resim

Vergi iadesi

Üyelik
31 May 2005
Mesajlar
470
bir işçimiz 20.02.2006 tarihinde önceki işyerinden çıkmış, 21.02.2006 tarihinde kurumumuz da çalışmaya başlamıştır. dolayısıyla 2005 özel gider indirimine ait belgeleri de eski işverenine vermiştir.
Fakat eski işveren bu işçinin özel gider indirimini vermemiş, sorumluluk yeni işverene aittir demektedir.

fakat bu konu mantığıma biraz ters geldi, tebliği okudum böyle birşeyde yazmıyor? ne yapmak gerekir.
 
N

nane

Ziyaretçi
gv kanunu 255 nolu genel tebliği 10.3.1 okuyunuz.
 
Üyelik
31 May 2005
Mesajlar
470
bu tebliği okudum sonuç nedir? biz mi vermeliyiz, eski işveren mi
 
T

turk_bey

Ziyaretçi
Bir işveren nezdinde ücretli olarak çalışmakta iken, iş değiştirmek suretiyle başka bir işveren nezdinde çalışmaya başlayan ücretliler, işveren değiştirdiği takvim yılına ilişkin vergi bildirimini en son çalıştığı işverene verecektir.

Ancak bu ücretliler, daha önce çalıştığı işverenden kendilerine ödenen ücretlerin vergi matrahını, bu matrahtan kesilen gelir vergisini ve bu verginin beyan edilmiş (tahakkuk fişine bağlanmış) olduğunu gösterir bir belgeyi alarak, en son çalıştığı işverene ibraz edecektir. Bu yazının bir örneği yeni işveren tarafından eski işverenin muhtasar beyanname yönünden bağlı olduğu vergi dairesine bir yazıyla gönderilecektir. Bildirimin verildiği işveren, bu belgeleri de dikkate alarak bu Tebliğin 8 inci bölümde açıklanan esaslara göre işlem yapacaktır.

iyi okumamışsın
 
N

nane

Ziyaretçi
"10.3.1" bölümü ne yapmanız gerektiğini açıklıyor. bildirimi eski işveren alacak vergi indirimi bordrosu düzenleyecek. ilk kesinti şubatta olduğu için şubat bordrosundaki gv kadar ödeme yapacak. sonraki aylar için tebliğde belirtilen belgeyi verecek. siz o belgeye göre "10.3.1" bölümünde belirtilen işlemleri ve kalan ödemeleri yapacaksınız.
 

Benzer konular

Üst