Vergi dairesinden gelen talep

abdsis

Katkı Sunan Üye
Merhaba,

Muhtasar beyannamesini sadece serbest meslek (muhasebeci) ödemesi için sadece yılda bir aralık ayında veren mükelleften vergi dairesi telefonla arayarak beyanname verilmeyen her dönem için ayrı ayrı dilekçe istemiştir.

Vergi dairesi uygulaması sizce doğrumu.

görüşlerinizi bekliyorum.

Ynt: Vergi dairesinden gelen talep

dilekçe yazmak kolay en fazla 22 dilekçe olur. ancak vergi dairesinin her istediğini de yapmak doğru gelmiyor. bu nedenle görüşlerinizi göre karar vereceğim. değerli görüşlerinizi bekliyor iyi çalışmalar diliyorum.

abdsis ' Alıntı:
Merhaba,

Muhtasar beyannamesini sadece serbest meslek (muhasebeci) ödemesi için sadece yılda bir aralık ayında veren mükelleften vergi dairesi telefonla arayarak beyanname verilmeyen her dönem için ayrı ayrı dilekçe istemiştir.

Dilekce verilmesi nerede yazıyormusda dilekce istiyorlar ki. Göstersinler verelim

abdsis ' Alıntı:
Merhaba,

Saçmalık diyorum. aynı tarihli 22 tane dilekçeyi dosyaya takıp ne yapacaklar acaba

galiba bosluk var bir yerlerde 22 tane dilekce ile dolduracaklar

Günaydın,

Ankara smmm odasından alıntıdır.
Gelir Vergisi Kanunu?nun 98. Maddesinde 94 üncü madde gereğince vergi tevkifatı yapmaya mecbur olanlar bir ay içinde yaptıkları ödemeler veya tahakkuk ettirdikleri karlar ve iratlar ile bunlardan tevkif ettikleri vergileri ertesi ayın yirmiüçüncü günü akşamına kadar, ödeme veya tahakkukun yapıldığı yerin bağlı bulunduğu vergi dairesine bildirmeye mecbur oldukları belirtilmiştir.

Gelir Vergisi Kanunu?nun 94 üncü maddesinde ise maddede sayılan ödemelerin (avans olarak ödenenler dahil) nakden veya hesaben yapılması halinde vergi tevkif edileceği öngörülmüştür.

Gelir Vergisi Kanunu?nun 84 üncü maddesinde muhtasar beyanname; işverenler veya vergi tevkifatı yapan diğer kimseler tarafından kesilen vergilerin matrahları ile birlikte toplu olarak vergi dairesine bildirilmesine mahsus beyanname olarak tanımlanmıştır.

İlgili dönemde tevkifat ve beyan olunacak matrahın bulunmaması durumunda boş beyanname verilip verilmeyeceği hususunda kanunda açık bir hüküm bulunmamaktadır. Ancak yukarıda yer alan Kanun maddelerinin birlikte değerlendirilmesinden; nakten veya hesaben bir ödeme halinde vergi tevkifatının yapılacağı ve beyanname verilmesi gerektiği, tevkifata tabi bir ödemede bulunmayanların ise muhtasar beyanname verme mecburiyetlerinin bulunmadığı anlaşılmaktadır.

Muhtasar Beyanname Verilmeyeceğini Bildirme

Bir mükellefimin kapanışı vereceğim sırada, 2 dönem stopaja tabi bir ödeme olmamasından dolayı bilgi vermeden beyanname vermemiştim. Kapanş sırasında bunun tespiti oldu ve dilekçe ile bildirmeniz gerekir diye yanıt almıştım. Bunun gerekçesini sorduğumda ise; hem tahakkuk servis şefi hemde müdür yardımcısı, böyle bir bilginin verilmesi gerektiği kendi iç genelgelerinde mevcut olduğunu söylemişlerdi.
Bende o zamandan beri muhtasar dönemlerinde; herhangi bir mükellefim için stopaja tabi bir ödeme yoksa, dilekçe ile beyanname verilmeyeceğini bildiriyorum.

vermessek ne olur. cezamı geserler, ceza kesilmesse vermeninde bir alemi yok. araştırsınlar bulsunlar bir kesinti varmı yokmu. o vergi dairesine zor geliyor. oyüzden kısa yoldan dilekçe isteniyor. bunuda yapacak bir hizmetci var oda biz smmm ler

Başını ağrımasın isterseniz her bir dönem için dilekçe verin, yok uğraşırım derseniz, telefonla bildirimin vergi mevzuatında hükmü olmadığını belirip yasal yolla adrese tebligat yapılmasını isteyin ve sonraki tüm süreci resmi şekilde yazışmalarla yönlendirin. Karar sizin. Tüm bunlardan öte, sizin dilekçe verme zorunluluğunuz olmadığı gibi eğer kesintiniz yok ise karşılaşacağınız bir ceza da yok.