fonradar

Vardiyalı calışmayı kabul etmeyen işci işverenin baskısına karşı ne yapmalıdır

oncelikle merhabalar 6 yıldır ozel bı fırmada calışmaktayım iş şözleşmem olup olmadıgını bilmiyorum ama kanatimce yok calışmış oldugum firma genel olmasada kısmen bazı bolume vardiya yapıyor vardiyalar 3 posta halınde 7.3 saat uzerınden yapılıyor saat olarak problem gorunmesede vardiya cizelgesinde vardiyaya gelecek olan kişilerin adı yazıyo ve bu cizelgede sadece yonetıcının ımzası var vardiyaya gelecek işcilere ne servis tahsis ediyo nede yol parası verıyo ayrıca vardiya amiri bile yok benım sorum şu ben bu kısmen olan vardiyaya gelemıyecegımı bazı sıkıntılarımı anlatmama ragmen bana sadece su cevabı verıyorlar mecbur geleceksın yoksa senı emre ıtaatsizlikten tazminatsız işten cıkartırız söyleminde bulunuyorlar benım bu durumda ne yapmam gerekir vardiyaya gitmesem dedikleri gibi tazminatsız beni işten atabilirlermi şimdiden vericeginiz bilgiler için tşk

Ynt: vardiyalı calışmayı kabul etmeyen işci işverenin baskısına karşı ne yapmalıdır

Merhaba,

Vardiyadan bahsediyorsunuz fakat okudukca fazla çalışma aklıma geliyor olabilir mi?

İşe gelmemeniz, geç gelmeniz ve bu durumu tekrarlamanız iş aktiniz fesih nedenidir.

İşveren karşısında haklı bir duruma geçmek istiyorsanız;

içinde bulunduğunuz durumu bir avukat ile paylaşınız mutlaka size yardımcı olacaktır. Fevri davranmayın çalışma saat ve şartlarınız olarak haklı olduğunuz durumlar mutlaka vardır.

Saygılarımla

Ynt: vardiyalı calışmayı kabul etmeyen işci işverenin baskısına karşı ne yapmalıdır

işyerinde işin sevk ve idaresi işveren tarafından yapılır. Pstalar halinde çalışma yasada belirtilen usule uygun ise ki bahsettiğiniz durumda bu uygunluk var, bu şekilde çalışmayı kabul etmek zorundasınız. postalar halinde çalışmak için posta listeleri ile burada çalışacak işçilerin sağlık raporlarının ilgili bölge müdürlüğüne gönderilmesi gewrekiyor . bunun haricinde postalar halinde çalışmak işçin işverenin işçiden muvafakat alma zorunlulupu yok. postalarda çalışmanın tek istisnası ise "işçinin postalar halinde çalışmasının sağlığı için tehlikeli olursa" hekim raporu ile sadece gündüz postasında çalışma talep edilebilir. aksi takdirde işveren 4857 sayılı iş kanununun 25'nci maddesi gereği "yapması gereken görevini yapmamakta ısrar etmesi" gerekçesi ile iş sözleşmesini tazminatsız olarak feshedebilir.

Ynt: Vardiyalı calışmayı kabul etmeyen işci işverenin baskısına karşı ne yapmalıdır

oncelikle vermiş oldugunuz bilgiler için tşk ewt haklısınız iş yerındeki sevk ve idareyi işveren yapar yanlız yasalar cercevesinde. Şu varki eger bir iş yeri vardiya yapıcaksa bunu gerekli kurumlara bildirmek zorundadır bu işyerindeki ,yada benim bahseddigim vardiya yasalara uygun deil sebelerine gelince eger bir iş yeri vardiya yapacaksa bunu genel olarak yapmalı yani sadece 6 kişi üzerinde yapmammalı benim demek istedigim vardiaya devamlı bu belirtmiş oldugum 6 kişi geliyor işin aslı şu bu bana göre ben biraz yasalara baktıgımda karşıma bu iş degişikligi gibi cıkıyo nedenıne gelince yasal olmadıgından vardiya yapan işyerlerine baktıgımda sizinde bahsetdiginiz gibi bazı kurumlara yazı göndermesi gerekiyo ama öyle bir yazının gonderılmedıgını ben biliyorum ve buda yasalara uygun bir vardiya sistemi deil tek taraflı iş sözleşmemi tazminatsız fes edebilmesi icin benim (hırsızlık iş yerine zarar bayanlara taciz yöneticilere yada ailelerine hakaret etmem lazım) bunların hic birisi bende olmadıgına gore sizden önce cevap yazan arkadsımızında dedigi gibi fevri davranmayıp bana teblig edilen vardiyayı kabul etmedigime dair 6 iş günü icerisinde bir yazı yazıp teblig edicem yasa geregi onarın beni işi kabul etmedigigimden dolayı adece iş şözleşmemi tek taraflı fes etme hakkı dogacak iş sözleşmemi tek taraflı fes ettigi icinde yukarıdakı paranteze aldıgım haller olmadıkca bana mecbur tazminatımı vermemek zorundalar vermezlersede iş mahkemsine elimdeki belge ve şaitlerle dava acıcam ya kazanırım yada kazanamam onuda yüce türk adeleti verecek ben zaten oylede alamıyom tazmınatımı boylede ama en azından benden sonrakılere yada buna benzer olaylara emsal teşkil eder bu durumda olan işciler ona göre hareket eder (artık haklı olan işcinin emegi calınmasın) saygılarımla