Vergi Ziyaı Cezası

muratt

Katkı Sunan Üye
Selam..Bir mükellefe ödenmeyen geçici verginin mahsup edilmesi gerekçesi ile vergi ziyaı cezası kesildi.Bu ceza için uzlaşma talep edilirmi..Yoksa 376 ya göre dilekçemi yazmak gerekir.Bilgi sahibi arkadaşlardan rica ediyorum.Saygılar

Ynt: Vergi Ziyaı Cezası

Merhaba Muratcım,

Bu konuda uzlaşma düşünemek son çare olmalıdır. Tek yapacağın ilk ödemediğin geçici vergiyi pişmanlıkla ödemendir. Pişmanlıkla ödersen 2. geçici vergiden mahsup imkanın doğar.

Vergi ziyaının tahakkuk tarihinden itibaren 15 gün geçmedi ise pişmanlık hükümleri ile başvurabilirsin. Uzlaşmaya bırakma.

Ancak Uzlaşmaya gidersen de olay açık olduğu için ancak "maddi hata yaptım" diyerek uzlaşmaya gidersinki bunun da sana çok fala bir indirimi olmaz.

İnşallah 15 gün geçmemiştir.

Merhaba

Arkadaşın buradaki örneği sanırım 2006 yılı için olsa gerek.

Evet 2006 yılına ait geçici vergi..Yıllık GV beyannamesinde mahsup yapıldığı için ceza geldi.Şuan vergi ödendi.Ödenecek geçici vergi yok..Sadece ortada bu ceza var.Cevaplarınız için tşkler..

Sayın M_Schumacher cezanın % 90'ı iner mi demek istediniz.

Sayın muratt aynı olay benim de başıma geldi ben uzlaşma talep ettim.Cezanın tamamını düşmezlerse uzlaşmayıp konuyu dava aşamasına taşımayı düşünüyorum. Çünkü 341. madde 2 hususa dikkat çekmektedir.Bunlardan 1.si
vergilendirme ile ilgili ödevlerin zamanında yerine getirilmemesi 2.si ise eksik yerine getirilmesidir.Burada verginin tamamı
geçici vergi beyannameleri ile tahakkuk etmiştir.Bu nedenle v.d.sinin vergi yönünden bir kaybı yoktur.Sadece vergi cezası yönünden alacağı vardır.O da zaten ödenecektir.

Merhaba,

Sn. sdty evet cezanın %10'a kadar inebilme ihtimali çok yüksek.

sn M_Schumacher 'e katılıyorum benim de başıma gelmişti ve % 90 a varan bir indirim yapıldı...

buna benzer bi olayda benim başıma geldi...
mükellef 4.geçici vergiyi ödemeden kurumlarda mahsup yapıldığından 2. defa düzeltme kurumlar vergisini verdim malum düzeltmeler internetten gönderiliyor... bu defada farkında olmadan 376 talepli gönderdim. şimdi uzlaşmaya girmek için 376 talebimin iptal edilmesini, bu talebi yanlışlıkla işaretlediğimi maliyeye dilekçe ile verdim bana şimdi söylenen bunun mümkün oladığı ve söz konusu vergi ziyai cezasının ödenmesi gerektiği...
bu konuda başka ne yapabilirim ? yardımcı olursanız sevinirim...