Veresiye Satışlarda Belge Düzenleme

Slm.Arkadaşlar

Benim bir market işletmem veresiye satışları için belge düzenlemiyor ve satış miktarını direk hesabına geçiyor
yaptığı yanlış bir uygulama biliyorum çünkü bedelini ister almış olsun isterse almamış olsun satış yaptığı her
emtia için belge düzenlemek zorunda.
Mükellefim daha önce veresiye her satış için belge düzenlemekteydi fakat müşterinin ödeme yaparken kredi kartı
verip ödeme yaptığında pos tan geçtiği halde daha önce yani satış yaptığı anda belgesini verdiği için o anda haklı
olarak hiç bir belge düzenlememiştir. yapılan yerel denetimde alınan günlük x raporu ile pos makinesi raporunda çıkan
uyumsuzluk nedeniyle durumu arkadaşlara izah etmesine rağmen cezayı yemiştir. Buna istinaden o gündür bu gündür
belgeyi ödemeyi aldığı anda kesiyor. Geçenlerde ise yine yerel bir denetimde bu sefer veresiye bir müşteriye satış
esnasında belge düzenlemediği için bir ceza daha yedi bu durumu bazı üstatlarımla görüştüm üstatlarım belgeyi aynı anda
kesip versin fakat müşterisinide ikaz etsin veresiye satışlarda kredi kartı ile ödeme yapılamaz peşin ödeme mecburiyeti
vardır desin. hadi bakalım bunuda yaptı ama mütiş bir müşteri kaybı oldu.
Son olarak durumu bir vergi denetmeni arkadaşla görüştüm ve fikrini aldım. Bana dediği bu durum malesef kanunlarımızın
bir açığıdır üzülerek söyüyorum ama hem satış anında hemde ödeme esnasıda eğer ödeme kredi kartı ile gerçekleşmiş ise
mutlaka belge düzenlemek zorunda, her ne kadar itiraz ettiysemde bir netice alamadım. burada çifte vergilendirme
söz konusu değilmidir çifte kdv ve çifte stoktan düşüş söz konusu değilmidir.
Özür diliyorum çok uzun oldu değerli üstatlar peki sizce ???????????????????????????????

Ynt: veresiye satışlarda belge düzenleme

Merhaba,

Bu tür veresiye satışlarda Satış anında yazarkasadan nakit değilde krediye veya veresiye tuşuna basılsın, bu şekilde satış kredili satış olarak geçer günlük z raporularına. Sizde 120 hesaba Kredili satışlar olarak bir alt cari hesap açarsınız.

Firmada bu şekilde çekilen kredi kartlarının bilgisini size verdikçe 120 hesaptan 108 hesaba çekersiniz böylece sorun çözülmüş olur.

Siz inceleme anında denetmene kayıtlarınızı bu şekilde izah ederseniz.

Unutulmaması gereken nokta kredi kartı bir ödeme aracıdır. Ve VUK'a göre vergilendirmede olayın aslı esastır.

Yalnız tekrar belirteyim yazar kasadan satış nakit değil kredili olarak çıkılmalıdır.

Saygılarımla,

sayın uzman
ilgin için teşekkür ediyorum. benim sorunum muhasebe kaydı veya yazar kasada kredi - nakit tuşu değilm
kısaca izah edeyim müşteri veresiye olarak alış yapıyor ben bunun fişini kredili veremem çünkü pos cihazından
rapor alındığında böyle bir satışım yok mecburen nakit geçiyorum. ardan 1 aylık bir süre geçiyor müşteri k.kartı
kesim tarihine göre gelip bana ödeme yapıyor pos tan geçiyorum fakat belge düzenlemiyorum çünkü alışı yaptığı
esnada düzenlemişim
yerel denetim yapılıyor postan rapor alınıyor k.kartı ile satış yapmışım y.kasa ya bakılıyor böyle bir satışım yok
anında cezayı yazıyorlar daha önce düzenlemiştim veresiyedir falan fistan dinlemiyorlar

veya size şöyle izah edeyim o ay hiç bir satışım yok ama bir veresiye müşterim geliyor ve bana ödeme yapıyor
k.kartını postan geçiyorum ama belge düzenlemiyorum çünkü daha önce düzenlemişim ve kdv beyannamemde
göstermiyorum bildiğiniz üzere vergi daireleri bankalar ile online halinde benim bu satımı pos dökümanlarımdan
görüyorlar ve benim kdv beyannamemde hiç bir hasılat yok yapacağım açıklamayı kabul etmiyorlar

Sayın Yüksel,

Yazar kasadaki kredili tuşu işlemin kredi kartlı olduğu için değil veresiye olduğu için basılıyor.

