Vakıflara Yapılan Yardımın İndirilmesi Hakkında ?

MUSTAFA KAYADUMAN

Katkı Sunan Üye
Şirket yaptığın karın %5 i kadar bir vakfa banka kanalıyla yardım yapıp indirmek istiyor peki bu vakfın vergi muafiyetinin olması şartı var mı,karın yüzde beşi kadar değilde daha fazla yardım yapıp hepsini düşebilir miyiz tesekkurler

Şirket yaptığın karın %5 i kadar bir vakfa banka kanalıyla yardım yapıp indirmek istiyor peki bu vakfın vergi muafiyetinin olması şartı var mı,karın yüzde beşi kadar değilde daha fazla yardım yapıp hepsini düşebilir miyiz tesekkurler
Kurum Kazancından İndirilen Bağış Ve Yardımlara İlişkin Tablo
Bağışın Yapıldığı Kurum veya KuruluşKanunun Adı / MaddesiBağışın ŞekliOransal SınırMaktu
Sınır
Genel ve özel bütçeli kamu idareleri, il özel idareleri, belediyeler ve köylerKurumlar Vergisi Kanunu (Md. 10/1-c)Nakdi ve Ayni% 5YOK
Genel ve özel bütçeli kamu idareleri, il özel idareleri, belediyeler ve köyler. (Aşağıda sayılan tesislerin inşası dolayısıyla yapılan harcamalar veya bu tesislerin inşası için bu kuruluşlara yapılan her türlü bağış ve yardımlar ile mevcut tesislerin faaliyetlerini devam ettirebilmeleri için yapılan her türlü nakdi ve ayni bağış ve yardımlarla sınırlı olarak)
- Okul, sağlık tesisi, belirlenen yatak kapasitesini sağlayan öğrenci yurdu, çocuk yuvası, yetiştirme yurdu, huzurevi ve bakım ve rehabilitasyon merkezleri
- Mülki idare amirlerinin izni ve denetimine tabi olarak yaptırılacak ibadethaneler
- Diyanet İşleri Başkanlığı denetiminde yaygın din eğitimi verilen tesisler
- Gençlik ve Spor Bakanlığına ait gençlik merkezleri ile izcilik kampları
Kurumlar Vergisi Kanunu (Md. 10/1-ç)Nakdi ve AyniYOKYOK
Kamu yararına çalışan derneklerKurumlar Vergisi Kanunu (Md. 10/1-c)Nakdi ve Ayni% 5YOK
Diğer dernekler----
Cumhurbaşkanınca vergi muafiyeti tanınan vakıflarKurumlar Vergisi Kanunu (Md. 10/1-c)Nakdi ve Ayni% 5YOK
Diğer vakıflar----
Genel ve özel bütçeli kamu idareleri, il özel idareleri, belediyeler, köyler, kamu yararına çalışan dernekler, Bakanlar Kurulunca vergi muafiyeti tanınan vakıflar (kültürel, sanatsal ve tarihi eserlerin korunması amacıyla maddede sayılan faaliyetlerle sınırlı olarak)Kurumlar Vergisi Kanunu (Md. 10/1-d)Nakdi ve AyniYOKYOK
Umumi hayata müessir afetlere maruz kalanlara yapılan harcamaları karşılamak üzere fona verilmek üzereUmumi Hayata Müessir Afetler Dolayısıyla Alınacak Tedbirlerle Yapılacak Yardımlara Dair Kn. (Md. 45)
- Bağış toplayan kurum ve kuruluşlarNakdiYOKYOK
- Milli ve mahalli yardım komiteleriNakdi ve AyniYOKYOK
Üniversiteler, yüksek teknoloji enstitüleri, gelirlerinin en az dörtte üçünü münhasıran devlet üniversitelerinin faaliyetlerinin devam ettirilmesi ve desteklenmesini amaç edinmek üzere kurulan ve fiilen bu çerçevede faaliyette bulunan vakıflardan Cumhurbaşkanınca vergi muafiyeti tanınanlarYüksek Öğretim Kanunu (Md.56)Nakdi ve AyniYOKYOK
İlköğretim kurumlarıİlk Öğretim ve Eğitim Kanunu (Md.76)NakdiYOKYOK
Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Fonu ve VakıflarıSosyal Yardımlaşma ve Dayanışmayı Teşvik Kanunu (Md.9)Nakdi ve AyniYOKYOK
TÜBİTAKTÜBİTAK Kanunu (Md.13)NakdiYOKYOK
Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme KurumuSosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu Kanunu(Md.20/b)NakdiYOKYOK
Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu ve bağlı kuruluşlarıAtatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu Kanunu (Md.101)NakdiYOKYOK
Türkiye Kızılay Derneği (İktisadi işletmeleri hariç)Kurumlar Vergisi Kanunu (Md. 10/1-f)NakdiYOKYOK
Türkiye Yeşilay Cemiyeti (İktisadi işletmeleri hariç)Kurumlar Vergisi Kanunu (Md. 10/1-f)NakdiYOKYOK
Türkiye Yeşilay Vakfı6487 Sayılı Kanun (Madde 33)NakdiYOKYOK
Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme VakfıTürk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı Kanunu (Md.3)Nakdi ve AyniYOKYOK
Milli Ağaçlandırma ve Erozyon Kontrolü Seferberlik Kanunu çerçevesinde yapılan harcamalarMilli Ağaçlandırma ve Erozyon Kontrolü Seferberlik Kanunu (Md.12)Nakdi ve AyniYOKYOK
Aile ve Gençlik FonuAile ve Gençlik Fonu Kurulması Hakkında KanunNakdiYOKYOK
Diğer kurumlar
- Cumhurbaşkanınca başlatılan yardım kampanyalarına makbuz karşılığı yapılan ayni ve nakdi bağışlar
Kurumlar Vergisi Kanunu (Md. 10/1-e)Nakdi ve AyniYOKYOK

Sayin Mustafa Kayaduman Bağışın Yapıldığı Kurum veya Kuruluş sizin vakif hangisinde siniflandirilmis ise adi, Yapacaginiz Bagisin sekli , Oransal durumu, ve Maktu siniri var.

Umarim faydali olur.