Varlık Barışı Kanunundan Yararlanma

ba formalrında dolayı vergi dairesinden yazı geldi varlık barışı yasasından yararlanmak istioyruz bununla ilgili işlem yapan arkadaşlar varmı acaba yardımcı olabilirmisin

Ynt: varlık barışı kanunundan yararlanma

matrah kadar parayı bakaya yatırın
1 ay içinde beyan edip ödeyin %5 ve bu yatan parayıda sermayeye ekleyin

Ynt: Varlık Barışı Kanunundan Yararlanma

bankaya yatacak parada herhangi bir bankaya yatırırsak olurmu yani şu bankaya yatırın diye bir şart varmıdır acaba

istediğin bankaya parayı yatırabilirsin
öncelikle hesap açman gerekiyor o bankada (parayı çekebilmen için)

arkadaşlar para yatırırken dekonta tam olarak ne yazdırmak gerekiyor,
ayrıca aynı gün içinde belli bir tutardaki parayı farklı bankalardan yatırıp çeksek olur mu acaba.

Varlık Barışı

maliye bölümü öğrencisiyim tezimi hazırlamaktayım =( varlık barışıyla ilgili bilgiler topluyorum bu konuda bana yardımcı olabılecegını dusundugunuz kaynak ısımlerını benımle paylasırsanız cok memnun olurum sımdıden tesekkürler...

herkese iyi haftalar,
arkadaşlar varlık barışı için bu ay içinde farklı günlerde farklı tutarlar yatırdık ve yatıracağız bunların beyannamesini tek seferdemi yoksa her tutar için ayrı ayrı beyannamemi vermek gerekiyor.
bilgisi olan arkadaşlar paylaşırsa çok memnun olurum, kolay gelsin.

Ben Varlık barışı için uygulamayı yaptım. Yapılacaklar aynen şöyle. 1.Adım. Varlık Barışı için beyan edeceğiniz matrahı belirleyecsimiz. Bunun beyannamesini verecksiniz. Beyannamedeki matarhı bankaya yatıracksınız. Bankaya yatırırken Varlık barışı için yatrılmıştır ibaresini yadırın. Tahakkuk eden vergiyi ödeyeceksiniz.

Öncelikle bankaya parayı yatırıyosunuz . Dekontun açıklamasına"5811 sayılı varlık barışına istinaden" yazdırmayı unutmayın. Sonra ne kadar tutar yatırdıysanız onun adına 5811 sayılı yurtiçi beyannamesini dolduracaksınız (yurtiçi %5 yurtdışılarda %2) vergi tahakkuk edeceksiniz sonra aşağıdaki gibi bir dilekçe yazın.;

örneğin 10/12/2009 tarhinde 100.000,00 tutar beyan ettiğiniz takdirde

...............Vergi Dairesi Müdürlüğü?ne
İSTANBUL

Vergi dairenizin ....................... vergi numaralı mükellefi ..............SAN. TİC.LTD.ŞTİ olarak Ayrılmaz cad. .......... sok. No:.... Beşiktaş-İstanbul adresinde inşaatt işiyle iştigal etmekteyiz.

Tarafımıza gönderilmiş olan B.07.GİB.4.34.15.01 / 12450 Sayılı yazınıza istinaden; (yazı geldi ise bu cümleyi yazın)

5811 Sayılı Bazı Varlıkların Milli Ekonomiye Kazandırılması Hakkında Kanun hükümleri çerçevesinde 10/12/2009 tarihinde 100.000,00 TL tutarında beyanda bulunulmuş olup; söz konusu beyanname ve tahakkuk ekte sunulmuştur.

2005-2007 Hesap dönemlerinde 84 Nolu KDV tebliğinde belirtilen ?Özel Esaslara? tabi mükelleflerden mal ve hizmet alımında bulunduğumuz tespit edilmiştir. Ancak söz konusu mükelleflerin 84 Nolu KDV tebliğinde belirtilen ? Özel Esaslara?tabi mükelleflerden olduğunu bilmediğimizden dolayı 5811 Sayılı Kanun çerçevesinde yapmış olduğumuz beyandan, sözkonusu mükelleflerden almış olduğu fatura tutarlarının tenzil edilmesini talep etmekteyiz.

Bilgilerinize arz ederim..

Saygılarımızla,

Ek:
1- 5811 Sayılı Kanun?a ait vergi beyannamesi ve tahakkuku
2- Banka Dekontu (5811 sayılı yasaya istinaden yatırılan tutar)

Bunlarla beraber vergi dairesine gideceksiniz..

Umarım faydalı olmuştur.

Not; ödeme yi hemen yapmanız şart değil çünkü belli bir vade var. o vadeye kadar ödeyebilirsiniz.

sayın s_aday verdiğin bilgiler için çok teşekkürler,
benim sorum varlık barışına girilen yıllara ait defterlerin yada bilgilerin vergi dairesine götürülüp tutanak tutturulması gibi bir durum var mı?
kolay gelsin.

FERCEY ' Alıntı:
sayın s_aday verdiğin bilgiler için çok teşekkürler,
benim sorum varlık barışına girilen yıllara ait defterlerin yada bilgilerin vergi dairesine götürülüp tutanak tutturulması gibi bir durum var mı?
kolay gelsin.

Öyle bir durum şuan sözkonusu değil. Ama varlık barışına girdiniz diye o yıllardan kurtulduk anlamı çıkmasın. Maliye geriye dönük sizi incelediğinde örneğin inceleme sonucu 150.000 ytl lik bir vergi ziyaına sebep oldu iseniz ne kadar beyan etti iseniz farzedelim 100.000 tl lik tutar beyan etti iseniz sadece sizden geriye kalan 50.000 tl üzerinde vergi-cezalara muhatap olursunuz..

Ancak varlık barışında yararlanmak istemezseniz; ozaman sizden koddaki firmayla yapmış olduğunu z faturaları ve ödeme makbuzlarını vermek zorundasınız..
Ödeme makbuzlarını nakit olarak tahsilat-tediye makbuzu olanları kabul etmiyorlar. Beyannameleri düzeltin diyorlar. Ödemelerin çek-banka yada kredi kartı olması gerekiyor.