Yazar Kasadan yapılan satışta satış anında kredi veya veresiye tuşuna bastığınızda. Satış z Raporuna Veresiye satış olarak yansır. Buda sizin malın bedelinin tahsil etmediğinizi iapatlayan belgeniz olacaktır.

Sizinde kayıtlarınıza bu şekilde yansıyacağı için denetim anında sorun yaşamazsınız.

Şimdi akşam size gelen z raporunda

1500 nakit
1000 veresiye
toplam 2500 ytl tutarında satış yapıldığı görülsün. Ayrıca günlük satışlarda geçen pos rakamı 1200 ytl olsun

--------- / / ---------------------
100 300
108 1200
120 1000
600 2500
------------- / / -----------------

1 ay sonra müşteri kartı geçsin

--------------- / / ---------------
108 1000

120 1000
------------- / / -------------------

İşlemi bu şekilde gerçekleştirdiğinizde denetim elemanı inceleme anında eleştiri konusu yapmaz.

VUK Md 4 derki vergilendirmede olayın aslı esastır...........

Aslına uygun işlem yaparsak inanın bir şey olmaz.........

Ynt: Veresiye Satışlarda Belge Düzenleme

sayın uzman sanırım arkadaşımız, defterlerin incelemesinden bahsetmiyor, olağan yoklamalarda işyerine giren yoklamacı arkadaşlar, postan çekilip çekilmediğine ve karşılığında fiş yada fatura kesilip kesilmediğine bakıyorlar, postan çekilmiş ancak, fiş ve fatura kesilmemişse, fiş kesilmemiş diye tutanak tutup gidiyorlarmış. yani önceki günlerde parasını almadan veresi olarak kestiği fiş ve faturala karşılık, daha sonraki tarihte postan çektiği tutara bakıp, sen postan çekmişin ama bugün fiş fatura kesmemişsin diye ceza yazıyorlarmış.
bence burda mükellefin bu durumu izah etmesinden, tutanak tutan arkadaşlarında bunu kabul etmesinden başka bir çözüm yok. ancak genelde böyle durumlarda ceza yazma isteği olduğundan dolayıda büyük ihtimal fiş düzenlenmedi diye tutanak düzenleyeceklerdir. buda artık mahkemede çözülür sanırım.

evet sayın furkan
siz beni çok iyi anladınız ben teşekkür ediyorum. ama sayın uzman beye de yaptığı
açıklamalardan dolayı da çok teşekkür ediyorum. yine beni aydınlatmış oldu.
benim tek sorunum özel yoklama memurları yani yeni değiş tarzıyla denetim koordinasyon
müdürlüğüne bağlı ekipler belki defter incelemesi anında denetmen arkadaşlar bizi anlayabilir
ama benim sorunum sizinde anladığınız şekilde her tutanağa dava açacak isem işimiz var
ben bu konuyu denetim koordinasyon müdürü arkadaşımızla görüştüm oda bir vergi denetmeni
ama bana yaptığı açıklama hem veresiye satışta hemde k.katı ile ödemede fiş keseceksin oldu
benim anlayamadığım konu bu kanunlarımızın bir açığıymış böyle mantıksız bir açıklamaya çok
üzüldüm belki sizlerde yaşamışsınızdır diye paylaşlak istedim

iyi çalışmalar diliyorum. saygılarımla

Sayın Yüksel

Şimdi yazar kasaların üstünde satışın ne şekilde gerçekleştiğine dair birkaç tuş mevcuttur.

Şimdi Nakit satışlar için nakit
Kredi kartlı satışlar için kredi
Veresiye satışlar için veresiye veya çek tuşlarını kullandırsanız.

Daha sonra yapılan kredi kartlı ödemeler içinde tahsilat makbuzu kestirseniz.

Denetim anında
Günlük kredi satışlarınız + Tahsilat makbuzu toplamı denetim elemanı geldiğinde pos makinası toplamını tutacağı için sorun yaşamazsınız.

Bence,

Saygılarımla,