Vergi İadesinde Geçerli Fatura

Vergi iadesinde ücretlinin bakmakla yükümlü olduğu anne ve babasına ait faturalar geçerli olabilir mi?

sn semerkant
gerek yayınlanan sirkülerde gerekse üstadların yazdıkları makalelerde şu ifade geçmektedir.
Gerçek usulde gelir vergisine tabi ücretlinin kendisine, eş ve çocuklarına ait eğitim ,sağlık, gıda, giyim ve ikamet edilen konuta ait harcamalar vergi iadesine konu olur.
denilmektedir. ancak alınan perakende fişlerine isim yazılmadığı için pek tabiki bunları kullanabilirsiniz.

Perakende satış fişlerinde sorun yok.Bakmakla yükümlü olduğu kişi (anne,baba) bana "uç" bir örnek olarak geldi şimdiye kadar karşılaşmamıştım.Sirkülerde dediğiniz gibi eş,çocuk ve kendisine ait harcama ifadesi geçiyor.Ancak kişi anne ve babasına bakmakla yükümlü ve onların bütün harcamalarını kendisi karşılıyor.Bana mantıklı gelen bu harcamalarında geçerli olması ancak destekleyen bir sirküler ya da özelge bulamadım.

İyi çalışmalar

Merhaba,
Sayın "semerkant" ne yazıkki bakmakla yükümlü olunsa bile kanunda geçmediği için anne ve baba için yapılan harcamalara ait belgeler "Özel Gider İndiriminde" kullanılamaz.
Burada bir aksaklık olduğu ve düzeltilmesi gerektiğini düşünüyorum. Ama bunun için özelge ve sirküler yeterli değil kanun değişikliği gerekiyor.