başlangıçtan itibaren pandemi dönemine kadar bil fiil aktif olarak çalıştım . Pandemi döneminde ücretsiz izin yazıldı ancak o tarihlerde de çalışmaya devam ettim. Pandemi döneminden sonra ise 10. Ayda bir rahatsızlık nedeniyle o zamandan bu zamana raporluyum. Ancak arada 55 gün kadar raporu yetistiremedigim (randevu almak vs.)
Günlerim oldu. O tarihler arası için ise ücretsiz izin formu imzalamıştım.

3 yıl içinde 2 yıl kadar rapor mevcut

Rapor bitmek üzere iken görüşmeye gittim. Ancak olumlu karsilamadilar ve 13 Kasım'da çıkışımı verdiler.

Çıkış kodum ise,4-A KAPSAMINDAKi SiGORTALILIGINIZ 04 Belirsiz sureli is sozlesmesinin isveren tarafIndan haklI sebep bildirilmeden feshi NEDENIYLE, 13.11.2022 TARIHLi iSTEN AYRILIS BiLDiRiMiNiZ iSVEREN TARAFINDAN YAPILMISTIR. SAGLIKLI VE GÜVENLi GÜNLER DiLERiZ.

bu noktada kıdem tazminatım ne olur?
Ektede ay ay yazıyor. Onu da inceleyebilirsiniz

Ekli dosyalar

• SGK.pdf
    141.6 KB · Görüntüleme: 5
Geçmiş olsun.
İşvereniniz doğal olarak çalışmanız olmayan 2 yılı tazminat hesabında dikkate almadan hesaplama yapabilir ve ödemek istemeyebilir.
Uzun süreli raporlu olunan günlerin kıdem tazminatına etkisi ;
ihbar süresi+ 6 hafta ya kadar olan kısmının kıdem tazminatı hesabında çalışılmış gibi kabul edilmesi gerekir.

Geçmiş olsun.
İşvereniniz doğal olarak çalışmanız olmayan 2 yılı tazminat hesabında dikkate almadan hesaplama yapabilir ve ödemek istemeyebilir.
Uzun süreli raporlu olunan günlerin kıdem tazminatına etkisi ;
ihbar süresi+ 6 hafta ya kadar olan kısmının kıdem tazminatı hesabında çalışılmış gibi kabul edilmesi gerekir.
yani

Yanisi, 6 ayı bulmayan bir çalışma süresi sonunda raporlarınız başlamış,
ihbar süreniz 3 yıllık sigortalılığınız nedeniyle 8 hafta , +6 hafta ek süreyi de eklerseniz 14 hafta,
yani 6 aylık çalışma +14 haftalık rapor süresi kıdem tazminatı hesabında çalışmış gibi kabul edilerek hesaplama yapılmış olsa bile , kıdem tazminatı almaya hak kazanmak için gereken 1 yıl şartını eklenen süre ile bile tamamlayamadığınızdan , kıdem tazminatı ödenmemesi gerekir.