Vergi Dairesi Ödenen Bağkur Primlerini Kabul Etmiyor!!

Merhaba,

mükellefin yıllık beyannamesinde serbest meslek kazançlarının altında bulunan SGK/Bağkur Primi bölümde 2020 yılında ödediği 4/b primlerini kar tutarı kadar indirim konusu yaptık. Aynı gün interaktif vergi dairesinden 12 ay boyunca ödenen primlerinin ödeme makbuzlarını da dilekçe ekinde gönderdim.
mükellefin 4.dönemde geçici vergi ödemesi çıkmıştı, yıllık beyannamesinde bağkur primlerini indirim konusu yapınca iadesi oluştu.
Ama idare ısrarla 4.dönemdeki vergi ödenecek, yıllık beyannamede indirim konusu yapılan bağkur primlerini çıkarmamı ve düzeltme beyannamesi vermemi istiyor.
Arkadaşlar yasada böyle bir madde varken neden bu işlemi yapmak zorundayım.
Bağkur primleri yıllık beyannamede düşülmüyor mu?

Merhaba,

mükellefin yıllık beyannamesinde serbest meslek kazançlarının altında bulunan SGK/Bağkur Primi bölümde 2020 yılında ödediği 4/b primlerini kar tutarı kadar indirim konusu yaptık. Aynı gün interaktif vergi dairesinden 12 ay boyunca ödenen primlerinin ödeme makbuzlarını da dilekçe ekinde gönderdim.
mükellefin 4.dönemde geçici vergi ödemesi çıkmıştı, yıllık beyannamesinde bağkur primlerini indirim konusu yapınca iadesi oluştu.
Ama idare ısrarla 4.dönemdeki vergi ödenecek, yıllık beyannamede indirim konusu yapılan bağkur primlerini çıkarmamı ve düzeltme beyannamesi vermemi istiyor.
Arkadaşlar yasada böyle bir madde varken neden bu işlemi yapmak zorundayım.
Bağkur primleri yıllık beyannamede düşülmüyor mu?
Bağkur primlerinin çıkartılmasını istediklerinden emin misiniz? Anladığım kadarıyla siz 4. dönem geçicide bu primleri indirim konusu yapmadınız ama yıllık beyanda yaptınız. Bu durumda genelde dilekçe ile işlemler çözülüyor başka bir sıkıntı olmasın?

Bağkur primlerinin çıkartılmasını istediklerinden emin misiniz? Anladığım kadarıyla siz 4. dönem geçicide bu primleri indirim konusu yapmadınız ama yıllık beyanda yaptınız. Bu durumda genelde dilekçe ile işlemler çözülüyor başka bir sıkıntı olmasın?

Merhaba, genel amaçlı dilekçede durumu izah edip, ekine de 12 aylık ödenen bağkur ödeme makbuzlarını gönderdim, hatta dilekçede 4.dönem geçici vergi tutarının terkin edilmesini diye de belirttim. Ama vergi dairesi ödeme makbuzlarını gönderdiğim bağkur primlerini kabul etmedi, yıllık beyannameye düzeltme vermemi, bağkur prim tutarını silmemi, geçici vergide çıkan tutarın yıllık gelir vergi beyannamesinde yansıması gerektiğini ilettiler.
bende yasada indirim hakkımızın olduğunu söyledim ama şef/müdür yardımcısı ısrarla işlem yapmıyorlar.

GV beyannamesi ile ilgili düzeltmeyi gerekçeli yazı ile istesinler. Sizde ona göre yapın düzeltmenizi. Vergi alabilmek için aba altından sopa gösteriyorlar bence. (başkaca özel bir durum yok ise)