Vadesi Geçmiş Çek Tahsilatı

S.a. arkadaşlar,

Müşterimize keşide ettiğimiz vadesi geçmiş fakat halen tahsil edilmemiş bir adet çekimiz var. Bu çekin sonucu ne olmalıdır. Yani tahsil edebilmesi için son gün diye bişey var mıdır?
Çekin vadesi : 15/07/2012

Ynt: Vadesi geçmiş çek tahsilatı hk.

Çekte ibraz süresi aynı şehirde 10 gündür , alacaklı 10 günden sonra bankaya çeki ibraz ettiğinde size sorar ve ödemek isterseniz çek ödenir
Tek fark artık 10 gün süreden sonra isterseniz ödemezsiniz ama ödemek isteyince bankadan ödenir

Bugün aynı olay bizim de başımıza geldi. Bize iş yapan bir firmaya verdiğimiz çek bir kaç cirodan sonra birine gitmiş. 21.05.2016 vadeli çek bugüne kadar da tahsil edilmemişti. Hesaptan çekimiz ödenmeyince araştırdım. Sonunda çeki elinde tutana ulaştım. Adam unutmuş çeki. Bugün de vadesinin 20. günü. Bankayı arayıp durumu anlattım. Bankaya şu tarih, no ve tutardaki çekimizin ödenmesinde sakınca yoktur talimat yazmamız halinde bir sakınca olmayacağı ve ödemenin yapılacağı söylendi. Banka Denizbank. Belki diğer bankalarda prosedür biraz daha farklı olabilir. Başına böyle bir durum gelen olursa diye paylaşayım dedim.

Yazdığınız tüm bankalarda geçerlidir. Çeki ilk düzenleyen ödemek istedikten sonra sorun olmaz.