Vefat Eden Sigortalı ve Hak Sahipleri

Üyelik
17 Haz 2005
Mesajlar
240
Konum
istanbul
Sigortalı işçi vefat etmeden eşinden boşanıyor çocuğun velayeti ise annede kalıyor.
Velayeti annede olan 3 yaşındaki çocuk vefat nedeni ile babasından emekli maaşı alabilir mi?
Paylaşanlara teşekkürler
 
Üyelik
7 Haz 2005
Mesajlar
2,171
Konum
İstanbul
Merhaba,
Ana-Babanın boşanmış olması çocuklara ölüm aylığı bağlanmasına engel değildir. Hatta yasaya göre hiç evlilik bağı olmasa bile çocuklara aylık bağlanır. Boşanma ile sadece anne ile baba arasındaki evlilik akdi sona ermiştir.

506 sayılı SSK yasasının 68. maddesini okuyunuz. Özellikle 68/C-b fıkrası konuyu hüküm altına almış.
 
Üyelik
17 Haz 2005
Mesajlar
240
Konum
istanbul
Cevabınız için teşekkürler
İlgili maddeyi okudum ancak, hak sahibi kişi sağlık hizmetlerinden yararlanmak istediğinde kurum velayet kimde ise sağlık karnesini o kişiye veriyor. Biraz orası kafamı karıştırdı
 
Üyelik
7 Haz 2005
Mesajlar
2,171
Konum
İstanbul
gokmen' Alıntı:
Cevabınız için teşekkürler
İlgili maddeyi okudum ancak, hak sahibi kişi sağlık hizmetlerinden yararlanmak istediğinde kurum velayet kimde ise sağlık karnesini o kişiye veriyor. Biraz orası kafamı karıştırdı
Merhaba,
Ne demek istediğinizi anlayamadım. Velayet annesinde olduğuna göre çocuk adına düzenlenecek sağlık karnesini annesinin teslim alması normaldir. Eğer resmi olarak velayet annesinde fakat çocuğa başkası bakıyorsa mahkemede velayet davası açmak gerekir. Ama bence hiç gerek yok. Neticede annesi çocuk yanında kalmıyor olsa bile evladıdır. Gider sağlık karnesini teslim alır. :!: Fakat buraya yazmadığın detaylar varsa bir yorumda bulunamayacağım. :?:
 
Üyelik
17 Haz 2005
Mesajlar
240
Konum
istanbul
Şöyle örnek vereyim
Anne- baba boşanmış
boşanmadan önce babanın sağlık hizmetinden yararlanan çocuk, boşanmadan sonra velayet anneye geçtiği için kurum karneyi velayeti alan anne adına çıkarıyor.
Buradan hareketle acaba maaş bağlamada velayetın bır önemi var mı diye bir soru oluştu.
Sizin verdiğiniz cevap açıklayıcı oldu teşekkürler
 
Üyelik
1 Haz 2005
Mesajlar
304
Kod:
Sigortalı işçi vefat etmeden eşinden boşanıyor çocuğun velayeti ise annede kalıyor. 
Velayeti annede olan 3 yaşındaki çocuk vefat nedeni ile babasından emekli maaşı alabilir mi?
Evet alabilir.18 yaşına kadar anne alır sonra çocuk almaya devam eder.Kız çocukları bir yerde sosyal güvelik kuruma tabi çalışmadıkça ve evlenmedikçe almaya devam ederler.Erkek çocuklarıda öğrenime devam edttiği müddetçe (üniversiteye gidiyorsa zannerim 27 yaşına kadar) almaya devam ederler.Yetim aylığı diye başvuracaksınız.
 
Üst