Vergi Dairesinden Arıyorlar :(

tarkaniz72

Katkı Sunan Üye
Arkadaşlar daireden aradılar.
2007-1/12.ay Geçici vergi matrahım 29142 TL iken , bu Rakam 2007 kurumlar vergisinde 16511 TL düştü(tekrar hesap düzeltmeleri ve işlemleri nedeniyle Gen.Yön.Gid. artması sonucu)
Bunun için düzeltme yapın vs. gibi memur telefonda konuştu ?
Ne yapmam gerek ??

Ynt: Vergi dairesinden arıyorlar :(

Slm

Düzeltmenizi yapın Yapacak başka bir şey yok.

Kolay gelsin

Kayıtlarınıza güveniyorsanız hiç bir şey yapmayın.

Kayıtlarıma güveniyorum. Aynı durum 2001 de başka firmada başımıza geldi ve YMM çeşitli Yargı kararlarına dayanarak dava açtı ve kazandık ve incelenme bile olmadı.
Kur.Geç.Vergi Tıbatıp Kurumlar vergisinin Aynısımı olmak zorunda ?

İncelemeye girmektense 10.000 TL nin vergisini ödeyeceğinizi düşündüğüm için düzeltme vermeniz gerekli dedim.Eğer ymm nizde varsa tam tastiğinizde vardır.Sorun olmaz o zaman.

Geçici vergi beyannamesi ile kurumlar vergisi beyanı arasındaki fark %10 u aşmamalı.

Bu %10 luk fark HATADAN KAYNAKLANAN fark anlamında değilmi ?
Sonradan işlenmeyen gözden kaçan farklar çıkamaz mı?
Örneğin son Geç.Vergi de işlenmemiş veya unutulmuş bir Amortisman tablosu gider kaydı Kurumlar vergisi çıkarılması sırasında (hatırlansa veya düzeltilse) işlense ve gider yükselse bu Düzeltme beyannamesi verilmesinimi gerektirir ?

Sayın arkadaşlar bu çok saçma değil mi ? Başka firmada bu sorunla 2001 de karşılaştık ve matrah farkı vs. daire işlem yaptı. Ama YMM miz dava açtı ve kazandı. Fark küçük olmasına rağman. Üstelik hiçbir incelemede görmedik o zamanlar.
Benim farkım ise 2006 yılının aralık ayında 2007 ocak ayına ait tarafımıza kira faturası kesilmesi . Ben bu faturayı(gider faturasını) 2006 yılına işlemedim ve 280-Gelecek yıllara ait giderlere attım ki 2007 de Gider işlemek için.
Ama bu 280 hesabı Geçici vergide değil de Kurumlar vergisinde farkettim ve 2007 sonunda virmanlayarak Gidere attım.
Fark bundan kaynaklanıyor açıkcası.

Sayın arkadaşlar bu çok saçma değil mi ? Başka firmada bu sorunla 2001 de karşılaştık ve matrah farkı vs. daire işlem yaptı. Ama YMM miz dava açtı ve kazandı. Fark küçük olmasına rağman. Üstelik hiçbir incelemede görmedik o zamanlar.
Benim farkım ise 2006 yılının aralık ayında 2007 ocak ayına ait tarafımıza kira faturası kesilmesi . Ben bu faturayı(gider faturasını) 2006 yılına işlemedim ve 280-Gelecek yıllara ait giderlere attım ki 2007 de Gider işlemek için.
Ama bu 280 hesabı Geçici vergide değil de Kurumlar vergisinde farkettim ve 2007 sonunda virmanlayarak Gidere attım.
Fark bundan kaynaklanıyor açıkcası.

Ynt: Vergi Dairesinden Arıyorlar :(

Fark % 10'dan fazla vergi idaresi ilk önce bunun sebebini açıklamanızı istemeliydi, bence bunu vergi idaresine
kayıtlarınız ile izah etmeniz gerekir. Yalnız usulsüzlük cezası kesebilirler

İşin Özü " YA SON DÖNEM GEÇİCİ VERGİ BEYANNAMESİNİ ORTADAN KALDIRILACAK, YADA MESLEK MENSUPLARI OLARAK DAHA HASSAS HESAPLAR YAPMAK ZORUNDAYIZ "

HERKESE KOLAY GELSİN.

Burada ben 280-Geleck.Yıl.Gideri nolu hesabı 770 nolu hesaba yansıtmayı Geçici Vergide Unutmuşum ve Kurumlar Vergisinde kaydetmişim. Hatam bu.
Bu kez Vergi dairesinin üstelemesi nedeniyle son (2007/12.dön)Geçici vergi Bey. Düzeltme verdim. Yani Kurumlar ile aynı oldu. Tabi ki matrah geçicide düştü ve buda dikkat çekermi?

Geçici vergi beyannamesini düzeltip verdim (tabi matrah düştü,kurumlar beyannamesi ile aynı oldu) Sorun çıkacakmı bilmiyorum...