fonradar

Vergi Mükellefime Siber Saldırı

Merhabalar Üstatlarım.

Geçtiğimiz hafta mükellefim olan ltd. şirket'i fatura kesmek amaçlı e arşiv portal'a giremediğini beyan etti baktığımda bende giremiyordum sonra şifreyi sıfırladık ve şifreleri verdim daha sonra belirli bir faturaların kesildiğini vs söyledi girip kontrol ettiğimde 6 adet fatura kesilmiş ve hepsi absürt rakamlar
Örn:
123.png

6 adet böyle kesilen faturanın 4 tanesini iptal edebildim ancak 2 tanesinin örnekteki mesela iptal edemiyorum süresi geçtiği için. Birde siber saldırıyı yapan şahıs kredi fonu için borcu yoktur talep etmiş kendi mail adresine.Telefon numarasını ve mail adresini kayıt ettim ( Fatura keserken ve borcu yoktur talep ederken kullanmış şahıs)
Telefon numarasını aradığımda ilk başta Kocaeli İcra Dairesi'ne hoşgeldiniz diyip telesekretere bağlıyor ve kapatıyordu. Ancak bu durum pazartesi yaşandı ve dünden beri telefon numarası çalmıyor. Mail adreside kelle******[email protected] yani proton mail kullanıldığı için araştırdığımda takip edilmesi mümkün olmayan bir mail servis sağlayıcısıymış.Merak ettiğim başvurduğu borcu yoktur yazısıyla kredi gibi talepte bulunup kredi çekebilirmi. Çünkü ivd'ye giren saldırgan vergi levhasıda alabilir ticaret sicil'den gazeteyide.

Bu işlem başıma geldiğinde sırayla yaptıklarımı size söylüyorum ve bu konu neye ulaşacak ne sonuç vericek bekleyip hep birlikte göreceğiz.

1. Faturaları görünce hemen İVD şifresini değiştirdim.
  2. Daha sonra e-arşiv fatura kesilirken giden telefon numarasını değiştirdim.
  3. Faturaları çıktı aldım ve bağlı olduğu vergi dairesiyle irtibata geçtim ancak GIB ile iletişime geçmemi söylediler.
  4. Gib ile iletişime geçtim onlar ise 189 Vergi İletişim Merkezi ile irtibata geçip suç duyurusunda bulunmamı talep ettiler.
  5. Şuanda kesilen faturaları, şahısın telefon numarası ve mail adresini toparladım ve yarın mükellefimle polis'e gidip suç duyursunda bulunucağız.
Sizce nasıl bir yol izlemeliyim, daha önce başına böyle birşey gelen oldumu?

Okuduğunuz için teşekkürler.

Anlatdıklarınız ve yaşananlar çok ilginç... Geçmiş olsun. Sanırım müşterinizin geçmişte takıntılı biri yada birileri var gibi. Birde aklımda ilk gelen fatura keserken sms gönderilen telefon numarası. GİB mükellef sahibi kim ise sistemlerinde bulunan numaraya göre tek atama yapması gerekli diye düşünüyorum. Sistemden telefon no değişkliğine izin verilmemeli....

Anlatdıklarınız ve yaşananlar çok ilginç... Geçmiş olsun. Sanırım müşterinizin geçmişte takıntılı biri yada birileri var gibi. Birde aklımda ilk gelen fatura keserken sms gönderilen telefon numarası. GİB mükellef sahibi kim ise sistemlerinde bulunan numaraya göre tek atama yapması gerekli diye düşünüyorum. Sistemden telefon no değişkliğine izin verilmemeli....
Suç duyursunda bulunduk bekleyip göreceğiz sonuçlarıda burada paylaşacağım.