Vizite Kağıdındaki İkramiye Primleri

personel

Katkı Sunan Üye
Merhaba,
Bugüne kadar işçilere verilen vizite kağıtlarında Aylık Gün ve Primleri yazarak veriyorduk..
2005 Yılı Yeni Vizite Forumunda ,gerçi eskisinde de vardı, burda Dökümün yanında "Prim veya İkramiye gibi Ek ödemeler" ibaresi bulunmaktadır..
İşyerimizde ikramiye ödemeleri yapılmakta olup bunlardan SSK prim kesintisi yapılmaktadır.Ve Aylık sigorta bildirgesi gönderirken Maaş SSK primleri ile İkramiyede kesilen SSK primlerini birleştirerek gönderiyoruz.
Buraya kadar.
Bunları yani birleştirilmiş SSK Matrahlarını Vizitede döküm olarak işçiye veriyoruz..
Örnek:

Kod:
Maaş SSK MAtrahı:1.350,00
İkramiye SSK MAtrahı:550,00...olsun

Vizitede bunları 1.900 olarak yazıyor veriyorduk..
Fakat Rapor alan bir işçiye Rapor parası alması için düzenlediğimizde SSK Hastanesi bizi uyardı..İkramiye olan SSK Primini birleştirmiyeceksiniz(Vizite dökümünde) ilgili yerine yazacaksınız diye..
Bu durumda kurum sadece maaştan kesilen SSK matrahı kadarını ödüyormuş.Bu uygulama doğrumu.Eğer doğru ise Vizitede İkramiye primlerini ilgili yerine yazacağım..
Kolay gelsin.

Bende aynı uygulamaya yapmaktayım. Yani ikramiyeyi ssk matrahının içinde gösteriyorum. Ben böyle bir sorun yaşamadım. Ama bence mantıksız. İş kurumu İ.A.B'deki primlere göre işsizlik sigortası aylığı bağlıyor.

personel' Alıntı:
..
İşyerimizde ikramiye ödemeleri yapılmakta olup bunlardan SSK prim kesintisi yapılmaktadır.................

Fakat Rapor alan bir işçiye Rapor parası alması için düzenlediğimizde SSK Hastanesi bizi uyardı..İkramiye olan SSK Primini birleştirmiyeceksiniz(Vizite dökümünde) ilgili yerine yazacaksınız diye..

Bu durumda kurum sadece maaştan kesilen SSK matrahı kadarını ödüyormuş.Bu uygulama doğrumu.Eğer doğru ise Vizitede İkramiye primlerini ilgili yerine yazacağım..
Kolay gelsin.

Sayın Personel

işçinin kesintisini yaptıysanız bir mahsur olmaması lazım.

buna karşılık karşı tarafın söylediği ile size yap dediği farklı. ne demek maaştan kesilen. siz ikramiyeler dahil kesinti yapmıyormusunuz. yapıyorsunuz. geriye kesintiden kalanı ödeyecek ki zaten öyle sanırım. değil mi?

örnek verelim.

işçimizim maaşı 500 ytl. siz normalde bunun %36,5 ödüyorsunuz değil mi. (şimdi bazıları çıkıp bu %15 diyecekler :D neyse)

ikramiye diyelim 500 verdiniz. toplam 1.000 ytl
şimdi siz 1.000 ytl'nin %36,5 verdikten sonra sıkıntı olmaması lazım.

sonuçta o ikramiye o ayın kazancıdır diye düşünüyorum.

bir de şunu belirtmek lazım. bir kurumda birisi bildiğimizden farklı bir şey söyledi. arkadaş neye istinaden böyle konuşuyorsun. cevap yok. bir üstüne çıkıp uygun lisanla (bu sadece iyiliği içermiyor, sonuçta o adam cebinden para vermiyor) evet uygun lisanla dayanağın nedir sayın müdürüm. sayın yardımcım. olur gözden birşey kaçmıştır.

ben yıllar önce kendim için rapor parası aldım. baktım kendi hesabımdan fazla çıktı. sordum niye böyle. görevli tatmin edecek cevap vermedi. bir üstüne gittim. dedim bu normalde fazla. böyle böyle.

hoş oda bana sadece "bunu sistem hesaplıyor, herhalde lolololo" bir şeyler dedi ama tahmin ediyorum ne o dediğinden birşey anladı ne ben :D

saygıyla

Re: Vizite Kağıdındaki İkramiye Primleri ve Rapor Hesaplama

heerdeem' Alıntı:
personel' Alıntı:
..
İşyerimizde ikramiye ödemeleri yapılmakta olup bunlardan SSK prim kesintisi yapılmaktadır.................

