Veraset İntikal Vergisi Beyannamesi 1971 Yılı

Üyelik
5 Eki 2007
Mesajlar
40
Konum
Antalya
1971 yılında baba oğluna arazisinin 4 dönümlük kısmını hibe ediyor.Hibe işlemi o dönemde tapudan tescil ettiriliyor.38 yıl sonra yani bugün hibeyi alan şahıs bankadan bir kredi işlemi için bu araziyi teminat göstermek istiyor ve işlemler için tapu dairesine gidiyor.Tapu Dairesi onu mal müdürlüğüne gönderip veraset intikal vergisi beyannamesinin verildiği yönünde yazı getirmesini istiyor.

1-1971 yılında hibe yoluyla intikalden dolayı beyanname verilmediği anlaşılırsa ne gibi sonuçlar ortaya çıkar?
2-Beyanname bugun verilse şahsın yiyeceği ceza ne olur
3-Hibe yolu ile olan intikallerde istisna tutarı ne kadardır
4-4 dönümlük yerin bugünkü değeri, bugünkü istisna sınırlarının üzerinde ise çıkacak vergi ne olur.
5-Yerin değerinde ve istisna değerlerinde bugünkü rakamlar mı dikkate alınır yoksa 1971 yılının rakamlarımı dikkate alınır.1971 yılı rakamları dikkate alınırsa ve ve istisna tutarının üzerinde ise çıkacak vergiye gecikme zammı hesaplanır mı.

Böyle bir durum karşısında ne yapmamızı önerirsiniz

Teşekkürler
 
Üyelik
12 Eyl 2005
Mesajlar
866
Konum
İstanbul
Ynt: Veraset İntikal Vergisi Beyannamesi 1971 Yılı

Tapu Müdürlüğü, Veraset ve İntikal Vergisi açısından ilişiksiz belgesi alınması için şahsa bir yazı vermiş olmalıdır. Bu yazı ile vergi dairesine başvurunuzu yapın. Vergi dairesi size durumu şifahen izah edecektir. Şayet istisna sınırları içinde ise belgeyi verecektir. Ancak beyanname doldurmanızı ister. İstisna sınırları içinde ise çok az bir ceza ile sorun çözülür. Arazi emlak vergisi değeri üzerinden değerlendirilir. Değer açısından yerleşim alanı dışında ise, istisna sınırlarını aşmış olsa bile çok az bir vergi ödeyebilirsiniz. Daire size durumu izah edecek fakat işlemleri yapmanız için zorlamayacaktır. Arzu ederseniz hiç işlem yapmadan vazgeçebilirsiniz. Belki de zaman aşımına uğramıştır.
 
Üyelik
5 Eki 2007
Mesajlar
40
Konum
Antalya
Ynt: Veraset İntikal Vergisi Beyannamesi 1971 Yılı

Teşekkürler Sayın Sezer.

Daireye başvurduk dediğiniz gibi beyannameyi istediler.Beyannamenizi 1971 yılında vermiş olabilirsiniz ama 1978 yılında çıkan yangında beyannameniz yanmıştır dediler.
Beyannemeyi verebilmek için belediyeden yerin değerini gösteren bir belge getirin dediler.Arazinin bulunduğu bölge 1988 yılında belediye olmuş bir beldenin sınırları içinde kaldığı için belediyeden 1988 yılına ve 2009 yılına ait yerin değerini gösteren 2 belge aldık.daireye gittik beyannemeyi doldurttular.Hibe olduğu için vergi çıkar dediler. Sonuç olarak 16 tl vergi 17 tl damga ve 28 tl usulsüzlük tahakkuk ettirdiler.
 
Üst