Varlık Barışı Hakkında

Öncelikle Merhabalar,Eşim Yabancı uyruklu (filipinler) Türkiyede Yaşıyoruz.eşimin yurt dışında USD parabiriminden birikimi mevcut, biz bunu Türkiyeye getirmek istiyoruz. Western union vb. para transfer firmaları fazladan komisyon Aldığı için ingiltere konumlu e-wallet hesabıne paramızı transfer ettik e-wallet firmasının sağladığı hizmette Uluslar arası para Transfer (Swift) olarak 50 Usd karşılığı türkiyeye getirebiliyoruz. sorum şu varlık barışında okuduğum makalelerde Türkiye'deki banka veya aracı kuruma bildiren gerçek ve tüzel kişiler, bunları serbestçe tasarruf edebilecek. demekte Yalnız Hesabımın olduğu Garanti bankasına bu konu hakkında bilgi almak ve varlık barışından faydalanmak istediğimi söylediğimde çalışanların bu konu ile hiç bir bilgisinin bulunmadığını söylediler.Eşim Türkçe bilmediği için Banka hesabı açamıyoruz mecvur kendi hesabıma çekeceğiz bakiyeyi.bu konuda neler yapmam gerekir.veya önerebileceğiniz banka varmıdır. Mabla 50.000 USD şimdiden cevaplarınız için Teşekkürler Sağlıklı günler dilerim..

MERHABA,

Eşinizin Türk vatandaşlığı var mı? yoksa potansiyel bir vergi numarası almanız gerekiyor vergi dairesinden ondan sonra bankadan hesap açıp paranızı bu hesaba yatırabilirsiniz.
bankalar varlık barışını yapacak kurum olmalarına rağmen ne olduğunu bilmiyorlar evet. bende kendi mükellefim için varlık barışı yaparken aynı şeyi yaşadım. bilgi sahibi değiller malesef.. ben de yurtdışından gelen paranın dekontuyla vergi dairesine bir dilekçe yazdım. şu tarihte türkiye ye getirilmiştir, dekontlar ektedir diye. işin kötüsü vergi dairesi de yabancı bu işleme :)

MERHABA,

Eşinizin Türk vatandaşlığı var mı? yoksa potansiyel bir vergi numarası almanız gerekiyor vergi dairesinden ondan sonra bankadan hesap açıp paranızı bu hesaba yatırabilirsiniz.
bankalar varlık barışını yapacak kurum olmalarına rağmen ne olduğunu bilmiyorlar evet. bende kendi mükellefim için varlık barışı yaparken aynı şeyi yaşadım. bilgi sahibi değiller malesef.. ben de yurtdışından gelen paranın dekontuyla vergi dairesine bir dilekçe yazdım. şu tarihte türkiye ye getirilmiştir, dekontlar ektedir diye. işin kötüsü vergi dairesi de yabancı bu işleme :)

Öncelikle cevabınız için teşekkürler, Hayır Türk Vatandaşı değil ikamet izni ile türkiyede kalabiliyor(ikamet izninde bizdeki gibi tc kimlik numarası mevcut),filipinler vatandaşı şuan.bankadan hesap açıp paranızı bu hesaba yatırabilirsiniz. Eğer Kastettiğiniz şey eşimin adına hesap açmak ise türkçe bilmediği için hesap açamıyorlar. :) ne hikmetse banka müşteri hizmetlerini aradığımızda English press one diyolar ama hesap açamıyorlar :)

Son düzenleme: