fonradar

Vardiyalı Çalışmada Yıllık İzin Kullanmak.

Merhabalar,,.
Ben,
6 gün 08:00-16:00
2 gün vardiya izni
6 gün 16:00-24:00
2 gün vardiya izni
6 gün 00:00-08:00
2 gün vardiya izni
şeklinde çalışıyorum.
Yıllık izne çıkarken örneğin;
00:00-08:00 vardiyasının 1. gününden başlayıp 6. günü dahil olmak üzere kullanmak istiyorum. Böylece önceki ve sonraki vardiya izinlerimle beraber toplam 10 gün çalışmayacağım. 6 gün izin kullanmış olacağım.
Fakat iş yeri örneğin;
00:00-08:00 vardiyamın 4. gün dahil olacak şekilde iznimi başlatıyor. 08:00-16:00 vardiyamın 2. günü iş başı olacak şekilde yapmak istiyor. Yine 6 gün izinden düşüyor, fakat bu 6 günün 2 günü benim vardiya iznim. Benim itirazımı dinlemiyor. Vardiya izinlerimi birleştirmeme izin vermiyor. Ne yapmalıyım? Lütfen bu konu ile ilgili bilgi verir misiniz?

Ynt: Vardiyalı çalışmada yıllık izin kullanmak.

Hak olarak kazandığınız izinden sonra başlar. (Öncekine hak kazanmış olursunuz. izinden sonrakine hak kazanmamışsınızdır)
Uygulama hatası yapıyorsunuz yıllık izinler 10 günden aşağı olmamak üzere en fazla 3'e bölünebilir. (Taraflar anlaşırsa)

İş Kanunu: Md. 55, 56

yıllık toplam 18 gün izin hakkım var.
10 günden az olmaması gerektiğini biliyorum,
fakat işveren ile mütabık kaldığımız için pratikte problem yok.
fakat istediğim zaman başlamama izin vermiyor.
problem burada çıkıyor. vardiya izinimi yakıyor.

Uygun bulmayabilir.

Siz izin talebinde bulunursunuz işveren değerlendirir. Siz kendinizi düşünüyorsunuz izinden sonraki denk gelecek izinide hesaplıyorsunuz. İşverende kendi açısından bakacaktır. Ortak bir noktada buluşacağınıza inanıyorum.

merhabalar,
1.pazartesi
2.salı
3.çarşamba
4.perşembe
5.cuma
6.cumartesi
7.pazar
8.Haftalık izin
9.Haftalık izin
10.Haftalık izin
11.Haftalık izin
12.Haftalık izin
13.Haftalık izin
14.Haftalık izin

bir hafta çalışıp, bir hafta haftalık izin kullandıran bir firmada operatör olarak çalışıyorum. Yıllık izne çıkmak istiyorum. Fakat şirket haftalık iznimi de yıllık izinden diyerek düşüyor. Yani ben ayda 14 gün çalışıyorum. Yıllık iznimi mesailerimin olduğu günlerde kullanmak istersem bir ay çalışmamış oluyorum. bunu gerekçe gösteriyor şirket. Kanununen bu benim hakkım değil mi? yıllık izin sürem 14 gün.

İş kanunu'nun 56. md.'' İşveren tarafından yıl içinde verilmiş bulunan diğer ücretli ve ücretsiz izinler yıllık izne mahsup edilemez''.Yıllık izin anayasal bir hakkınızdır.