fonradar

Vergi Denetimi İstenen Belgeler

aodabası

Katkı Sunan Üye
merhabalar,

Vergi denetmeni telefonla arayarak bir firmamızın 2003,4 ve 5 defterlerini ve belgeleri istedi. firma çok fazla muhasebeci değiştirmiş ve arşivleri hiç de sağlıklı değil. 2003 yılı defterlerini bulamıyoruz. Ayrıca o dönem beyannameleri de 2004 envanter defteri de yok. O dönemki muhasebecileri de teslim ettiğini söylüyor ancak ne belge var ne imza. Ne yapmak gerekir?

İyi çalışmalar.

Ynt: vergi denetimi istenen belgeler

1.Telefonla Belge teslim etmeyin yazılı istesinler...(Rahata alışılmış son zamanlarda telefonla istemeler sıklaştı)
2.Yapılacak pek bişey görünmüyor cezalara katlanacak firma sahibi

Ynt: Vergi Denetimi İstenen Belgeler

anlattığınız konu ile ilgili benimde başıma bir olay geldi.mükellef 2003 yılına ait faturaları ve defterleri kaybetmiş.gidip vergi denetmenine sordum inceleme konusu nedir diye.2003 yılında kullandığı bir faturadan dolayı inceleme yapacağız dedi.2003 yılında defterlerini onaylattığı noterden defter üst sayfa fotokopisini onaylattım.eski muhasebecisi yedeklerden o yıla ait bilgileri sürekli forma döktü.indirilecek kdv ile ilgili kullanmış olduğu faturaların listesini çıkartıp her firmayı dolaşarak aslının aynıdır diye diye faturaları onaylattım. ve hiçbir problem çıkmadı.

Sayın kalisper arkadaşım vallahi beni arasalar telefonla evrak teslimi yaparım ne yalan söylim Mecburuz Yazılı gönder desem denetme adam evrakları götürdügümde 1-0 malup maça başlayacam kesin çünkü.

3.2. İncelemeler Sırasında İbraz Edilmeyen Defterler, Re?sen Takdire Yol Açabilir:

VUK?nun re?sen vergi tarhını düzenleyen 30 uncu maddesinin 3 üncü fıkrası uyarınca tutulması mecburi olan defterlerin tutulmaması, tasdik ettirilmemesi veya vergi incelemesine yetkili kişilere herhangi bir sebeple ibraz edilmemesi durumunda, vergi matrahı takdir komisyonu tarafından ya da vergi inceleme raporlarına dayanılarak tarh edilir.

Bir işletmenin mali durumunun ortaya konulması ve sonuçların çıkarılarak değerlendirilebilmesi için en önemli kaynak yasal şartlara uygun olarak düzenlenmiş defterlerdir. Bu defterlerin, tutulmaması yada ibraz edilmemesi durumunda vergisel mükellefiyetlerin doğru bir biçimde yerine getirilip, getirilmediğinin tespiti zor hatta imkansız hale gelmektedir. Bu sebeple Kanunda daha ağır bir müeyyide getirilerek, inceleme sırasında vergi incelemesine yetkili kişilere defter ve belgelerin ibraz edilmemesi, VUK?nun kaçakçılık suçları ve cezaları başlıklı 359 uncu maddesi gereği ?gizleme? olarak değerlendirilmiştir. Defter ve belgelerini ibraz etmeyenlere, yapılacak tetkikler neticesinde re?sen vergi tarh edilebilecek ve vergi ziyaı cezası uygulanabilecektir. Ayrıca söz konusu fiili işleyenler hakkında Kanunun 359 uncu maddesi uyarınca altı aydan üç yıla kadar hapis cezası hükmolunabilecektir.

Defterleri yazılı olmadığı için defter ibrazından kaçınmak mecburiyetinde kalarak, böyle ağır müeyyidelere maruz olmamak için defter ve belgelerin zamanında yazdırılması ve istenildiğinde inceleme elemanlarına ibraz edilmesi gerekmektedir