Veterinerlik Hizmeti

Üyelik
1 Haz 2005
Mesajlar
145
Şimdi veteriner hizmeti vermekdeyiz. İlaç ve mama satışları için işletme defteri tutacağız muayne ücretleri için serbest meslek defteri onaylattım.
sorum 1:vergi mükellefi olanlara stopaj yapacam serbest meslek makbuzunda?
sorum 2 :yazar kasadan muayne satır açılıyor herhalde bu vergi kaydı
olmayanlarada ordan fiş keseceğim bunları serbest mesleğemi işleyecem muayneleri yoksa işletme defterinemi?
sorum 3:Birkaç veteriner arkadaşla görüşmemde kimsede serbest meslekdefteri yok acaba serbest meslek defteri tutmamısa gerek yokmu ?
yardımlarınız için şimdiden teşekür
 
Üyelik
31 Ağu 2005
Mesajlar
197
öncelikle hayırlı olsun.
cevap 1. vergi mükellefi olan kişilere stopaj kesintisini gösterir bir serbest meslek makbuzu keseceğiniz kesin ancak yazar kasada böle bir uygulama olamaz keza veteriner hişzmeti verdiğiniz kişi stopaja tabi bir mükellef de olsa köylü mehmet amca da olsa s. meslek makbuzu düzenlemeniz şart ancak diğer faaliyetler için ilaç mama satışı vs. fatura veya yazar kasa fişi kesmelisiniz onunda sınırları zaten mevcut.yani yazar kasa ve el faturasından ilaç ve mama vs işlemeleri yapılacak s.meslek makbuzundan da veterinerlik hizmetleri.açıklamalar yeterli olur umarım.
2 defter konusuna gelince uygulamada örnekleri muhtemelen vardır ancak birde bulunduğunuz yerdeki maliyenin görüşünü aldsanız iyi edersiniz derim ancak bence 2 defter tutulmalı.
umarım yeterlidir....saygılar
 

Benzer konular

Üst