Veraset

herkese selamlar
veraset konusunda muris 2007 yılında vefat etmiş ancak eş ve çocuksuz vefat ettiğinden anne babasıda hayatta değil dolayısı ile malvarlığı 2 kardeş ve onların çocuklarının evlilikleri vs ile toplamda 14 varis bulunmakta 3 yıl sonra erkek kardeşte vefat emiş onda payları kalan 13 varise yasal mirasçı olarak veraset ilamı çıkmış.Taşınmaz hala murisin üzeride buraya kadar her şey normal ancak emlak 2008 yılında imar uygulaması görmüş beyan güncellenmemiş taşınmaz murisin üzerinde olduğundan beyanın güncellenmesi gerekiyor yasal mirasçı/mirasçılar murisin borcundan müteselsilen sorumlular(Vergi Usül Kanunu Madde12.murisin borcundan mirasçılar hissesi nispetinde sorumludur.) bu da tamam
sorun şu: Mirasçılardan asil olan biri diğer mirasçılardan 4 kişininde vekaletle görevlendirdiği mirasçı şunu talep etmektedir murisin borcu ölü olduğu için kendisinden alınamaz mirasçıları da hissesi kadarından sorumlu olduğundan ben ve vekili bulunduğum yasal mirasçıların hissesi kadar olan borcunu 6736 sayılı kanun gereği yapılandırarak ödemek istiyorum intikal;satış;satış vaadi sözleşmesi;tapuda işlem yapabilmek üzere gerekli evrakların verilmesi diye bir talebi bulunmakta;
ilgili vergi dairesinin emlak vergisi kanunu gereği veraset ilamına binaen nasıl bir işlem yapabilir;varisçilerin muristen kalan pay/payları bulunur bulunmasına da muris adına duran borcun düşürülmesi gerekir ki ondan sonra taşınmazın varisçilerinden veraset ilamına göre işlem yapılabilsin daha büyük sorun diğer mirasçılar ile asıl ve vekili olduğu varis sayısı 5;bu oran taşınmazın toplamda %45'ine isabet etmekte; ancak talepte bulunan varis diğerleri adına bir işlemi reddediyor beni ilgilendirmez demektedir.bu durumda söz konusu talep hangi kanuna göre veraset ilamına binaen varisçilerin hisseleri oranında işlem yapılmasını sağlar; öyle olsa bile diğer mirasçıların ilgi göstermediği bu duruma murisin borcunun düşürülüp asıl ve vekili olduğu toplam 5 kişinin işlemi yapılsa bile diğerleri gelmemesi durumunda kurumun kamu zararı oluşmazmı;veraset ilamı için önce muristen varisçilerine geçmesi gereken taşınmaz ilgili vergi dairesinde ve tapuda veraset/intikal sınırlı varis sayısına göre işlem yapılabilirmi yapılabiliyorsa hangi kanuna göre nasıl işlem yapılmalı
çok uzun oldu forumdaki arkadaşlardan çok özür dilerim ama herkesi ilgilendirebilecek allah göstermesin hepimizin başına gelebilecek bu durumu bana aydınlatabilirse çok memnun olacağım ilgi gösteren herkese şimdiden teşekkür ederim.

Son düzenleme: