Web Sayfası Kurulum İşinde Gider Pusulası İstemek Hk.

Bir üniversite öğrencisi yada vergi mükellefi olmayan normal bir vatandaş internet sitesi hazırlama, kurulum, site taşıma, yedekleme işlerini bireysel olarak kendi adina gider pusulası kestirerek yapabilir mi ?

Site adresi alımı (alan adı tescil)
Ve barındırma (hosting) işine karışmaksızın sadece site hazırlama işleri için. Yada var olan bir site üzerinden düzenleme işleri için.

Yapacağım işi vergilendirmek istiyorum. Alım Satım yapmayacağım. Ama alacağım ücretin vergisinin ödenmesini istiyorum. Tahmini kazanç yıllık olursa en fazla 1000 - 1500 lira arası olacaktır.

Komşuya şişini yününü verip de kazak örer misin dediğimizde komşu teyzenin para karşılığı yaptığı bu işi vergilendirmesi gerekmiyor diye biliyorum.

Küçük işletmeler harici, fatura kesemeyecek kişiler de örneğin kişisel web siteleri blog işlerinde nasıl olur bu vergi olayı ? Kültür ve Turizm ile ilgili yada telif hakkı sanat eseri tescili gibi işlemler gerektiren durum yok.

Alan adı ve hosting işine karışmayacagım. Gider pusulası kestirebilir miyim yada böyle işler için vergiden muaf sayılır mıyım yukarıdaki kazak örneğinde olduğu gibi.

Son düzenleme:
Mali mevzuati pamuk ipligi olayina baglamak cok hatali bir yorum.

Sorunuzun cevabini ben dahil diger forum uyeleri farkli sorularin cevabi olarak mali mevzuat isinginda cevaplanmistir forumda arama yaparsaniz sorunuzun cevabini detayli olarak bulabileceksiniz.

Bir konu dikkatimi cekiyor foruma bu ve buna benzer sorular cok fazla gelmeye basladi neden bu tarz uygulamalara egilim fazla oluyor acaba ?

İyi Gunler.

Bir üniversite öğrencisi yada vergi mükellefi olmayan normal bir vatandaş internet sitesi hazırlama, kurulum, site taşıma, yedekleme işlerini bireysel olarak kendi adina gider pusulası kestirerek yaptırabilir mi.

Site adresi alımı (alan adı tescil)
Ve barındırma (hosting) işine karışmaksızın sadece site hazırlama işleri için. Yada var olan bir site üzerinden düzenleme işleri için.

Yapacağım işi vergilendirmek istiyorum. Alım Satım yapmayacağım. Ama alacağım ücretin vergisinin ödenmesini istiyorum. Tahmini kazanç yıllık olursa en fazla 1000 - 1500 lira arası olacaktır.

Komşuya şişini yününü verip de kazak örer misin dediğimizde komşu teyzenin para karşılığı yaptığı bu işi vergilendirmesi gerekmiyor diye biliyorum.

Küçük işletmeler harici, fatura kesemeyecek kişiler de örneğin kişisel web siteleri blog işlerinde nasıl olur bu vergi olayı ? Kültür ve Turizm ile ilgili yada telif hakkı sanat eseri tescili gibi işlemler gerektiren durum yok.

Alan adı ve hosting işine karışmayacagım. Gider pusulası kestirebilir miyim yada böyle işler için vergiden muaf sayılır mıyım yukarıdaki kazak örneğinde olduğu gibi.

sizin işinizi kazak ören teyzanin işinden farklı.Bu nedenden vergi mükellefi olmanız gerekir.

Teşekkür ederim. İplik pamuk örneği işin biraz espirisi. Önceleri bir merak hobi olarak ilgileniyordum. Çevremde tanıdıklarım, karşılaştıkları bazı sorunların çözümü yönünde bilgi edinme amaçlı yada çözüme yönelik bir şeyler soruyorlar. Elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışıyorum.

Çok farklı bir alan, bilgi ve tecrübeye dayalı, çok çok iyi de değilim açıkçası ama kendi çapımda yaptığım kısa süreli işlerden az da olsa ek kazanç anlamında bir şeyler kazanmak istiyorum. Çokça makale okudum bu vergilendirme olayı ile ilgili ama tam olarak istediğim cevaba ulaşamadım.

Web site adresi ve sunucu (barındırma) hizmeti, ve alım satım yapmayacağım. Bazı konularda insanlara yardımcı olmak ve alacağım ücreti eğer bir muafiyet söz konusu yok ise vergilendirmek istiyorum. Yukarıda belirttiğim gibi, kurulum, yedekleme - taşıma işleri, yada küçük ölçekli işletmelerin var olan web sitelerini düzenleme yenileme işlemleri vb.

Serbest meslek makbuzu olabilir belki ama, aylık kazanç, olursa 150 - 200 TL olacak bazen 30 TL - 50 TL. (Basit teknik yardım,kurulum, yönetim işleri)

Teşekkürler,

İlk mesajimda dedigim gibi forumda arama yapin tum sorularinizin cevaplarini bulabileceksiniz hangi durumlarda mukellef olunmasi,hangi durumlarda mukellef olunmamasi gerektigi bilgilerinide bulabilirsiniz.

İyi Gunler.

WEB TASARIMI VE SAİR DANIŞMANLIK HİZMETLERİ KARŞILIĞINDA YAPILAN ÖDEMELER

O kadar çok farklı açıklama ve görüş var ki ... !

1-) Gider pusulası (28.03.2013) %20 stopaj

...gider pusulası kesmeleri normal. atıyorum 600 TL ödeme alıcaksın ve %20 stopaj oranı olduğunu düşürsek.
600/0,80 = 750 TL bürüt yazılır
150 TL kesinti
net : 600 TL

kısacası sana vericeği 600 fakat bunu 750 tl bürütten gösterip
kesintiyle 150 muhtasar beyannamesinde beyan eder

(r10 - 1017268)

2-) Vergi mükellefiyet kaydı olmalı diyor bir yerde... (Mayıs2010)

Web sayfasını yapan açısından konuyu değerlendirdiğimizde teslim edilen hizmet;
5846 sayılı fikir ve sanat eserleri kanunu ile tescil edilmiş bir eserse hizmeti alan tarafından gider pusulası düzenlenip Gelir Vergisi Kanunu 94.maddesinin 2/a bendine göre tevkifat yapılacak...

Tescil edilmiş eser DEĞİL İSE, hizmeti verenin tüzel kişilik veya şahıs firması ile mükellefiyet kaydı olmalı ve firma tüzel kişilik ise fatura kesilmeli şahıs firması ise serbest meslek kazancı olarak değerlendirilip makbuz düzenleyip Gelir Vergisi Kanunu 94.maddesinin 2/b bendine göre tevkifat yapılmalıdır.

( mustafagulsen -67302 )

3-) ( Gider olarak kaydedilir.) - WEB TASARIMI VE SAİR DANIŞMANLIK HİZMETLERİ KARŞILIĞINDA YAPILAN ÖDEMELER (Ocak2006) ---

....web sitesinin inşasını tamamlayıp yayınlamaya başlamış şirketler de hem güncelleme hem de bu konudaki yenilikler ve muhtemel sorunlar nedeniyle internet danışmanlığına ihtiyaç duyabilmektedirler. İşte bu ihtiyaçlarla alınan hizmetler karşılığında yapılan ödemeler, şayet periyodik nitelikte ise dönemsellik ilkesi dikkate alınmak suretiyle; periyodik nitelikte değilse, hizmetin tamamlanmasını takiben düzenlenen belgeye istinaden, ilgili dönemde gider kaydedilir. Eğer bu hizmet yurtdışından alınmakta ve yapılan iş serbest meslek işi niteliğinde ise, yapılan ödemeler brüt tutarı üzerinden, KVK’nın 24. maddesi uyarınca, fon payı dahil % 22 oranında stopaja tabidir
9. Ancak vergi anlaşmaları bu stopajı önleyebilir. Yapılan ödemelerin brüt tutarı üzerinden, ayrıca sorumlu sıfatıyla KDV hesaplanması gerektiği unutulmamalıdır.

( forum.alomaliye - 3566 )