fonradar

Vekaletname Verilen Kişinin Sigortalı Olma Zorunluluğu

Benim sormak istediğim işverenin vekalet vermesi vekil tayin edilen kişinin sigortalı olma zorunluluğunu getirirni? ikincisi ise sertbest meslek erbablarının müşterilerinin serbest meslek erbabına vekaletname verirken başka isimleride koyması diğer kişilerin serbest meslek erbabının yanındqa sigortalı olma zorunluluğu getirirmi? bunla ilgili kanun maddeleriyle bana cevap verirseniz sevinirim.

Ynt: Vekaletname verilen kişinin sigortalı olma zorunluluğu

Eğer vekalet konusu iş,bunu gerektiren bir iş ise EVET.
Olayı genellemeden ,sorununuzu aktarırsanız daha net yanıtlar verecek arkadaşlar çıkacaktır mutlaka.

Ynt: Vekaletname verilen kişinin sigortalı olma zorunluluğu

troy916 ' Alıntı:
Benim sormak istediğim işverenin vekalet vermesi vekil tayin edilen kişinin sigortalı olma zorunluluğunu getirirni? ikincisi ise sertbest meslek erbablarının müşterilerinin serbest meslek erbabına vekaletname verirken başka isimleride koyması diğer kişilerin serbest meslek erbabının yanındqa sigortalı olma zorunluluğu getirirmi? bunla ilgili kanun maddeleriyle bana cevap verirseniz sevinirim.
burda kanun maddesine gerek yok,zaten durum ortada.
anladığım kadarıyla cevaplamaya çalışayım.
1- işveren,işlerinin takibi ile ilgili vekil tayin ederse, vekil olan kişinin yanında işlerini yürüttüğünü kendi eliyle belgelemiş oluyor. ssk lı olmalıdır diye düşünüyorum.
2-örneğin : muhasebeci Ahmet beye müşterisi ayşe hanım ,muhasebeci vekaleti veriyor.vekil olan ahmet beyin yanına ek olarak mehmet beyde yazılıyor.burdada 1 nolu maddedeki durum sözkonusu.sm mensubu kendi eliyle yanında çalışanı belgelemiş oluyor.
ssk lı olması gerekipde olmayan kişi,şikayeti durumunda elinde alenen belge olmuş olur.