Kolay gelsin.

Sayın Personel

işçinin kesintisini yaptıysanız bir mahsur olmaması lazım.

buna karşılık karşı tarafın söylediği ile size yap dediği farklı. ne demek maaştan kesilen. siz ikramiyeler dahil kesinti yapmıyormusunuz. yapıyorsunuz. geriye kesintiden kalanı ödeyecek ki zaten öyle sanırım. değil mi?

örnek verelim.

işçimizim maaşı 500 ytl. siz normalde bunun %36,5 ödüyorsunuz değil mi. (şimdi bazıları çıkıp bu %15 diyecekler :D neyse)

ikramiye diyelim 500 verdiniz. toplam 1.000 ytl
şimdi siz 1.000 ytl'nin %36,5 verdikten sonra sıkıntı olmaması lazım.

sonuçta o ikramiye o ayın kazancıdır diye düşünüyorum.

bir de şunu belirtmek lazım. bir kurumda birisi bildiğimizden farklı bir şey söyledi. arkadaş neye istinaden böyle konuşuyorsun. cevap yok. bir üstüne çıkıp uygun lisanla (bu sadece iyiliği içermiyor, sonuçta o adam cebinden para vermiyor) evet uygun lisanla dayanağın nedir sayın müdürüm. sayın yardımcım. olur gözden birşey kaçmıştır.

ben yıllar önce kendim için rapor parası aldım. baktım kendi hesabımdan fazla çıktı. sordum niye böyle. görevli tatmin edecek cevap vermedi. bir üstüne gittim. dedim bu normalde fazla. böyle böyle.

hoş oda bana sadece "bunu sistem hesaplıyor, herhalde lolololo" bir şeyler dedi ama tahmin ediyorum ne o dediğinden birşey anladı ne ben :D

saygıyla
Merhaba sayın heerdeem
Malum işler canımı bezdirdi ancak cevabınızı okudum..
Öncelikle yukarıdaki tüm tespit ve örnekleriniz doğru.Kesintiler normal işçi maaşındaki gibi devam ediyor.Yani burada bir yanlış anlaşılma var.İkramiye olayı Asgari ücreti olupta hiçbir kesinti yapılmayan ve İkramiye adı altında alınan ücretler olduğunda tamam,ama bizim uygulamamız tamamen farklı ve SSK ve diğer kanuni kesintiler uygulanmakta..
Ben yine devam edeceğim davamda(SSK HAstanesine karşı:)).Çünkü bence doğrusu bu..

Gelelin rapor parası meselesine bende araştırmıştım.Hatta işçilerin bu işte kârımı var zararımı diye (İşçiler bizleri sevmez ama),ve hususi gittim formülü kaptım..
Arkadaşlarında bilgisi olsun.Hatalı ise uyarın beni.. :lol:

Rapor Hesaplama Formülü (SSK dan aldığım Bilye göre)

Rapor aldığı Dönem/ay'dan önceki ilk üç ayki SSK Prim Matrahların toplamının 3/2 bulunacak.Hastalık Yardımı 2 gün düşüldükten sonraki rapor günleri kadar olan gün sayısı ile bu bedel çarpılacak..

Kod:
Örnek:

İşçi 16 Gün Rapor almış.
Rapor Tarihi 15/08/2005 (Ağustos) olsun...

Temmuz SSK=1.000,00
Haziran SSK=1.500,00
Mayıs SSK =1.250,00...
T O P L A M  =(3.750 / 90 )=41,66
(41,66/3)*2 = 27,77

Rapor Gün 16-2 =14 Güne ödenecek.

14 x 27,77=...............355,78..SSK dan alacağı bedel..